Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
ALANLAR HABER İÇİ

300 BİN İŞÇİ ÇALIŞAMAYACAK

300 BİN İŞÇİ ÇALIŞAMAYACAK

Ordu Müteahhitler Birliği Derneği Başkanı Kadem Bacaksız, ağır ve riskli meslek gruplarına getirilen ulusal yeterlilik standardı uygulamasının 26 Mayıs’ta başlayacağına dikkat çekerek, Ordu’nun bu uygulama için hazır olmadığını ve sürenin uzatılması gerektiğini söyledi.

Ağır ve riskli meslek gruplarına getirilen ulusal yeterlilik standardı uygulamasına bu ayın sonu itibariyle ülkemizde de geçilecek. 26 Mayıs’ta başlayacak olan uygulama için pek çok sektör henüz hazır değil. Ordu Müteahhitler Birliği Derneği Başkanı Kadem Bacaksız, yaptığı açıklamasında özellikle Ordu’nun bu uygulama için hazır olmadığını ve sürenin uzatılması gerektiğini söyledi.  Bu durumu gerekçeleriyle birlikte dile getiren OMDER Başkanı Kadem Bacaksız, ek süre verilmemesi halinde özellikle inşaat sektörünün bundan çok olumsuz etkileneceğini belki de sektörün durma noktasına geleceğini söyledi.

Halen çalışan ustaların; çalıştığı yerde veya sınav merkezlerinde sınav şartlarını karşılayacak uygun bir alanda teorik (yazılı) pratik (uygulama) ve iş güvenliği alanında da sınavlara girerek ustalık belgesi almaları gerektiğine işaret eden Bacaksız; uygulamanın 25 Mayıs 2015 tarihli 29366 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdiğini değişim için tanınan sürenin de 26 Mayıs 2016’da sona ereceğini hatırlattı. Başkan Bacaksız, şöyle konuştu: “Avrupa Birliği uyum yasaları çerçevesinde İLO Sözleşmeleri hukukundan kaynaklı Avrupa Birliği Bakanlığına bağlı TÜRKAK (Türk Akreditasyon Kurumu) ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bağlı Mesleki Yeterlilik Kurumu’nun (MYK)  müşterek çalışmaları ile ülkemizdeki ağır ve riskli çalışma hayatına ulusal yeterlilik standartlarına uygun bir ölçü getirilmiştir. Bu amaçla 25 Mayıs 2015 pazartesi tarihli 29366 (2015/1) sayılıkanun Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.  Şayet belge almayıp 25 Mayıs 2016 tarihinden sonrada çalışmaya devam eden her bir işçi için 500TL, işveren veya işveren vekiline iş müfettişleri tarafından belgesiz işçi sayısı kadar idari para cezası verilir ve belgesiz çalışan personelin çalıştığı yer ve imalatlar durdurulur. Kuruluşlar tarafından verilen belgeler yurt dışında da kabul gören ve geçerliliği olan belgelerdir.” dedi.

Zorunlu mesleki Yeterlilik belgesine başvurmak için eğitim veya kurs gibi ön şartın olmadığını kaydeden Bacaksız, “Belge 5+5 yıl geçerlidir. Belge ücretleri 2017 sonuna kadar devlet tarafından karşılanmaktadır. Bu belge ile kalifiye ve mesleğinde uzman kişilerin istihdam edilmesi amaçlanmaktadır. Bu özelliklere sahip kişilerin istihdamı ile gerek iş kazalarının önlenmesi gerek ise daha kaliteli imalatlar ve üretimler yapılarak maliyetlerin daha aza indirilmesi ile ülke ekonomisine katkı sağlanması da planlanmaktadır.” diye konuştu. 

Süre yılsonuna kadar uzatılmalı

Sürenin yıl sonuna kadar uzatılmasını isteyen Kadem Bacaksız, şöyle konuştu: “Bütün bu açıklamalar ile birlikte OMDER olarak bu konudaki önerimiz şu şekildedir; İlk etapta belgelendirilmek istenen 17 iş kolu ile birlikte yaklaşık 300 bin kişi ve bunların çalıştığı firmaların etkilenmesi söz konusu olacaktır. Burada belgelendirme yapacak firmaların sayısının azlığı ve birçok il gibi bizim ilimizde de halen sınav yapacak komisyonun kurulamamış olması bu belgeyi almak isteyen işçilere cevap verememektedir. Süreç hızla ilerlemektedir. Bu sebeplerle son tarih olan 26 Mayıs 2016’nın en azından yılsonuna ertelenmesi ortaya çıkacak kaosu engelleyecektir.”  ORDU OLAY

Haber Videosu

0


Etiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?