Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

ALTINORDU ‘HAZİNE’ BULDU!

ALTINORDU ‘HAZİNE’ BULDU!

Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören, “Tikenlice Mahallesi’nde doğal bir taş ocağı bulduk. Malzemesi asfalttan daha kaliteli. Ortalama 25 mahallemizin malzemeli veya tefsiye malzemeli tüm reglaj çalışmalarını bitirmiş olacağız” dedi.

Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören, yol çalışmalarını belediye bünyesinde gerçekleştirmek için çalışma yürüttüklerini açıkladı. Bu kapsamda ilçeye bağlı Tikenlice Mahallesi’nde ormanlık bir alanda doğal taş ocağı bulduklarını belirten Başkan Tören, ocağın işletilmesi için çalışmaların hızlı bir şekilde ilerletildiğini ifade etti. Tören, “Tikenlice Mahallesi’nde yine mülkiyet sahipleriyle görüştüğümüz bir kısmı Hazine ve Maliye Bakanlığı’na ait olan bir doğal taş ocağı bulduk. Malzemesi asfalttan daha kaliteli. Ben bu malzemeyi gördüm. Muhteşem, Allah vergisi bir malzeme. Bir ormanlık alan. Çevreye olası etkileriyle insanımıza ve doğaya asla ve katta zarar vermeyecek bir bölge. Burayı çözdüğümüz takdirde yaklaşık 25 mahallemizin sorununu bitirmiş olacağız” diye konuştu.

BELEDİYEYE TASARRUF SAĞLAYACAK

Ocağın belediyeye yıllık 10 ila 15 milyon lira tasarruf sağlayacağını da kaydeden Tören, “Geçtiğimiz yıllarda burasıyla ilgili bir müzakere yürütülmüş. Farklı mücbir sebeplerle mutabakat aşamasındayken karşılıklı taraflar çekilmiş, müzakereler yarım kalmış. Şimdi biz burayı alırsak, ortalama 25 mahallemizin malzemeli veya tefsiye malzemeli tüm reglaj çalışmalarını bitirmiş olacağız. Neredeyse ulaşım, lojistik, insan kaynağı dışında hiçbir maliyetimiz olmayacak. Dolayısıyla bunun bize yıllık getirisinin 10-15 milyon lira olduğunu görüyoruz. Bu çalışmazlar bize bugünkü şartlar içerisinde o bölgenin ki batı havzasıyla ilgili çok önemli yatırımlar yapılmış şehrimize geçmiş dönemlerde müteşekkiriz ama bu bölgelerde mevcut yapılan cari yatırımın biraz daha geriden geldiğini görüyoruz. Bu ihtiyacın bu ocakla birlikte 6 ila 12 ay içerisinde talebin tamamını karşılayabileceğimiz müstakil bir ekip kuracağız oraya.” şeklinde konuştu.

ÜRETİLEN TAŞLAR SATILMAYACAK

Ocakta üretilecek olan taşların satılmayacağını kaydeden Tören, “Satmak, ticari bir kaygıyla değil şehrimiz için biz bu ocağı faaliyete geçirmek istiyoruz. Buralarda şehrimizin hakkı olan kaynakların hizmete dönüşmesi adına gerekli koordinasyonu, kararlılığı ve ilgili işletme sahipleriyle bu konuları görüşerek özellikle yol yatırımları başta olmak üzere tüm imkânlarımızı milletimiz için kullanacağız” ifadelerinde bulundu.

Öte yandan Tören, Eymür Mahallesi’ndeki taş ocağıyla ilgili de Maden Teknik Arama Genel Müdürlüğü’nde ruhsatlandırma çalışmalarının devam ettiğini sözlerine ekledi.

BETONU DA KENDİSİ ÜRETECEK

Başkan Tören, yol çalışmalarında kullanılan betonların da belediye kanalıyla üretilmesi için girişimlerde bulunduklarını söyledi. Atıl duran bir beton santralini kiralamak istediklerini ifade eden Tören, şöyle konuştu: “Şu anda Piraziz ilçesinde atıl durumda bulunan bir beton santrali var. Piyasa koşullarından dolayı kullanılmayan bu santrali 4 yıllığına kiralamak için girişimler başlattık. Burayı biz işletmek istiyoruz. Mevcut beton ve asfalt işlerimizi burasıyla çözüme kavuşturmak istiyoruz.  Beton imalatlarımızı bir yüklenici aracılığıyla değil, sıkıştırılmış dediğimiz yoğunlaştırılmış betonu kendi imkânlarımızla, kendimiz dökmek istiyoruz. Biz burada belediyeyi borçlandırmıyoruz, belediyeye bir maliyet yüklemiyoruz. Var olan atıl tesisleri bir havuz sistemi içerisinde belediyeden bugüne kadar iş almış, müteahhitlik yapmış, bu belediyenin bugün kendilerini marka yaptığı, kurumsallaştırdığı, kurumlar vergisinde ilk 10, 20’ye soktuğu bir işletmenin şehrine karşı bir vefasını, bir bedelini ödesin.”

“İLBANK KREDİLERİ SONUNA KADAR KULLANILMIŞ”

Tören, konuşmasını şöyle sürdürdü: “İhaleye çıkmak istemiyoruz. Geçmişteki ihale bedellerinden dolayı bugün İlbank kredileri sonuna kadar kullanılmış belediyenin yapmakla, imal etmek mükellef olduğu bin 200 kilometre yol var. Ben bu yolların yapılması konusunda alternatif çözümler üretmek zorundayım. Ben burada sadece bırakın bütçemize yük değil, en az 20 ila 25 milyon liralık bütçemizden yük almak için, herhangi bir borçlanma yetkisi talebi olmaksızın var olan taş ocaklarının belediyemiz bünyesine almak istiyoruz.”

Öte yandan Başkan Tören, yapılacak olan çalışmalarla ilgili Belediye Meclisi’nden oy çokluğuyla yetki aldı. MUSTAFA KIRLAK-ÖZEL HABEREtiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?