Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

Barlar bir yerde toplanmalı

Barlar bir yerde toplanmalı

Yeşilay tarafından düzenlenen Ordu Bağımlılıkla Mücadelede Kent Kültürü ve Kentlilik Bilinci Çalıştayı’nda, Ordu’da mahalle aralarında apartmanların alt katlarındaki birahanelerin bir merkezde toplanması görüşü öne çıktı.

Yeşilay tarafından belirli aralıklarla düzenlenecek olan Ordu Bağımlılıkla Mücadelede Kent Kültürü ve Kentlilik Bilinci Çalıştayı’nın ilki yapıldı.  Çalıştaya, Ordu Kent Konseyi Başkanı Özgür Enginyurt,  Ordu Baro Başkanı Haluk Murat Poyraz, Ordu Müftüsü Mürsel Öztürk, bazı sivil toplum kuruluşları temsilcileri, muhtarlar ve gönüllüler katıldı.    

Yerel yönetimlere görev düşüyor

Bağımlılık noktasında çok ciddi bir sorun olduğunu belirten Yeşilay Ordu Şubesi Başkanı Cengiz Keskin, “Bu sorunun da çözümü Yeşilay üzerinden geçiyor. Bu nedenle Yeşilay’ın bilinirliği noktasında toplumumuzun her kesimine ciddi manada görevler düşüyor. Yeşilay bir sivil toplum örgütü. Gençlerimizin bilinç, bilgi ve mantık noktasındaki olgunlaşmamış halinden faydalanabilecek birçok düşmanın olduğunu hatırda tutmalıyız. Bu noktada yerel yöneticilerimize gençlerimizi kültür gibi sanat gibi spor gibi faaliyetlere yönelmelerinde ciddi çalışmalar yapmaları gerektiğini ifade etmek istiyorum” dedi.     

Barlar apartmanların altından çıkarılmalı

Ordu Kent Konseyi ve Ordu Tabipler Odası Başkanı Özgür Enginyurt ise, “Bizim asıl bağımlı olmayı önlememiz gerekiyor. Çünkü bağımlı olduktan sonra yapılabilecekler azalıyor. Bizim rol model yaratmamız gerekiyor. Yani içki içen, sigara içen diğer bağımlılıkları olan rol model olmamalı. Bizim bazı mahallelerimizde binaların altın barlar var. Bir çocuk düşünün 16 yaşında evinden iniyor ağıda alkol almış insanlarla karşılaşıyor. Çocuğunuzun böyle bir durumla karşı karşıya kalmasını ister misiniz? Peki yasaklamalı mıyız? Hayır, başka bir yol bulmalıyız. Biz Danimarka’da olduğu gibi bu işi satanları ve sunanları bir yerde toplayabiliriz. Hata bu yer turizm açısından değer taşıyan bir yer de olabilir” diye konuştu.

Dininizin kıymetini bilin

Ordu Müftüsü Mürsel Öztürk de birden çok Avrupa ülkesinde görev yaptığını belirterek, “Ben Danimarka’da 4,5 yıl görev yaptım. İsveç’te belli bir saatten sonra alkol almak yasak olduğu için İsveç’in Malmö şehrinden Danimarka’nın Kopenhag şehrine gelirlerdi. Orada bir papaz ile çocuğunun doğumu vesilesiyle tanışmıştık. Bir gün onunla büyük bir alışveriş merkezinin olduğu yerde karşılaştık. Oranın yanında çok sayıda içkili yerlerde vardı. Papaza orada ne yaptığını sorunca birahaneye gideceğini, oradakilere alkolün zararları hakkında birkaç söz söylemeye çalışacağını söyledi. Bunun üzerine yanımdaki Türkler papaza ‘orada bizimkiler de var onlara da bir şeyler söyleyin’ dedi. O ise ‘siz şanslısınız çünkü sizin kitabınızda alkol haram’ dedi.  Onlar bu işin zararını anladılar, şimdi pişmanlık duyuyorlar. Dolayısıyla bu işte asla özendirici olunmamalı” şeklinde konuştu.

Haklar ancak yaşanabilir bir çevrede kullanabilir

Ordu Baro Başkanı Haluk Murat Poyraz hakların ancak yaşanabilir bir ortamda kullanılabileceğini belirterek “Çevre hakkı en temel insan hakkı olan yaşam hakkının, insan olmanın bir uzantısı ve doğal sonucudur. Çevre hakkı sağlıklı ve dengeli bir yaşama hakkı ya da insancıl yaşam koşullarını tehdit eden her türlü çevre sorunlarının yaratılmasına karşı direnme hakkını ve talep hakkını verir. Uluslar arası sözleşmelerin yanı sıra anayasamızın 56. maddesi herkes sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir, çevreyi geliştirmek, çevreyi korumak ve çevre kirlenmesini önlemek devletin ve vatandaşların görevidir. Burada insanların da böyle bir görevi olduğu noktasına dikkatinizi çekmek istiyorum. Yine anayasamıza göre herkes yaşama; maddi ve manevi varlığını koruma-geliştirme hakkına sahiptir” ifadelerinde bulundu. 

Muhtarlardan da destek geldi

Toplantıya katılan bazı muhtarlarla bireysel katılımcılar da yaptıkları konuşmalarda barların apartman atlarından çıkarılarak belli bir yerde toplanması görüşüne destek verdi. ORDU OLAYEtiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?