Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

AVRUPA BİRLİĞİ GİBİ OLMALI

AVRUPA BİRLİĞİ GİBİ OLMALI

Ordu Özürlüler Derneği Başkanı İmdat Aktaş, engelli sayılma oranları sebebiyle büyük mağduriyet yaşandığını belirterek, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde olduğu gibi yüzde 10 ve üzeri engelli raporu olanların da engelli sayılması gerektiğini söyledi.    

Engellilerden yüzde 10 talebi

Engellilerin Ordu iş hayatına katılmasının önündeki engelleri değerlendiren Ordu Özürlüler Derneği Başkanı İmdat Aktaş, “Ordu’da insanlar üniversitelere öğrencilerini mühendislik ve tıp fakültelerine bile gönderirken mezun olduğu zaman kamuda bir işe yerleşsin diye gönderiyor. Ailelerde böyle bir durum var. Gençlere de bu durum empoze edildiği için Ordu’da özel sektörün zor geliştiğini düşünüyorum. Buna dayalı olarak aynı şey engelli camiasında da var. Ayrıca özel sektörün az gelişmesi engellilerin de özel sektör tarafından çok as istihdam edilmelerine neden oluyor” dedi.      

LİSE MEZUNLARININ İSTİHDAMINDA BÜYÜK SIKINTI VAR

2012’de çıkan EKPSS sonuçlarına göre ortaokul ve ilkokul mezunları kurayla değerleri ise sınavla işe alınmaya başlandığını aktaran Aktaş, “Ön lisans ve lisans mezunları sayı olarak az olduğu için kamuda daha kolay işe yerleşiyor. Lise mezunlarında puana göre işe yerleştirme olduğu için burada da sıkıntı çok. İlkokul ve ortaokul mezunları kurayla işe yerleştirildiği için onlar da işe yerleşebiliyor. Burada lise mezunu engeliler için bir açmaz var. Ordu’da da 50’nin üzerinde işçi çalıştıran iş yeri sayısı çok az olduğu için engellilerin özellikle de lise mezunu engellilerin istihdamında ciddi sıkıntı yaşıyoruz. Bu konuyu sürekli olarak İŞKUR ile de görüşüyoruz. Biz engellilerin istihdamına toplumun genel yapasına dayalı olarak özellikle de özel sektör kuruluşlarında öncelik verilmesini talep ediyoruz.” diye konuştu.

BİR AY YERİNE İKİ AY DENEYİN

Engelli istihdamında farklı bir engele de dikkat çeken Aktaş, “Bizim engellilerimizin büyük çoğunluğu ailelerine bağlı yaşıyor. Kırsal kesimde yaşayan engellilerimiz şehir merkezine çalışmak için geleceği zaman ailesiyle birlikte gelmesi gerekiyor. Kırsaldaki engellilerin tarım ve hayvancılık alanında desteklenmesi daha faydalı olacaktır. Bir de özel sektördeki işverenden şöyle bir ricamız var. Normal sağlıklı bir insana verdiğiniz bir aylık deneme sürecini bir engelliye pozitif ayrımcılık yaparak iki aya çıkararak onun kazanmaya çalışılmasını istiyoruz. Çünkü engeliler eğitimi bitirdikten sonra aileye bağımlı yaşadıkları için aileye dönmek zorunda kalıyor. Böylece toplumdan uzaklaşmış oluyor. Tekrar bir fabrikaya gireceği zaman kırsaldaki insanımız gelmek istemiyor. Ya birkaç ay sonra  çıkarılırsam ya bir ay deneme süreci sonunda kabil edilmezsem endişesi yaşıyor. Çünkü şehre geldiği zaman bir başkasının yanında kalacak. Bu konuda engellilere pozitif ayrımcılık yapılmasın talep ediyoruz.” şeklinde konuştu.

ORAN AB’DEKİ GİBİ OLMALI

Engelli rapor oranlarında yaşanan sorunları da dile getiren Aktaş, “ 2006’da bir gecede maalesef engelli ile kanunu çıkarıldı. Bu kanunla engeli olma şartları değiştirildi.  Biz buradaki sıkıntıyı bütün platformlarda dile getiriyoruz. 2010’de engelli olma şartları bir miktar düşürüldü ancak sıkıntı devam ediyor. Ayağında 10 kısalık olup da incelik olmayan bir engelli geçmişte 2006’dan önce yüzde 55 rapor alıyordu şu anda yüzde 18. Böyle oyunca da engelli maaşı alamıyor, engelli KPSS’ye giremiyor, özel sektörde engelli istihdamından yararlanamıyor. Aslında engelli ama uygulamada sağlam. Yüzde 40 olması gereken duyma engeli orana yüzde 39 olduğu için hiçbir haktan yararlanamayan insanlarımız var. Bu kişi engelsiz biri gibi de çalışamıyor. Maalesef böyle bir açmaz var. Bunu değiştirmeye çalışıyoruz. Avrupa Birliği ülkelerinde olduğu gibi yüzde 10 ve yukarı engelli sayılmalı.” HASEN CEM ÖZEL-ÖZEL HABEREtiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?