Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

20 Santimlik Mezgitlere Ne Oldu? MEZGİTTE AĞ SORUNU!

20 Santimlik Mezgitlere Ne Oldu?  MEZGİTTE AĞ SORUNU!

Ordu’da neslinin tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olduğu belirtilerek avlanması yasaklanması gündeme getirilen mezgitte sorunun ağların göz açıklıklı boyutlarının olduğunu belirten balıkçılar yasak yerine düzenleme istedi. 

Karadeniz’de çok konuşulan bir konuda tezgahlardaki mezgitlerin boyutları. Eskiden 15-20 santimden aşağıda mezgidin tezgahlara gelmediği belirtilirken şimdi ancak hamsi kadar hatta hamsiden de daha küçük boyutlarda mezgit görülüyor. Bu Karadeniz’de mezgidin neslinin tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olduğu yorumlarına neden olurken bazı su ürünleri fakülteleri öğretim görevlileri ise Karadeniz’de mezgidin dibi gördüğünü belirterek ancak 2 yıl avlanmasının yasaklanması durumunda kendine gelebileceğini, neslinin tükenme tehlikesinin ortadan kalkabileceğini belirtiyor. Ordu’daki su ürünleri kooperatifleri başkanları ise mezgitte dibin görülmediğini ancak sıkıntı olduğunu belirterek sıkıntının mezgit ağlarının ağ göz açıklarının büyütülmesinin yeterli olduğunu ifade ediyor.

             

İşte Ordu’daki bazı su ürünleri kooperatiflerinin konuyla ilgili görüşleri:

 

  

AĞ GÖZ AÇIKLIĞI ARTIRILMALI

Kumbaşı Bu Ürünleri Kooperatifi Başkanı Şahin Aydemir: Mezgitte sıkıntı var ancak yasaklanmasını gerektirecek boyutta değil. Bizim zamanımızda mezgit avında kullanılan ağların ağ göz açıklığı 24 milimetreydi. Ayrıca 3 ya da 5 boy ağlarla avlanılıyordu. Ancak zamanla bu düşe düşe 14 milimetreye kadar indi. Bu arada teknolojinin gelişmesiyle ağların boyları da arttı, 15-20 boya kadar çıktı. Böylece çok küçük ve ince mezgitlerin tezgahlara gelmeye başladığını görmeye başladık. Bana göre mezgitte ağ göz açıklığının yeniden yükseltilmesi sorunu çözüme kavuşturacaktır. Bence ağ göz açıklığı 17-18-19 milimetre olabilir. Bir de denize atılan ağların boyları 7-8 civarında olmalı. Aslında bu yıllar önce Tarım Bakanlığı’nda gündeme geldi ancak bir karar alınmadı.

 

 

BÜYÜK TEKNELER BÜYÜK SIKINTI

Gülyalı Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı İnan Sağlam: Bana göre mezgitte avlanmasını yasaklanmamızı gerektirecek bir durum yok. Yani dibi görmedik ancak sıkıntı var. Sıkıntının büyüğü de büyük teknelerden kaynaklanıyor. Şu hiçbir zaman akıldan uzak tutulmamalı küçük balıkçı trol teknelerinin verdiği zarının binde birini vermez. O nedenle trol teknelerinin durumuna bakılmalı. Mezgitteki sıkıntıyı gidermek için ağ göz açıklığını büyütmek yeterli olacaktır. Şu anda mezgitte kullanılan ağların aç göz açıklığı 14 milimetre. Bu hamsi boyutunda mezgitlerin avlanmasını neden oluyor. Eğer ağ göz açıklığı 17-18-19 milimetre çıkarılırsa sorun kalmaz.

 

AĞ GÖZ KARARI SORUNU ÇÖZER

 

Yalıköy Ürünleri Kooperatifi Başkanı Eftal Mutlu: Bir sorun oluştuğunda hemen akla yasak gelmemeli. Yasak getireceğimiz zaman o balıkçının nasıl geçimini sağlayacağını da düşünmeniz gerekir. Yasak kararı aldığınızda o zaman devletin balıkçının giderlerini karşılaması zam ki bunu da bizim devletimiz yapmaz. Mezgitte dibi görmediğimizi düşünüyorum. Peki neden o zaman eskisi gibi 18-20 santim mezgitler tezgahlarda yok sorusunun cevabı başkadır. Mezgitte aç göz açıklığının 14 milimetreden 17-18 milimetreye çıkarılması sorunu çözecektir. Ayrıca bu karar alındıktan sonra sıkı denetim yapılmalı. O zaman yeniden tezgahlarda eskisi gibi büyük boyutlu mezgit görülür.      

 

Haber: Hasan Cem Özel                              

 Etiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?