Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

AĞIR İŞLEYEN BÜROKRASİ!

AĞIR İŞLEYEN BÜROKRASİ!

AK Parti Perşembe İlçe Başkanı Ülkü Kumral, “Türkiye’nin şu ana kadar bu düzeye kadar kalkınmış olmasını mucizevi bir olay olarak görüyorum. Bu kadar ağır işleyen bir bürokrasi içinde biz nasıl bu kadar kalkınabilmişiz diyorum” dedi.

AK Partili başkan sitem etti

Perşembe Adalet ve Kalkınma Partisi İlçe Başkanı Ülkü Kumral, göreve geldiği günden bu yana Perşembe İlçesi için takip ettiği, ilçenin gelişmesiyle ilgili hayati önem taşıyan çalışmaları tek tek gazetemize açıkladı. Başkan Kumral açıklamasında; ağır işleyen bürokrasiye de sitem etti. Kumral, şu ifadelerde bulundu:

 “Bizim Perşembe ilçesi için çalışmalarımız göreve geldiğimiz günden beri var, ancak bürokrasi denen çark, o kadar çok yavaş, o kadar çok ağır işliyor ki, bu çarkın ağır işlemesinden dolayı ben şahsen Türkiye’nin şu ana kadar bu düzeye kadar kalkınmış olmasını mucizevi bir olay olarak görüyorum. Bu kadar ağır işleyen bir bürokrasi içinde biz nasıl bu kadar kalkınabilmişiz diyorum. Çünkü gerçekten bir kurumun, bir bakanlığın bünyesindeki bir emtia, diğer bakanlığa geçecek ama bu geçiş işlemi, için tam altı aydır bekliyorum ve hala daha beklenmeye devam ediyorum. En basitinden bir örnek göstermek gerekirse, İlçemiz Yeni İhsaniye camimizin avlusundaki tuvaletler en az altmış yıllık tuvaletlerdir.  Artık ihtiyaca cevap veremez hale gelmiş durumda.. Bizim sakin şehir turistik bir ilçe konumunda olduğumuzu düşünürsek, bu durum bize hiç mi, hiç yakışmıyor. Orada bir çok sorunu da beraberinde getiriyor.. Şöyle ki;  etrafa pis kokular saçmaya devam etmektedir. Daha önceki belediye başkan yardımcısı, bayanlar tuvaleti kısmına bir tabela koydu, orayı kapattı ancak oradaki bu görüntü gerçekten ilçemize yakışmıyor. Bunun için belediyemiz ‘yeterli imkânlarımız yok’ diye başka bazı belediyelerden yardım almak üzere bir çalışma başlatmıştı. Ancak bu da gerçekleşmeyince geçen bu süre heba oldu gitti. Bunun üzerine biz buranın asıl sahibi olan Vakıflar Genel Müdürlüğü ile irtibata geçip, bir yazı ile müracaatımızı yaptık. Vakıflar Genel Müdürlüğünden gelen yetkililer, burada incelemelerde bulundular bizim daha önce hazırladığımız projenin yenilenmesi gerektiğini söylediler. Yeni bir proje hazırlayacaklarını söyleyerek gittiler, konuyu takip ediyoruz.”

GÜZELLEŞTİRME ÇALIŞMALARI DEVAM EDECEK

 “Bir başka hizmetimiz Ziraat Bankası önünden başlayan Atatürk Bulvarının Fatsa yönünde sol tarafına yapılan güzelleştirme çalışmalarının birinci etabı Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından yapıldı. Şimdi bunun ikinci etabı olan üst geçidin altından başlayarak Düz Mahalle önünde sonuçlanan yere kadar olan güzelleştirme çalışmasını Perşembe Belediyemiz yakın zamanda ihaleye çıkardı. İhale sonuçlandı şimdi yapım süreci başlayacak, tabi ben işin yarım kalmasını pek uygun görmedim. Tabi bunun bir üçüncü etabı daha var, o da Kaymakam lojmanı altına kadar olan kısmı da üçüncü etap olarak isimlendirdik. Burayı da Büyükşehir Belediyemize müracaat ederek oranın da yapılmasını kendilerinden şahsen rica ettim.  Kendileri orayla alakalı proje çalışmalarını hemen başlayacaklarını ve onay alındığı takdirde hemen yapacaklarını ifade ettiler.”

 

DIŞ CEPHELER GİYDİRİLECEK

Bilindiği üzere Altınordu, Fatsa ve Ünye’de cephe iyileştirme çalışmaları uzun zaman önce başladı ve devam ediyor. Bununla ilgili her belediye kendine has renk seçimini belediye başkanları kendileri belirledi. Ben bu konuyla ilgili Büyükşehir Belediye Başkanımız Enver Yılmaz Beye gittim ve dedim ki: “Bu cephe iyileştirme diğer büyük ilçelerde yapılıyor ancak biz küçük ama turistik bir ilçeyiz, onlar kadar masraflı olmayız. Çok az bir sürede çok daha az bir meblağ ile bu işi halledebiliriz, lütfen başkanım bu konuda bize bir el atın” dedim.  O da hemen genel sekreterini çağırdı ve  “başkanım ne istiyorsa isteğini derhal yerine getirelim “dedi ve ben de başkanıma teşekkürlerimi sundum. Ondan sonra ben büyük şehir projeler daire müdürü Tayfun Özdemir’le görüşmeye gittim, bu işin ne kadar bir sürede yapılabileceği sordum.  Tayfun Bey bana değişik bir söyledi, dedi ki “Sayın başkanım Perşembe’yi ben de çok seviyorum. Perşembe, Altınordu, Fatsa, Ünye gibi değil, daha küçük daha şirin, daha doğal güzelliği olan bir ilçemizin bu farklılığını belirtecek çok özel bir şey yapalım” dedi. Ben de kendisine İstanbul’da Esenler Belediyesinin TEM yolunda ana caddedeki binaların dışlarını Selçuklu mimarisine çevirdiğini, bu mimariye göre giydirmeler halde yapıldığını beyan ettim. O da bunu gördüğünü söyledi ve Perşembe’de daha değişik bir bina dış cephe giydirme çalışması yapılması konusunda her ikimizde mutabık kaldık. Bir süre araştırıp yeni projenin ne olacağını bir süre daha araştırıp birlikte karar vereceğiz. Şimdi hem ben araştırıyorum, hem de o araştırıyor. Amacımız Perşembe, diğer ilçelerden daha farklı bir yapıya kavuşsun istiyoruz.  Bu çalışmamız da böyle devam ediyor.

KADINLAR LOKALİ DE AÇILACAK

Diğer bir çalışmamız Kadınlar Lokali projemizdir.  Diğer 18 ilçede kadınlar lokali açıldı ama bizim ilçemizde bir kadınlar lokalimiz yok. Sadece Perşembe kaldı, ben yine bu konuyu Enver Beyle konuştum.  Eski Öğretmenevi veya Bilgi evi binası ile ilgili konuştuk. Oranın çok kirli olduğunu hatta orada istenmeyen olayların yaşandığını bir an önce oranın hizmete verilmesi gerektiğini,  buranın Kadınlar Lokali olarak bize verilmesini istedim, rica ettim talep ettim.. Kendisine durumu anlattım, kendisi de bana verebileceğini ,uygun olduğunu söyledi..  Hemen genel sekreterine talimatı verdi “Ülkü başkanım ne istiyorsa derhal onu yapın, orayı onlara vereceğiz” dedi .. Bunu üzerine genel sekreterimize gittim, genel sekreterimiz de Fen İşlerine talimatı verdi. Oradan bir ekip geldi, birlikte içerisini dışarısını birlikte gezdik, ihtiyaçları tespit ettik ve maliyet çıkarılmak üzere geri döndüler.  Ve bana bir tarih verdiler, nasipse burası 2018’in Nisan ayında yapılacağı sözünü aldım.

DOĞALGAZ İÇİN ÇALIŞMA BAŞLATILDI

Üzerinde durduğumuz önemli bir diğer konu, bence herkesin arzu ettiği doğalgaz meselesi. Bu konuyu yine büyükşehir başkanıma açtım, bundan iki sene önce ben bu konuyu büyükşehir belediye başkanıma açtığımda bana hayal demişti Ama şimdi baktım ki, gerçek olma ihtimali gerçekten çok fazla. Bu konuyla alakalı kendisi bana, bizim genel sekreter yardımcımız Suat Olgun Bey doğalgaz Şirketinde yönetim kurulu üyesidir.  Onunla bir görüş dedi ve ben Suat Beyle görüştüm.  Bu işin yapılamayacak bir mesele olmadığını yapılabileceğini ancak ve ancak önümüzde, şu anda Çambaşı’na doğalgaz gitmesi gerektiği için çalışmaların devam ettiğini, bu çalışmaların kesinlikle bitmesini bekliyoruz, bittikten sonra ancak Perşembe’ye el atabileceklerini  söyledi ..Onunla bu konuyu ara vermeden istişare yapmamızı kararlaştırdık takipçisi olacağız inşallah.

HALK EĞİTİM MERKEZİ’NİN YENİLENMESİ İSTENİYOR

Bir diğer mesele de Halk Eğitim Merkezi inşaatı, bu konuda da ben ilçe başkanı olduktan sonra istiyordum ki Perşembe’ye  İstanbul’dan Ankara’dan  sağlıkla ilgili olsun, tarımla, ekonomi ile ilgili olsun, diğer başka konularda olsun, konferanslar vermek için akademisyenler  hocalar  siyasetçiler getirelim isterdim ama burada böyle imkânımız yoktu,  zaten Perşembe’de ben böyle kültürel bir faaliyet de göremiyorum.  İşte ben buraya bir kültürel canlılık getirelim istiyordum,  şu an Halk Eğitim salonumuz ihtiyacımıza cevap veremez haldedir.  Bu konuyu bir akşam İlçe Kaymakamımız Ahmet Arık Beyle oturup konuşuyorken, kendisine durumu anlatım. Ben Perşembe’de kültürel konferanslar düzenlemek istiyorum ama bizim halk eğitim salonu bu işler için çok kötü durumda dedim..  O an kaymakam beyin ifadesi halen aklımdan gitmiyor “gerçekten doğru söylüyorsun buradaki konferans salonu artık Şırnak’ta bile yok” dedi.  O sırada gecenin on buçuğuydu malumunuz bizim kaymakamımız aynı zamanda Ordu Vali yardımcısıdır. Hemen valilikteki yatırım izleme komitesinin yetkililerini aradı. Gecenin o saatinde onlara şöyle dedi: “Biz Perşembe’deki Halk Eğitim Merkezini yıkıp yenisini yapmak istiyoruz, bu konuda hemen proje çalışmalarına başlayın” dedi.  Buradan ona teşekkürlerimi sunuyorum, onun bu başlangıcıyla beraber YİKOB tarafından projeler çizildi. Konuyla alakalı milletvekilimiz Oktay Çanak Bey de bilgilendirildi. Bununla alakalı bir maliyet ortaya çıkacak projeler çizildi, tahminen üç milyon lira gibi bir maliyet çıktı.  Projenin içerisinde iki kat halk eğitim merkezi var, iki katını onlara ayırdık, yine iki katını konferans salonuna ayırdık.  Malum oranın tavanı yüksek oluyor, dolayısıyla dört katı gitti, diğer geri kalan kata da  ne geleceğini daha sonra değerlendireceğiz ama herhalde İlçe kütüphanemizi oraya almayı düşünüyoruz. Projelerimiz Kültür Bakanlığında, orada onunla milletvekilimiz Sayın Oktay Çanak bey ilgileniyor, ona da buradan hizmetleri için teşekkür ediyorum.  Burayla ilgili takriben bir buçuk milyon liralık ödeneği oradan çıkardı, bir milyon lirası da Valiliğimizden  YİKOB’dan çıkarıldı etti iki buçuk milyon lira.. Geri kalanını da ben büyükşehir belediye başkanımla görüştüm, orasını da biz hallederiz dedi.  Dolayısıyla maddi sorun halledilmiş oldu.. Biz şimdi projenin onaylanmasını bekliyoruz.

ÜNİVERSİTEYE 15 DÖNÜM VERİLECEK

Önemli konulardan biri de üniversite; Yüksek Okul meselesi… Yüksek okul meselesinde biz değerli iş adamımız Perşembeli  İş adamları Derneği Başkanı Erol Batuk beyinde istekleriyle beraber ikimiz beraberce biz bu işin altından kalkarız inşallah dedik.. Perşembe’yi köy köy dolaştık yer aradık, bu aramalarımız neticesinde bizim için uygun olan yeri Yumrutaş mahallesinde bulabildik. Üstelik buranın bir avantajı vardı, o da buranın belediyeye ait olmasıydı, dolayısıyla biz dedik ki burayı belediyemiz bize hizmet olarak hibe ederse çok büyük bir katkı sağlamış olacak. İnşallah dedik ve konuyu belediye başkanımıza açtık, başkanımız konuyu gördü, baktı inceledi ve burayı bize verebileceklerini ifade ettiler.  Yirmi üç dönümün hepsini verdiler ama biz 15 dönümünü aldık, geri kalan sekiz dönüm yere, daha sonra belediyeye gelir kaynağı olur diye onlara bıraktık. On beş dönümü üniversiteye vereceğiz, artanı belediyeye kalacak.  Bunun üzerine hemen üniversite rektörümüzden bir randevu aldık, gittik görüştük.  15 dönüm yerimiz hazır dedim, o da yeri beğendi ve olur dedi. Bizim hukuki çalışmalara başlamamızda hiçbir mahsur yoktur dedi.  Orada bir şube başkanı kardeşlimiz de bizimle birlikteydi o da Perşembe’yi çok sevdiğini, Perşembe’nin üniversiteye kavuşmasında bir katkımız olsun diye proje yapımını üstlendiler. Dolayısıyla bizi yirmi, bin otuz bin lira gibi bir yükten kurtardılar. Okul hazırlandığında hangi bölüm verileceği daha sonra açıklanacak şu anda bu bölüm durumu, üniversite yönetimi tarafından da araştırılıyor. Netice itibariyle üniversitemizin yeri belediyemiz tarafından binaların yapım işi Perşembeli İş Adamları Derneği Başkanı Erol Batuk tarafından ve projesinin de üniversite tarafından hazırlanacağını, bu konuda da üçlü bir protokol yapmayı düşünüyoruz.  Şu an durum ne aşamada oranın imara açılabilmesi için on iki yere yazı yazdık, oniki yerin on’undan olumlu cevap geldi..  İki yerden cevap bekliyoruz;  birisi Devlet Su İşleri diğeri ise Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünden.  Tarım müdürlüğünden gelecek yazının beklemesinin nedeni ise kurula girmesi imiş. Bu kurulun birinci toplantısındaymış vali bey il dışındaymış girememiş.  İkinci toplantı için kendisini Erol Beyle ziyaret ettik ve konuyu anlattık. Önümüzdeki ilk kurul toplantısında hemen imzalanacağını bize söyledi, ondan sonra hemen halihazır haritası çizilecek ve ondan sonra basını da davet edip, bir üçlü protokol imzalayacağız. Yüksek Okul projemiz de bu aşamada.

 İMAM HATİP LİSESİ İÇİN TOP BÜYÜKŞEHİR’DE

Diğer bir konuda İmam Hatip Okulu; Şu an okulumuzun müdürü Şerafettin bey bana birkaç kez mevcut okulun eski olduğunu kendilerinin ve öğrencilerinin ihtiyaçlarına cevap veremediğini beyan etmişti.  Bizim burada 140 öğrencimiz var ama halbuki, bizim potansiyelimiz beş yüz öğrenci civarındadır diye söylemişti. Köylerden gelebilecek olanları bile alamıyoruz, ne olur bize yardımcı olun demişti.  Bize içinde yurdu olan spor salonu olan ve en az beş yüz öğrenci istidam edecek bir kompleks okul lazım demişti.  Biz de o zamanlar belediye garajını vermeyi düşünmüştük, onunla alakalı da epey bir çalışma yapmıştık. Onun yerine belediye bizden üç tane arsa istedi, neyse bürokrasiyle çok boğuştuk olmadı. Neticede ben dedim ki, benim Vona Kent ile Liman Kent arasındaki yolun, üst tarafında bir yerim var. Benim kendi şahsi yerim 5 bin 300 metrekarelik bir yer.  Bu yerimi verebilirim dedim..  İl Milli Eğitim Müdürünü buraya davet ettim, geldi baktı inceledi ve olur dedi..  Protokol yapacağımız zaman protokolün bir tarafında arsa sahibinin yapacağı işler diyordu, bir tarafında da Milli, eğitimin yapacağı işler diyordu. Arsa sahibi olarak benim yapacağım işler arasında  tarlanın arsaya çevrilmesi ibaresi vardı. Ben tarlanın arsaya çevrilmesi işlemine başladığımda pes ettim.  Daha bununla uğraşamam dedim ve büyükşehir belediye başkanımız Enver Yılmaz beyin genel sekreteri Bülent Civelek beyefendiye gittim durumu söyledim. Ben bu bürokrasiden bıktım dedim, ne olur bana yardımcı olun dedim, o da bana bir teklifte bulundu.  Sen bu bürokrasi ile uğraşmak istemiyorsan bu arsanın bize bağışını yap, bize burayı hibe et,  o işlerle biz uğraşalım, senin başın sakin olsun dedi.  Ben de protokole bir şerh koyarak arsayı İmam Hatip Okulu yapılmak kaydıyla 5.300 metrekareye arsamı Büyükşehir Belediyesine hibe ettim. Tapu dairesinde tapuyu da kendilerine verdim ve şu an çok rahatladım. Bundan sonra İmam Hatip Okulu için top, büyükşehirde, burada da böyle bir çalışma yaptık.

 

PERŞEMBE’YE PAZAR YERİ İSTİYORUZ

Gelelim Pazar yeri meselesine; bildiğiniz gibi pazar yerinin bildiğiniz üzere önceden hazırlanmış bir projesi vardı ama bir ilerleme kaydedilemedi. Yapılmayınca ben yine Ordu Büyükşehir Belediye Başkanımız Enver Beye durumu anlattım. Ben bir yerel gazetede okudum siz daha önce bir ilçede Pazar yeri yapmışsınız, lütfen biz de Perşembe’mize bir pazar yeri istiyoruz.  Bizim ekonomik durumumuzu biliyorsunuz dedim kendisi tamam ama oranın önce bir maliyetini çıkartalım bakalım o maliyete göre görüşelim deyince ben hemen Büyükşehirde  projeler daire başkanlığına gittim.  Onlara pazar yerinin bütün bilgilerini verdim. Enver beyin talimatını da söyledim, kendilerinden iki tip proje hazırlamalarını rica ettim, birincisi çelik konsiriksiyon olarak yapılması, ikincisi ise betonarme yapılması..  Betonarme yapıldığı takdirde isteklerimi de sıraladım, giriş kat sebze pazarı olacak, girişin üstü giyim pazarı olacak, o yol kenarındaki sergicileri oraya taşıyacağız. Giyim konfeksiyon katının üstü de onlara ait araçların park yeri olsun, onların araçları erişebilecekleri bir mesafe, ellerinin altında olmalı..  Onları o kadar yükle sahile göndersek, onlar için de, bizim için de çok zor olacak.  O yüzden böyle altlı üstlü olsunlar.  Bir de onlar sadece burayı haftada bir gün kullanacakları için diğer günler biz orayı normal oto park olarak kullanabiliriz diye düşündük.  Bu proje de büyükşehir tarafından hazırlanmaya devam ediyor, onun da takipçisiyiz.

EN BÜYÜK AYIBIMIZ İSKELEMİZİN OLMAMASI

Son olarak da Perşembe’mizin bence çok büyük bir ayıbı, niçin diye sorarsanız, Sinop ve Perşembe, Karadeniz’in iki doğal limanıdır.  Bu doğal limandan biri olan İlçemizin bir iskelesi olmaması yıkılmış durumda olması gerçekten ne kadar üzücü bir durum.  Bu iskele için önceden hazırlanmış bir sürü projeler var ama en son biz el attığımızda, hiç bir şey yapılmamış, her şey yüz üstü bırakılmış. Şu an 10 Kasım itibariyle ihaleye çıkmış, buranın fizibilite çalışmaları çok para tutuyormuş, bizim belediyemizin bu kadar parası yok.  Belediyemizin gücü olmayınca bize Perşembe’ye bir iyilik yapmışlar fizibilite çalışmalarını bakanlık kendisi yapacak.  Şu an ihaleye çıktı süreç devam ediyor sonuçlarını bekliyoruz.  Kendisiyle görüştüğümüz bütün konularda yakın ilgi ve alakalarını bizden esirgemeyen Ordu Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Enver Yılmaz Beyefendiye, yine bütün çalışmalarımızda bize destek olan Ordu Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı Genel Sekreteri Bülent Civelek Beyefendiye teşekkür ediyor saygılarımı sunuyorum.

Şunu da belirtmek isterim ki, bütün bu çalışmalarımız Perşembe içindir. Tek düşüncemiz Perşembe..  İlçemiz daha güzel ve kendine yakışır, kaliteli hizmetlere layık bir ilçedir. Amacımız, çalışma arkadaşlarımla birlikte Perşembe’yi daha yükseklere taşımak olacaktır…”

Röportaj:Arif KalafatEtiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?