Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

AĞIRLAŞTIRILMIŞ ÖMÜR BOYU MÜEBBET

AĞIRLAŞTIRILMIŞ ÖMÜR BOYU MÜEBBET

Ordu’da evinin önünde bıçaklanarak öldürülen üniversite öğrencisi Ceren Özdemir’in (20) katil zanlısı Özgür Arduç (35), kasten öldürmek suçundan ömür boyu müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Dün ikinci kez hakim karşısına çıkan Arduç, mahkemede ‘deli’ olduğunu ispatlamak için tüm yollara başvurdu ama adaletten kaçamadı.

Ceren’in katili ‘deli’ olmak için her şeyi yaptı ama adalet yerini buldu

Olay, 3 Aralık 2019'da Ordu'nun Altınordu ilçesine bağlı Zaferi Milli Mahallesi'nde meydana geldi. Bale kursundan çıkıp evinin önüne gelen Ordu Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Müzik Bölümü 3'üncü sınıf öğrencisi Ceren Özdemir, ablası Gizem Özdemir'i cep telefonundan arayarak, apartmanın giriş kapısının anahtarını pencereden atmasını istedi. Gizem Özdemir de pencereye çıkıp, kardeşine anahtarı attı. Kapıyı açıp binaya giren Ceren Özdemir, arkasından gelen bir kişi tarafından bıçaklandı. Kalbine ve karnına aldığı bıçak darbeleriyle ağır yaralanan genç kız, yere yığıldı. Abla Gizem ve annesi Güfer Özdemir'in sağlık ekiplerine durumu bildirmesi üzerine ağır yaralanan Ceren, Ordu Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı. Ameliyata alınan Ceren Özdemir, yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti.

İKİNCİ KEZ HÂKİM KARŞISINDA

Vahşice katledilen Ceren Özdemir’i hayattan koparan Özgür Arduç, dün ikinci kez hakim karşısına çıktı. Ceren Özdemir’in öldürülmesiyle ilgili katil zanlısı Arduç, Ordu 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde ikinci kez hakim karşısına çıktı. Yoklama alınmasıyla başlayan duruşmada, hakkında 3 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenen ve ceza indirimi uygulanmaması talep edilen katil zanlısı Özgür Arduç ise tutuklu bulunduğu Van Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nden, Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı.

CEREN AİLESİ DE DURUŞMAYA GELDİ

Duruşmaya katılmak için Ceren Özdemir’in annesi Güfer ve babası Yılmaz Özdemir de sabah Ordu Adliyesi’ne geldi.

AKIL SAĞLIĞI RAPORU DOSYAYA GİRDİ

Mahkemede, sanık Özgür Arduç'un cezai ehliyetiyle ilgili Elazığ Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nden cezai ehliyetinin tam olduğuna ilişkin hazırlanan heyet raporu okunarak dava dosyasına eklendi. 

Arduç’un akıl sağlığıyla ilgili oy birliği ile alınan kararda şöyle denilmişti: "Yapılan psikiyatrik muayenesinde bilincinin açık, koopere (iletişim kurabilen), oryante (uyumlu), affekti otimik (duygu durum bozukluğu yok), düşünce içeriği normal, hezeyan, halüsinasyon tespit edilemediği, gerçeği değerlendirme, yargılama, soyutlama yeteneklerinin normal olduğu tespit edildi."

KATİL ZANLISI: DELİ OLMAM İÇİN NE YAPMAM GEREK

Heyet raporuna ilişkin savunma yapan tutuklu sanık Arduç, akli dengesinin yerinde olmadığını savunarak, “Burada memur olmasa gözünüzün önünde soyunurum görürsünüz akıl sağlığımın olup olmadığını. Raporda 'aklım yerinde' deniyor. Deli olmam için ne yapmam gerek. Hangi doktor raporu vermiş? Ruh ve Sinir Hastanesi'ne gittim, doktor beni anlamadı, ben de onu anlamadım. Akıl sağlığım yerinde değil, yeniden rapor aldırmak istiyorum. Madem rapor vermiyorsunuz, beni hastanede yatırın" dedi.

YENİ RAPOR TALEBİNE RET

Sanık Arduç'un yeniden akıl sağlığı raporu hazırlanmasını talebini mahkeme heyeti, oy birliği ile reddedip, mevcut akıl sağlığına ilişkin raporu kabul etti.

'EN AĞIR CEZAYI ALMASINI TALEP EDİYORUZ'

Ceren Özdemir'in babası Yılmaz Özdemir, "Sanığın bu kadar mahkemeden talepte bulunması normal değil" derken, Anne Güfer Özdemir, "Sanık kaçmaya çalışıyor akıl sağlığı ile ilgili talebini reddediyorum. Onun en ağır cezayı almasını talep ediyorum" diye konuştu.

'BIÇAK GÖREVİNİ YAPTI' SORUSUNA YANIT VERMEDİ

Duruşmada Özdemir ailesinin avukatları, sanığın daha önceki polis sorgusunda 'bıçak görevini yaptı' ifadesini sordu. Sanık Özgür Arduç bu soruya, "Siz beni dinlemiyorsunuz, ben sizi niye dinleyeyim" yanıtını verdi.

Sanık ayrıca avukatların, “Sakal tıraşı, hamam ve otel parasını nerden buldun” sorusunu da yanıtsız bıraktı.

AĞIRLAŞTIRILMIŞ ÖMÜR BOYU HAPSE ÇAPTIRILDI

Savcılık mütalaasının okunmasının ardından söz alan Arduç, rapora tepki göstererek, "Raporu kendi kafalarına göre yazıp, çizmişler" dedi.  Mahkeme hakimi, ara verdiği duruşmada, sanığa son sözü olup, olmadığını sordu. Sanık Arduç da "Yok" yanıtını verdi.

İNDİRİM YAPILMADI

Mahkeme heyeti, daha sonra kararını açıkladı. Sanık Özgür Arduç, 'canavarca hisle kasten öldürme' suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Mahkemenin cezada indirime gitmediği karar, duruşma salonunda alkışlandı.

‘TCK'DA ÖNGÖRÜLEN EN YÜKSEK CEZA VERİLMİŞTİR’

Ordu Baro Başkanı Haluk Murat Poyraz duruşmanın ardından yaptığı açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “İddia makamı iddianamesinde sanığın Tük Ceza Kanunu’nun (TCK) 82/1B maddesi uyarınca canavarca hisle kasten öldürme suçundan dolayı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla cezalandırılmasını ve cezasının da TCK’nın 62’nci maddesi uyarınca indirim yapılmamasını talep etmişti. Netice itibariyle yargılama bugün itibariyle sonuçlandırılmış oldu. Sonuç olarak mahkeme hükmü açıkladı ve verdiği hükümde Tük Ceza Kanunun 82/1B maddesi uyarınca canavarca hisle kasten öldürme suçundan dolayı sanığın ağırlaştırılmış hapis cezasıyla cezalandırılmasına karar verdi. Yine sanığın sabıkalı geçmişi nedeniyle pişman olmaması ve geçmişi dikkate alınarak cezasına 62’nci maddesi uyarınca indirim yapılmamasına kararı verildi. Yine bildiğiniz üzere infazı aşamasında da bir takım farklı hükümler söz konusu. Mükerrer dediğimiz suçu birden fazla işleyen kişilere ilişkin özel infaz rejimiyle cezasının infaz edilmesine karar verildi.”

‘ADALET YERİNİ BULDU’

Karar sonrasında açıklamalarda bulunan anne Güfer Özdemir, “Karardan memnunuz. Ayrıca bize destek olan avukatımız başta olmak üzere bütün Baro avukatlarımız, sivil toplum kuruluşları ve tüm halka teşekkür ediyorum. Hep yanımızda oldular. Böyle de olması gerekir diye düşünüyorum” açıklamasında bulundu.

Baba Yılmaz Özdemir ise, şöyle konuştu: “Adalet yerini buldu ama acımız dinmeyecek. Acımız yine devam edecek içimizde.”

KADIN PLATFORMLARINDAN TEPKİ

Ceren Özdemir cinayeti davasının görüldüğü Ordu Adliyesi önünde toplanan Ordu Kadın Platformu, Kadın Savunma Ağı ve Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyeleri, duruşma öncesinde açıklamalarda bulundu. Ordu Kadın Platformu adına konuşan Meryem Külcü, cinayetin sorumluluğunun tek başına katil zanlısına yüklenmesinin yeterli olmadığını belirterek, "Gerekli önlemler alınmış olsaydı Ceren, bugün yanımızda olacaktı. Bu suçun sorumluluğunu tek başına azılı bir suçluya yüklemek yeterli değildir. Azılı suçluyu açık cezaevine çıkaran, onun açık cezaevinden kaçmasını engellemeye yönelik hiçbir tedbir almayan ve firar olayını kamuoyuna duyurmayan kurum ve görevlilerin de soruşturulmasını ve cezalandırılmasını istiyoruz. Bu bağlamda tek başına katile lanetler yağdırmanın yeterli olmayacağını, ceza infaz rejiminin ve ilgili kurum görevlilerinin sorumluluklarının mutlaka tartışılması gerektiğini düşünüyoruz" dedi.

'ADALET SAĞLANANA KADAR DAVALARIN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ'

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Temsilcisi Aşkın Koç ise "Kadınlar her gün evlerine giderken, hayatlarına dair kararlar almak için boşanmak için çalışmak için kendi kararlarını almak için yaşamak için mücadele ederken, erkekler tarafından öldürülüyorlar. Kadınlar öldürülmeye devam edilirken, koruma kanunlarının uygulanması için mücadele veriyoruz. Bu mücadeleden asla vazgeçmeyeceğiz. Mücadelenin peşindeyiz. Ceren Özdemir için tüm kadınlar için adalet sağlanana kadar adliye önlerinde davaların takipçisi olmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

‘KADINLAR BUGÜN NEFES ALDIKLARI İÇİN ÖLDÜRÜLÜYORLAR’

Kadın Savunma Ağı Temsilcisi Damla Kenanoğlu da, “Bugün kadınlar ne giydikleri yüzünden, yürüyüşlerinden, kıyafetlerinden tutun da sırf yolda tanımadığı birisi canı birini öldürmek istiyor diye öldürülüyorlar. Yani kadınlar bugün nefes aldıkları için öldürülüyorlar. Bugün Türkiye’de kadın olmak bir suç sayılıyor adeta. Bu bir cinsiyet kırımıdır. Bu yalnızca hayatlarımızın değil, aynı zamanda hayallerimizin, özgürlüğümüzün elimizden alınması demektir” şeklinde konuştu.

CEREN’İN KOMŞULARI: İDAM GELMELİ

Ordu'da, balerin Ceren Özdemir’i bıçaklayarak öldüren, yakalandığı anda da 2 polis memurunu bıçaklayarak yaralayan Özgür Arduç'un (35) yargılandığı ve hakkında verilen 'canavarca hisle kasten öldürme' suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasını, Ceren’in komşuları değerlendirdi.

‘VERİLEN CEZALAR MİLLETE ÖRNEK OLMALI’

Bir diğer mahalle sakini Hayati Aydın ise, cezayı yerinde bulduğunu kaydederek, “Cezası iyi oldu. Hatta daha ağırı varsa o da olmalıydı. Çünkü verilen cezanın millete örnek olması gerekir. Yoksa bunlar devam eder gider” diye konuştu.

‘İDAM CEZASI GELMELİ’

Aynı mahallede yaşayan Selma Öztürk, adaletin yerini bulduğunu ifade ederek, “Ömür boyu hapis cezası verildiği iyi oldu ama keşke kanunlar değişse de bunlara idam cezası gelse. Yani özellikle bu hasta ruhlu insanlar bunlara devam edecektir” diye konuştu.

‘BU CEZALAR AZ’

Şenel Mağden de, “Bu ceza bu gibi insanlara az. Bunların esas cezası idam olmalı. Durup dururken bir gencin hayatına son vermek ne demek? Yani bu cezalar az. Bu cezaların çok caydırıcı olması lazım” ifadelerinde bulundu.

 Etiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?