Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

ABD’nin Türk fındığına ihtiyacı var

ABD’nin Türk fındığına ihtiyacı var

Karadeniz'de iş dünyası temsilcileri, Türkiye ile ABD'nin vize işlemlerini karşılıklı askıya almasını değerlendirdi. KFMİB Başkanı Edip Sevinç, “Amerikan sanayisinin, ithalatçısının Türk fındığına ihtiyacı var” dedi.

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan ile Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (KFMİB) Yönetim Kurulu Başkanı İlyas Edip Sevinç Türkiye ile ABD'nin vize işlemlerini karşılıklı askıya almasını değerlendirdi. DKİB Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan yaptığı açıklamada, ABD'nin müttefiki olan bir ülkeye karşı uygulamasını kınadıklarını söyledi. KFMİB Başkanı Edip Sevinç, Amerikan sanayisinin, ithalatçısının Türk fındığına ihtiyacı olduğunu kaydetti.

Karardan kısa sürede dönülmeli

ABD'nin, bu şekildeki davranış şekillerinin dünya genelinde imajına büyük zarar verdiğini artık görmesi gerektiğini ifade eden Gürdoğan, "Görev süresi sona eren ve hiçbir başarısı olmayan ve diplomatik geleneklere uygun hareket tarzı içinde olmayan bir büyükelçinin önerisi ile ABD üst makamlarının müttefikliğe yakışmayan bu kararından kısa sürede döneceğimi umuyoruz. Büyük devlet olsanız dahi her ülkenin hukukuna saygı göstermeniz gerekir. Her ülke, ajanlık faaliyeti gösterenlere hukuki mekanizmasını işletir. Bu olay ABD'de yaşansa ABD hukuku da aynı uygulamayı yapar. Ayrıca gözaltına alınan ABD vatandaşı değil, ülkemize ihanet eden bir vatandaş. ABD artık her ülkenin hukukuna saygı göstermek zorunda. Uluslararası diplomaside külhanbeyliği dönemi bitmiştir." diye konuştu.

Gürdoğan, müttefik ülkenin, müttefikine dostça davranması gerektiğini vurgulayarak, "ABD düşman gördüğü ülkelere uyguladığı politikayı ülkemize uygulamak istiyor. Bu yanlıştan döneceklerini umuyoruz." ifadesini kullandı.

Öte yandan, Trabzon, Giresun, Ordu ve Rize'den, bu yılın 9 aylık döneminde ABD'ye 16 milyon 384 bin 222 dolarlık ihracat gerçekleştirildi. Söz konusu dönemde yapılan ihracat önceki yılın aynı dönemine oranla miktarda yüzde 68, değerde ise yüzde 31,1 arttı.

"Amerikan sanayisinin, ithalatçısının Türk fındığına ihtiyacı var"

Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (KFMİB) Yönetim Kurulu Başkanı İlyas Edip Sevinç ise tamamen ABD'nin Türkiye'ye karşı haksız ve kasıtlı tutumundan kaynaklanan bir durum yaşandığını söyledi. Bunun müttefiklik, dostluk ölçüleri içerisinde kabul edilebilmesinin mümkün olmadığını dile getiren Sevinç, "Bu hususta Türkiye Cumhuriyeti devletinin yaptığı hiçbir yanlış olmadığı kanaatindeyim. Türkiye kendisine karşı hem ajanlık hem de düşmanlık gösteren, terör örgütleriyle iş birliği yapan, diplomatik pozisyonu olmayan personelle ilgili adli ve idari tedbirleri almak zorundadır, almıştır da. Tabii bunlar siyasi konular. Bunları devletimiz mutlaka kendi perspektifi içerisinde değerlendirmektedir" dedi.

Sevinç, Türkiye'nin ABD'ye yaklaşık 4 ile 7 bin ton arasında, fiyatlara ve rekolteye göre iç fındık ihracatı yaptığını belirterek, şunları kaydetti: "ABD kendisi de fındık yetiştiren bir ülkedir artık. Zaman zaman da haksız birtakım kontrol uygulamalarıyla beraber ülkenin ihracatını da baltaladığına şahit olduk ancak bu yıl Türkiye'de fiyatların ve ihracat imkanının iyi olması nedeniyle Türkiye'nin ihracatını artıracağı kanaatindeyim. Bu vize krizi, fındığa vize söz konusu olmadığına göre veya Amerikan sanayisinin, ithalatçısının Türk fındığına ihtiyacı olduğuna göre çok fazla etkileneceği düşüncesinde değilim ama elbette ki ihracatçının, iş adamının, her kesimden insanımızın istediği zaman Amerika'ya seyahat edememesinin ticarette olumsuz etkileri de olabilir."

Bunun çok uzun süreceğini tahmin etmediğini belirten Sevinç, "Hele ki haksız uygulama uzun süre devam etmez. Devletimizin de tepkisinin son derece normal, kararlı, sonuç alıcı şekilde olduğu kanaatindeyim. Umarım uzun sürmeyecektir" diye konuştu.  AAEtiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?