Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

Balık adamın balığı çalındı!

Balık adamın balığı çalındı!

Altınordu’daki Bülbül Deresi üzerindeki balık tutan adam heykelinin balığı kimliği bilinmeyin kişi ya da kişiler tarafından bir kez daha çalındı. Çevre esnafı da balığın çalınmasına tepki gösterdi.

Bülbül Deresi, Melet ve Civil ırmağı ile birlikte Ordu’nun içinden geçen 3 önemli akarsudan biri. Ancak ne yazık ki bu ırmak uzun süre kötü kokusu ile gündeme geldi. Çünkü şehrin kanalizasyon atığı, hiçbir arıtmaya tabi tutulmadan dere yoluyla denize akıtılıyordu. Çok kötü kokusu sebebiyle uzun süre halk arasında Bülbül Deresi, ‘Boklu Dere’ olarak anıldı. Bir ara kötü kokudan kurtulmak için arıtma ya da kanalizasyonların dereye bağlanmaması yerine üstünün kapatılması gibi oldukça tuhaf öneriler de gündeme geldi. Sonunda Bülbül Deresi sorunu çözüldü, kısmen derede de çevre düzenlemesi yapıldı.

Çözümün sembolü olacaktı kendisi sorun oldu

Hafızalardaki kötü imajı silmek ve yeni yapılan çalışmaları da perçinlemek için Bülbül Deresi üzerindeki köprülere bazı heykeller yerleştirildi. O heykellerden biri gül ile bülbül arasındaki kara sevdayı anlatırken, diğeri de ırmağa lağım atıklarından sonra balıkların geri döndüğünü anlatmak için yapılan balık tutan balıkçı heykeliydi. Heykelde oltanın ucunda misinaya bağlı bir balık bulunuyordu. Ancak tuhaf bir şey oldu. Balık tutan heykelin balığı bir türlü oltada kalmadı. Birileri yada birisi belki belki hurdacılar daha önce birkaç kez alındıktan sonra birkaç kez yerine takılmasına rağmen balığı tekrar aldı. Şimdilerde ise oltanın ucu boş bir şekilde duruyor, görenleri de acı acı düşündürüyor.

Çevredeki esnafta soruna çözüm bulunmasını istiyor. Ancak onlar balıkçı heykelinin balığının yerine takılması için önce son bir iki yılda yeniden kirlenen Bülbül Deresinin temizlenmesi gerektiğini ifade ediyor. İşte onların görüşleri: 

Kirli derede heykele gerek yok!

Osman Erdaş: Bülbül Deresi’nin eski ve yeni halini biliyorum. Bizim Boklu Dere dediğimiz burası Seyit Torun zamanında eldeki imkanlarla yapılmıştı. Işık oyunlarıyla, düzenlenmesiyle yazın burası sahilden sonra insanların gezintiye çıktığı ikinci bir yer haline gelmişti. Ne yazık ki bizim seçilmişlerimizde eskini yaptı güzellikleri yok etme yada  işlevsiz hale getirme mantığı var. Burası da bundan nasibini aldı. Ben buradan Ordu Büyükşehir Belediyesi’ne,  Altınordu Belediyesi’ne sesleniyorum.  Seyit Torun zamanında yapılar teleferiği sahip çıktığınız gibi buraya da sahip çıkın. Burayı içeriden dışarıdan gelen insanların ilgisini çekebilecek hale getirin. Bu yapılmayacaksa bu heykelin burada durmasının anlamı yok.  Zaten derenin su akıntısı, ışık gösterisi yapılmıyor. Ama güzelliklere sahip çıkılacaksa o zaman başka.

Yapılmalı ama temizlik yapıldıktan sonra

Orkun Gönül: Bence balıkçı heykellerinin balığının alınmasında iki ihtimal olabilir. İlki birileri bilinçli bir şekilde almış olabilir. İkincisi çocuklar gibi meraklılar almış olabilir. Bilinçli olarak alınıyorsa alanlar balığın oraya konulmasının hat etmediğini düşünerek almış olabilir. Çünkü balık orada sorunun çözümünü simgeliyordu. Derenin balık tutulup alınabilecek kadar temiz olduğu anlamına geliyordu. Aslında şu an o yapılan temizlik devam etmiyor gibi. Şunu da söylemek isterim ki burada bir esnaf olarak o heykeli ben bile görmüyorum.  Belki onu daha belirgin hale getirmek daha uygun olabilir diye düşünüyorum. Balıkçı heykelini balığı da bence dere biraz daha güzelleştirdikten sonra takılmalı.

Bir tabela ile yerine konulmalı       

Deniz Kul: Ben balıkçı heykelinin balığının tekrar yerine takılması taraftarıyım. Çünkü oraya konurken belirli mantığı vardı. İşte yapılan işlerin güzelliğini anlatmak için konulmuştu. Alınması ise bana göre tamamen bilinçsizce yapılan bir iş.  Ben yapılıp orijinal bir şekilde yerinde durmasını istiyorum. Bence doğrusu bu olur. Özellikle yaz aylarında Ordu’ya yerle yabancı çok da gelen oluyor. Onların bazılarının orada fotoğraf çektirdiğini de gördüm. Orada bilgilendirici bir tabela olursa daha güzel olur diye düşünüyorum. Buraya heykelin oraya neden konulduğu yazılabilir. Bunu okuyan insanlar olaya daha bilinçli bir şekilde olaya bakabilir.Etiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?