Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

Açıklanan fiyat 12,50 Lira olmalıydı

Açıklanan fiyat 12,50 Lira olmalıydı

Ulusal Fındık Konseyi Eski Başkanvekili ve Ordu Ziraat Odası Eski Başkanı Onur Şahin, “Tarım bakanı tarafından açıklanan 10 Liralık fiyat taban değil tavan fiyattır. Gezmişte serbest piyasa her zaman TMO fiyatının altında alım yapmıştır. O nedenle fiyat 12,50 Lira olarak revize edilmelidir.” dedi.   

Tarım Bakanı Faruk Çelik tarafından 24 Nisandan itibaren fındık alınacağı açıklamasını değerlendiren Ulusal Fındık Konseyi Eski Başkanvekili ve Ordu Ziraat Odası Eski Başkanı Onur Şahin,”Fındık adına Tarım Bakanı tarafından önemli bir açıklama yapıldı. Tarım Bakanlığı, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) eliyle fındık alıyor. Bu çok net bir ifade. Bu açıklamayı da 2017 ürününde yüksek rekolte olacağı tespitinde bulunarak yapıyor. Tarım Bakanlığı şunun farkında normal ürün sezonu ki -onun ortalaması 550 bin tondur- 2017 yılı için bu miktarın üzerinde bir rekolte bekleniyor. Şu an için bir don tehlikesi de geçildi. Bu rekolte beklentisi düşme eğiliminde olan fiyatların daha da düşmesini sağlayacak bir durum.” diye konuştu.  

Nerede ne zaman nasıl alım yapılacak

Fiyatların düşmesini engellemek için Tarım Bakanlığı’nın fiyat açıklaması yaptığını aktaran Şahin,” Bu açıklamada iki tane rakam var. Onlardan biri Giresun kalite fındık için 10 Lira 50 Kuruş. Ancak ağırlıklı olarak Ordu Fındığının da içinde olduğu Levant Fındık için yada Çakıldak Fındık için 10 Lira. Türkiye fındığının yüzde 80’ini de bu fındık oluşturur. Burada bazı cevaplanması gereken unsurlar var. Çünkü 24 Nisan’da alıma başlıyoruz denildi. Ancak TMO’nun Ordu’daki depoları şu anda kirada.  Fiskobirlik’e soruyorum acaba onların depolarının kullanılma durumu var diye olarda bu konuda kendilerine bir bilgi paylaşımında bulunulmadığını belirtiyor. Öncelikle olarak bu alımın nerede, ne şekilde ve nasıl yapılacağının çok hızlı bir şekilde açıklanması gerekiyor.” şeklinde konuştu.               

TMO fiyata her zaman tavan fiyat oldu

Fiyatı iyi değerlendirmek gerektiğini dile getiren Şahin, “Her ne kadar Tarım Bakanlığı bu bir taban fiyattır, alt eşektir dese de gerçekler öyle değil. Geçmiş uygulamalara bakıldığında TMO’nun 2006, 2007, 2008 uygulamalarında açıklanan fiyat tavan fiyat olmuştur. Yani TMO 2006’da fındık 4 Lira demiştir serbest piyasa 4 Lira’nın altında alım yapmıştır. 2007’de 5 Lira demiştir serbest piyasa bunun altında olmuştur. Bu nedenle TMO burada şöyle bir şey yapmıştır. 2017 fındığı hiçbir zaman 10 Lira’nın üzerine çıkmayacak algısı vermiştir. Bu nedenle piyasa 10 Liranın altında oluşacaktır.” dedi.

Fiyat 12,50 Lira olarak açıklanmalıydı

“TMO fiyatı açıklarken kendisinin yakın geçmişteki uygulamalarına da bakarak açıklanan fiyatın üst eşik oluşturacağını göz önünde bulundurarak bunu 12 Lira 50 kuruş olarak açıklamalıydı.” diyen Şahin, “TMO fiyatı 12,50 lira olarak açıklasaydı en fazla 100 bin ton fındık alırdı, çünkü piyasada fındık yok. Serbest piyasa onu alttan takip etse bile 11 Lira, 12 Lira arasına çıkardı. Ama şimdi 10 lira olarak açıklandığı tekdirde serbest piyasa bunun altından takip yapacak. Bu üretici için kayıp olur. Fiyatlar ihracatı belirler ihracat için de kayıp olur.

2017 fındığı için revize yapılmalı

Şahin sözlerini şöyle bitirdi: “Bu nedenle şu şekilde bir uygulama bekliyorum. Bu açıklanan fiyatın 2016 ürünü için geçerli olduğu duyurulmalı. Çünkü 24 Nisan’da hangi ürün alınacak 2016 ürünü alınacak. Ancak 2017 ürünü için fiyat revizesi yapılacak açıklaması yapılmalı. Ancak ilk beyanlarda bunu göremiyoruz. Devletin en azından müdahil olması mevcut fiyatların daha da aşağıya düşmesini önlemesi açısından doğru bir adımdır. Ancak açıklanan fiyat üreticinin beklediği fiyatlar değildir. Bu fiyatların 2016 için olmasını, 2017 ürünü için bununda üzerinde bir fiyat bekliyorum.”  

HASAN CEM ÖZEL-ÖZEL HABEREtiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?