Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

Balıkçılar Ankara yolcusu

Balıkçılar Ankara yolcusu

Ordu ve Giresun su ürünleri kooperatif başkanları Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli ile Ankara’da görüşecek.

Ordu ve Giresun su ürünleri kooperatif başkanları Türkiye Su Ürünleri Kooperatifleri Merkez Birliği (Sür-Koop) Genel Başkanı Ramazan Özkaya’nın da katılımıyla yaptığı toplantı sonrası Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli ile Ankara’da görüşme kararı çıktı. Balıkçılar balıkçı barınaklarının yönetiminin Tarım Bakanlığı’ndan alınarak Ulaştırma Bakanlığı’na verilmesinin kooperatiflerin kapanmasına yol açıp açmayacağını görüşecek.     

Bu uygulamayla kooperatifler kapanır

Balıkçı barınaklarının 1971 yılında çıkan kanun ile öncelikli kullanma hakkı o yöredeki kooperatife ait olduğunu belirten Türkiye Su Ürünleri Kooperatifleri Merkez Birliği (Sür-Koop) Genel Başkanı Ramazan Özkaya, “Son duyduğumuz haberlere göre balıkçı barınaklarının Tarım Bakanlığı’ndan alınarak Ulaştırma Bakanlığı’na devri söz konusu.  Bizim açımızdan barınakların Ulaştırma Bakanlığı’na devredilmesinde sıkıntı yok. Çünkü zaten barınakların alt yapısını Ulaştırma Bakanlığı hazırlıyor. Ancak burada kooperatiflerin barınakları öncelikle ihalesiz kullanma hakkı ortadan kalkıyor. Biz diyoruz ki bu uygulama hayata geçerse bir süre sonra kooperatifler de kapanır. Duyumlarımız barınakların büyük şehirleri devredileceği yönünde.” dedi.

Yazılı olsun, belirsizlik kalksın

“Onun için diyoruz ki barınakların Ulaştırma Bakanlığı’na geçmesi doğru ancak eskiden olduğu gibi işletme hakkının kooperatiflere verilmesi lazım.“ diyen Sür-Koop Genel Başkanı Özkaya, “Bizim duyduğumuz Ulaştırma Bakanlığı barınakların bütün üst yapılarını yapacak sonrasında yeni bir yönetim modeli oluşturacak. Kooperatif, liman başkanlığı, Ulaştırma Bakanlığı İl Müdürlüğü’nden birer kişi burayı yönetecekler. Burada biriken parada kooperatiflerin ihtiyacını karşılayacak. Bunu yaparken de balıkçılardan para almayacağız deniyor. Ancak taslağa baktığımızda böyle bir şey görünmüyor. Bunu da yönetmelik ile çözeceğiz deniyor. Biz de diyoruz ki bu yazılı olsun. Ondan sonra biz diyelim ki; hakikaten çok güzel bir konu, şikayetimiz olmaz, derdimiz olmaz.” diye konuştu.

Kooperatifler nasıl gelir sağlayacak?

Bazı tereddütleri olduğunu aktaran Sür-Koop Genel Başkanı Özkaya, “Bu balıkçı barınaklarında kiralama olmayacaksa özellikle Karadeniz’de teknelerde havuzda oluşacak biri para olmayacağına göre kooperatiflerini giderleri nasıl oluşacak. Ben Ege’liyim, balıkçı barınakları orada yüzde 300-400 dolu. Ama burada Karadeniz’de gelir getirecek bir şey göremiyorum. Teknelerden para almak lazım. Eğer para alacaksak neden kooperatiflerin öncelik hakkının kalktığını anlamış değilim. Bizim sıkıntımız burada. Çünkü Türkiye’de 572 su ürünleri kooperatifi var, 384 balıkçı barınağı var. Bunların önemli bir kısmı su ürünleri kooperatifi tarafından işetiliyor. Biz su ürünleri kooperatifleri tarafından işletilen barınaklarda sorun olduğuna inanmıyoruz.” şeklinde konuştu.

Görüşme mayıs ayında Ankara’da        

Piraziz Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Hamdi Arslan ise “Piraziz Su Ürünleri Kooperatifi’nin ev sahipliğinde Su Ürünleri Merkez Birliği Başkanın da katılımıyla Giresun ve Ordu su ürünleri kooperatiflerinin de katılımlarıyla her iki ilin kooperatiflerinin ve balıkçıların sorunları görüşüldü. Piraziz’de programı olan Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli’den sorunları kendisine aktarmak için randevu talebinde bulunuldu. Ancak kendisinin programının çok yoğun olmasından dolayı görüşme gerçekleşmedi. Başbakan Yardımcısı Canikli bizleri önümüzdeki ay içerisinde Ankara’ya davet ederek sorunlarımızı daha detaylı bir şekilde dinleyip ilgileneceğini belirtti.” dedi. CAHİT TÜRCAN-ÖZEL HABER         Etiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?