Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
  • HABERLER
  • GÜNDEM
  • Bakan Koca’ya Ordu’dan Şehir Hastanesi çağrısı ÖNCELİK TIP FAKÜLTESİ HASTANESİ

Bakan Koca’ya Ordu’dan Şehir Hastanesi çağrısı ÖNCELİK TIP FAKÜLTESİ HASTANESİ

Bakan Koca’ya Ordu’dan Şehir Hastanesi çağrısı  ÖNCELİK TIP FAKÜLTESİ HASTANESİ

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Ordu Şube Başkanı Ferit Ceylan, Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın 10 şehir hastanesinin Kamu Özel İşbirliği modeli yerine genel bütçe kaynaklarıyla yapılacağı açıklamasının sevindirici olduğunu belirterek, “Ordu’nun önceliği Tıp Fakültesi Hastanesi” dedi.

Bakan Koca’ya Ordu’dan Şehir Hastanesi çağrısı

ORDU’DA DA GENEL BÜTÇE KULLANILSIN

  • Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ülke genelinde yapılacak olan 10 şehir hastanesinin Kamu Özel İşbirliği modeli yerine genel bütçe kaynakları kullanarak yapılacağını açıkladı. Bu açıklamanın ardından Ordu’daki sivil toplum kuruluşları Bakan Koca’ya seslenerek, Ordu’da yapılacak olan şehir hastanesinin de genel bütçe kullanarak yapılmasını talep etti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 2020 Merkezi Yönetim bütçe ve 2018 Kesin Hesap Kanun Teklifi görüşmelerine katıldı ve milletvekillerine sunum yaptı. Bakan Koca, 10 şehir hastanesini vatandaşlarla buluşturduklarını belirterek, Kamu Özel İşbirliği Modeli inşa edilen 9 şehir hastanesinin inşaat çalışmalarının devam ettiği kaydedildi. Genel bütçe kaynaklarıyla 6 bin 100 yatak kapasiteli 3 şehir hastanesi için proje ihale ilanına çıkıldığını ifade eden Koca, “Yine Genel Bütçeden yapmayı planladığımız 6 bin 300 yatak kapasiteli 7 şehir hastanesi proje satın alma hazırlık aşamasındadır. 2023 hedefine yürüyen güçlü Türkiye'de Şehir hastanelerini sağlıkta gelinen ve hizmetin alınabildiği son nokta olarak planlıyoruz” dedi.

Bakan Koca’nın ülke genelinde yapılacak olan 10 şehir hastanesinin Kamu Özel İşbirliği Modeli yerine genel bütçe kaynakları kullanılarak yapılacağının belirtmesi üzerine Ordu’da sağlıkla ilgili sivil toplum kuruluşları Bakan Koca’ya seslendi, Ordu’da yapılacak olan şehir hastanesinin de genel bütçe kullanarak yapılmasını talep etti.

ORDU’YA DA HASTANE DEVLET ELİYLE YAPILMALI

Ordu Tabipler Odası’ndan yapılan yazılı açıklamada, Ordu'ya da yapılacak olan şehir hastanesinin Kamu Özel İşbirliği (KÖİ) modeli ile değil genel bütçe kaynaklarıyla yapılmasının doğru olacağı kaydedildi. Açıklamada; “Sayın Sağlık Bakanımız Dr. Fahrettin Koca’nın yeni yapılacak olan Şehir Hastanelerinin Kamu Özel İşbirliği(KOİ) modeli ile değil genel bütçe kaynaklarıyla ihaleye çıkacağı açıklamaları tarafımızdan olumlu karşılanmıştır. Yönetim açısından iki başlılıktan yakınılmakta, başhekimin etki ve yetkisinin azalıp, yetinin şirket yöneticilerine verilmesi büyük sorunlara yol açabilmekte. Çünkü hekimlerin ve sağlık çalışanlarının ihtiyaçlarını bilmeyen, sağlık alanında eğitimi ve deneyimi olmayan sağlık dışı yöneticilerle sağlık çalışanları arasında ciddi iletişim problemleri yaşanabilmektedir.  Şehir hastanelerinin çok büyük oluşu nedeniyle hekimlerin ve sağlık çalışanlarının hastane içinde hizmet sunmak zorunda kaldıkları mesafeler çok artmıştır bu durum bazı gürenler 20 bin adımdan fazla efor tüketilmesine sebep olabilmektedir. Şehir hastanelerinde bölümler arasındaki mesafenin uzaklığı sağlık hizmeti sunumunda önemli engellere sebep olmaktadır. Yakın ilişki içerisinde olması gereken birimler arasında bile çok uzak mesafelerin olması, acil müdahale gerektiren hastalarda telafisi zor sonuçlara yol açabilir. Yukarıda belirtilen gerekçeler bu konuda yaşanılan aksaklıklar ve endişeleri dile getirmesi açısından önemlidir. Bakanımızın bu açıklamaları doğrultusunda Ordu'ya da yapılacak olan şehir hastanesinin Kamu Özel İşbirliği (KÖİ) modeli ile değil genel bütçe kaynaklarıyla yapılmasının şehrimiz için daha olumlu olacağını düşünüyoruz” denildi.

CEYLAN:  SAĞLIK BAKANININ AÇIKLAMASINI DESTEKLİYORUZ

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Ordu Şube Başkanı Ferit Ceylan ise, Bakan Koca’nın açıklamalarını desteklediklerini söyledi. Ceylan, “Bakan’ın bu açıklaması doğal olarak Kamu Özel İşbirliği modelinden nihayet vazgeçildiği şeklinde anlaşıldı. Şimdiye kadar kamuoyuna açıkladığımız gerekçelerle, Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın açıklamasını sevinçle karşılıyoruz, bu konudaki diğer önerilerimizi de bir an önce dikkate alınmasını istiyoruz ve bu süreçte emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz. Ancak Kamu Özel İşbirliği modelinden vazgeçilmesi yetmez. Mevcut şehir hastaneleri de derhal Sağlık Bakanlığı’na devredilmelidir” şeklinde konuştu.

Ordu’nun önceliği Tıp Fakültesi Hastanesi

Ordu’daki sağlık sorunlarının çözümü için ise Ordu Üniversitesi dahilinde Tıp Fakültesi Hastanesi açılması ve bu hastanenin 400 ile 600 yatak kapasitesi ve mevcut hastanelerin devam etmesi ile Ordu genelindeki sağlık sorunlarının çözüleceğine inanıyoruz. Fakülte hastanesi yapılmadan şehir hastanesi modeli bir hastane yapılıp diğer hastanelerin kapatılması ile uzun vadede sağlıkta sorunlar yaşanacaktır.” MUSTAFA KIRLAK-ÖZEL HABEREtiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?