Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

AVRUPA’NIN GÖZÜ BU TESİSTE

AVRUPA’NIN GÖZÜ BU TESİSTE

Arım Balım Peteğim Projesi kapsamında kurulum ve çalışmaları sona eren Bal İşleme ve Paketleme Tesisinde deneme üretimleri başladı. Türkiye’de ve Avrupa’da ilk defa uygulanan robotik sistemle deneme üretimleri gerçekleştirilen tesiste, başarıya ulaşılması sonuncunda geçici kabulü yapılacak.

Türkiye'de sadece Ordu'da hizmet veren Arıcılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünce hazırlanan, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Rekabetçi Sektörler Projesi kapsamında desteklenen ve Ordu Valiliğinin SRER olarak yer aldığı "Arım Balım Peteğim Projesi" ile kurulan Bal İşleme ve Paketleme Tesisinin geçici kabul işlemleri çerçevesinde  deneme üretimleri başladı. Arıcılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünce 4 bin 700 metrekare kapalı alana sahip olan bal ve balnumu işleme ve paketleme tesisinde Avrupa’da ve Türkiye’de ilk olan robotik sistemle tenekeden balların taşınarak havuzlara yerleştirilmesi ve kapakların açılarak sisteme dökülmesi işlemlerinin deneme üretimleri gerçekleşiyor. İlk olarak suyla yapılan deneme kapsamında tesisteki eksiklikler giderilerek, bal üretimine geçilecek. İşleme ve paketleme tesisindeki deneme çalışmaları sonrasında, tesisin geçici kabulü yapılacak.

TESİS NASIL ÇALIŞACAK

Ordu Olay Gazetesi, Avrupa’da ilk olan tesisteki deneme üretimlerini yerinde inceledi. Tesisin kurulumunu gerçekleştiren firma sorumlusu makine mühendisi Serkan Kaplan, tesisin nasıl çalıştığı ile ilgili bilgiler verdi. Bal işleminin ilk olarak fırınlama ve soğutma işiyle başladığını belirten Kaplan, “Balları öncelikle biz hangi seri ballar oldukları paketler halinde ayırdık. Ayırdıktan sonra bir kısmını fırınlarda bir kısmını da havuzlarda ısıtıyoruz. Isıtırken balın ısıtılarak akışkanlığı yükseltilerek rahat bir şekilde filtrelerden geçmesi sağlanan bal sisteme dâhil ediliyor. Balı tenekelerle dökme robotumuz getiriyor, tenekenin kapaklarını açıyor ve bal iletim havuzumuza döküyor. Boşalan bal tenekeleri preslemeye ile geri dönüşüme kazandırıyoruz. Balları da bal iletim havuzundan aldıktan sonra pompalarla birlikte filtrelerden de geçirerek istenilen dozajdaki bal tankına naklediyoruz. 18 adet farklı tonajda bal tankı bulunmaktadır” dedi.

BALIN İŞLEVİNİ ÜRETİCİ BELİRLEYECEK

Kaplan, balın dinlendirilip dinlendirilmeyeceğini üreticinin karar verdiğini belirterek, “Burada homojenizasyon, pastörizasyon ve dinlendirme tanklarımız var. Bu tanklarda farklı işlemler uyguluyoruz. Farklı devir sayılarındaki motorlarla birlikte farklı karıştırmalarla işlemlerimizi yapıyoruz. Şu anda fırınımızda ve havuzumuzda 144 teneke bal var. Bu 144 teneke bal, homojenizasyon tanklarında tek bir numune alacak duruma getiriliyor. HMF değerleri ve şeker oranları tüm işlem boyunca farklı aşamalarda incelenmektedir.   Ardından isteğe bağlı olarak pastörizasyona gönderiyoruz. Burada ısı işlemi uyguluyoruz. Balların kristalleşmesini engelliyoruz. Ardından dinlenme tanklarına gönderiyoruz.  Kristal balın piyasa da daha güzel olduğunu biliyoruz. Fakat insanlar marketlerde görsel açıdan kristal olmayan balı tercih ediyorlar. İsterlerse müşterinin talebine göre pastörizasyondan geçip marketlerdeki cam gibi halini aldırabilirler veya daha koyu bir renkte kristalli bir şekilde verebilirler. Bu tamamen müşterinin seçimine bağlıdır. İsterlerse balı doluma veriyoruz, isterlerse dinlenme tankına alıyoruz” diye konuştu

VARİLDEN PİKNİK PAKET BALINA PAKETLEME

Tesiste 11 çeşit paketlemenin olduğunu belirten Kaplan, “Burada 11 çeşit paketleme yapabiliyor. Tesisimizde iki farklı kavanoz dolum hattımız var. Birincisi 6 nozullu dolum hattı, diğeri ise 4 nozullu dolum hattı. Dolum hattına kavanozlar paletler haline gelecek. Palet bozma makinesiyle paletler bozulacak ve kavanozlar indirilip dolum hattına gönderilecek. 6 nozullu’da 6 kavanozu aynı anda doldurabilirken diğerinde ise 4 tane doldurabiliyor. Biz şu an için büyük kavanozları 4’lü nozullarda, küçük kavanozları da 6 ‘lı nozullarda dolduruyoruz. Balımız doldurulduktan sonra kapakları sıkılıyor. Kapakları sıkıldıktan sonra yine bandı takip ediyoruz. Burada kavanozların üzerinde bulunan garanti bantları oluyor. Herhangi bir açılmaya engel olunması için garanti bandı takıyoruz. Isı tüneliyle garanti bandını kavanozun üstüne sarıyoruz. Ardından etiketlemeye geliyor. Barkot sistemimiz var. İnsanlar balın üzerinde koyacağımız barkotla telefonları aracılığıyla barkodu okutarak balın özelliklerini görebilecek. Daha sonrasında şirinkleme işleminin ardından alt petlerini yerleştiriyoruz. Daha sonra jelatinleyerek palet sistemine gönderiyoruz. Orada da streç film çekerek marketlere sevkiyata hazır hale getiriyoruz. Bir de varil dolumu var. Onun dışında piknik dolum tüp paketimiz var. Piknik paket dediğimiz yani küçük plastik paketlememiz, teneke dolum hattımız var.  Büyük, küçük ve farklı ebatlardaki tenekelerin dolumunu yapıp tekrar kapaklarını da kapatıp tüketime hazır hale geliyor” ifadelerinde bulundu.

Öte yandan deneme üretimlerinin yaklaşık 10 gün sonra sona ereceği bildirildi.Etiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?