Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

BBC’DEN GAZETECİ KILIĞINDA AJANLIK

BBC’DEN GAZETECİ KILIĞINDA AJANLIK

BBC’nin fındıkta çocuk işçiliği var şeklindeki haberine sert tepki gösteren Ordu Kent Konseyi Başkanı Ömer Aydın, BBC’nin gazetecilik adı altında casusluk yaptığını belirterek Asıl çocuk istismarını İngilizlerin Bankok’ta 10-12 yaşındaki kız çocuklarını satın alarak yaptığını söyledi.       

Ordu Kent Konseyi Başkanı Ömer Aydın, “Biliyorsunuz büyük Atatürk’ün ‘dahili ve harici bedhahların olacaktır’ sözü var. Bunlar da bizim harici bedhahlarımız. BBC, Ordu’da iyi niyetli üreticilerle, iyi niyetli fındık toplayan işçilerle röportaj adı altında haince bir casusluk eylemi yapmıştır. Bu eylemden sonra uluslararası arenaya haber adı altında bir eylem sunmuştur. Belki duymayanlar olmuştur. Zaten artık casusluğun iki tekniği var. Birisi gazetecilik diğeri arkeolog görünümündedir. Ordu’da çok fazla arkeologluk bir şey olmadığı için BBC gazeteci adı altında ‘fındık nasıl toplanıyor nasıl satılıyor’ diyerek Türkiye’de bir olumsuz algı operasyonu yaratarak fındık hasadında çocuk işçiler çalıştırılıyor diye bir yayın yaptı. BBC iyi niyetle röportaj yapan insanların iyi niyetlerini alçakça suiistimal eden bir yayın yaptı.” dedi.

 

ÇOCUK İSTİSMARINI İNGİLİZLER ÇOK İYİ BİLİR

 

Esas çocuk suiistimalinin İngiltere’de çok daha fazla olduğunu belirten Ordu Kent Konseyi Başkanı Aydın, “İngilizlerin çok önemli bir kısmı Bankok’ta 10-12 yaşlarındaki kız çocuklarını istismar etmektedir. Bu konuda İngilizler’in üzerlerine yoktur. Ancak Türkiye’yi küçük düşürmek için görevlendirilmiş gazeteci kılığındaki casuslar gelip Türkiye’de yayın yapmaktadır. Türkiye’de Karadeniz’e Güneydoğu Anadolu’dan, Doğu Anadolu’dan gelen mevsimlik işçiler var, aileler var. Bunlar çocuklarıyla gelmek zorunda. Bunlar çocuklarını bırakmıyorlar. Bunlar sadece fındık toplamak için de gelmiyorlar. Karadaniz’de fındık topluyorlar, İç Anadolu’da sebze-meyve-elma-ceviz-badem topluyorlar. Son olarak da Adana’da pamuk hasadıyla birlikte tekrar geri dönüyorlar. Hatta geçtiğimiz yıllarda konusu da olmuştu. Bunlar okula da bir iki ay geç katılıyorlar. Çünkü aileler çocuklarını bırakamıyorlar.” diye konuştu.

 

ÇOCUK İŞÇİLİĞİ TÜRKİYE’DE YASAKTIR

Her yere olduğu gibi ailelerin Karadeniz’e de çocuklarıyla birlikte geldiğini aktaran Aydın, “BBC’nin casusları alçakça bu aileler ile röportaj yaparak belki de para vererek bir kısım insanları konuşturarak ‘buraya fındık toplamaya geldik ben 12 yaşındayım ben 9 yaşındayım sabahtan akşama çalışıyoruz ancak çok düşük bir ücret alıyoruz’ dedirtiyorlar. Sonra da bunu yayılıyorlar. Halbuki bu doğru değildir. Yalandır, bir iftiradır. Bu alçakça bir iftiradan ibarettir. Çünkü Türkiye’de çocuk işçiliği kesinlikle yasaklanmıştır. Yıllardan beri de ben bizzat içerisindeyim Ordu Valiliği bu konuya son derece önem vermektedir. Jandarmasıyla, muhtarlarıyla, polisiyle devamlı devriye gezerek çocuk işçiliğinin olmaması konusunda sıkı bir çalışma yapmaktadır. Bu konuda üreticiler de uyarılmaktadır. “ şeklinde konuştu.” şeklinde konuştu.

 

YASAK OLAN BİR ŞEYİ NİYE SORSUN

 

“BBC’nin kadın gazetecisi röportajda soruyor ‘çocuk işçileri kullanıyor musunuz’ diye. Hanımefendi çocuk işleri çalıştırmak zaten yasak. Bir insana yasaklı bir soruyu soramazsın.” diyen Aydın sözlerini şöyle sürdürdü: “BBC fındık manavına soruyor ‘size gelen fındıkta çocuk işçiliği kullanıyor musunuz’ diye. O da bilmediği için ‘sormuyoruz’ diye cevap veriyor. O manav yasaklı bir şeyi sormak zorunda değil ki. ‘Sen bu fındığı çaldın da mı getirdin’ diye sormak gibi bir soru bu. Fındığı çalmak zaten yasak. Hırsızlık suç olduğu gibi çocuk işçiliği de suçtur. Fakat bu harici bedhahlarımız, harici alçaklarımız Güneydoğu’dan gelen işçileri göçmen işçi olarak adlediyor. Bilmiyor ki bunlar da Türk vatandaşı. Her yere her zaman gidebilir. İster çocuklarıyla gider ister gitmez. Ayrıca İhracatçı Birliklerimiz o dönemde kırtasiye malzemeleri, oyuncaklar, boyama aparatları temin ederek yardım da yapıyor. Milli Eğitimin de bu çocuklara eğitim vermek için merkezleri var.”

 

EĞİTİM MERKEZİNİ HABER YAPMIYORLAR

“Bu alçaklar (BBC) toplama merkezlerinde bu çocuklara nasıl eğitim veriliyor ona bakmıyorlar.” diyen Aydın sözlerini şöyle tamamladı: “Gelip harmanın kenarındaki çocuklarını fotoğrafını çekerek Türkiye’yi küçük duruma düşürmeye çalışıyorlar.  Bu alçaklar gelip Milli Eğitim Bakanlığı’nın o çocuklara nasıl eğitim verdiğine ilgi göstermiyorlar. Bunu bilmesine çok iyi biliyorlar ama bu onların işlerine gelmiyor. Ancak bu tür negatif propagandaların çok da dikkate alınmadığını görüyorum. Yine de bununla ilgili valiliğin ya da emniyet teşkilatımızın tedbir alması gerekir. Uyanık olmamız lazım. Bu tür gazeteci kılığındaki casusların ilimize geldiğinde dikkatli olmamız lazım. İlgili kurum ve kuruluşlarımıza haber vermemiz lazım. Bunlara müdahale etsen ‘bize müdahale ediliyor’ diye daha fazla sansasyon yaparlar.”  Hasan Cem Özel                              

        

 Etiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?