Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

BELDE EVLER YIKILMAYA BAŞLADI

BELDE EVLER YIKILMAYA BAŞLADI

Ordu’da son yılların en fazla tartışılan konut projesi olan Belde Evler Projesi ile ilgili Ordu İdare Mahkemesi, yıkım kararı verdi. İnşaat sahasına giden belediye ekipleri, inşaatın kolonlarından yıkıma başladı. Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler, “Bu hukuksuz ve usulsüz durumu belediyemize ve halkımıza mal etmeyeceğiz” dedi.

Eski Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz döneminde, 2018 yılının mayıs ayında ihale yoluyla satışa çıkarılan belediye arsasını alan yapı şirketine, 3 blok halinde 17’şer katlı ve 280 daireli bina için ruhsat verildi. Yeşil ve mavinin arasında, deniz kıyısında yükselen inşaatta, 12’nci kata kadar ulaşıldı. Halk tarafından büyük tepki alan projenin iptal edilmesi için imza kampanyaları düzenlendi. Düzenlenen kampanyada 110 bin imza toplanarak yıkılması istenen çağrıya Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler kayıtsız kalmadı.

 

Bütün mimari özellikleriyle tartışma konusu haline gelen gökdelen inşaatına karşı mücadele başlatan Başkan Güler, ilk olarak Belediye Meclisini topladı. Ordu Büyükşehir Belediye Meclisi 18 Temmuz 2019 tarihinde gerçekleştirdiği toplantı da gökdelen inşaatının durdurulmasına karar verdi. Meclis aynı toplantıda, gökdelen projesinin imar planını tamamen iptal etti. İptal kararının ardından konu mahkemelere taşındı.

 

200 YILLIK MÜSLÜMAN MEZARLIĞI ÜZERİNE YAPILMIŞ
Bu arada tartışma konusu olan 3 blok 17'şer katlı 280 daireli gökdelenlerin bulunduğu alanın yaklaşık 200 yıl boyunca Müslüman mezarlığı ve mescit olduğu ortaya çıktı. Osmanlı İmparatorluğu döneminde Ordu, Trabzon'un bir kasabası niteliğindeydi. Ordu kasabasında insan nüfusunun en hareketli olduğu alan ise Kirazlimanı Mahallesi'ydi. Tarihi kaynaklara göre, Ordu'nun Kirazlimanı Mahallesi'ne ilk yerleşenler gemicilerdi. Zaman zaman Ordu kasabasına demirleyen gemiciler, yöreyi çok beğenmeleri veya başka bilinmeyen sebeplerle buraya yerleşmeye başladılar. Bu yerleşme sırasında iki adet çeşme yaptırdılar. Bugün Martı Apartmanı adlı binanın hemen yanındaki iki tarihi çeşmeyi gemicilerin yaptırdığı biliniyor.

 

Yerleşimin giderek artması üzerine daha önce Belde Otel bugün ise tartışmalı Belde Evler yapılarının bulunduğu alanı ilk önce Müslüman mezarlığı olarak kullandılar. Daha sonra bu tarihi mezarlığın ortasında 1782 yılında kireç badanalı tek katlı Abdullah Reis mescidi ve yanı başında sıbyan mektebi inşa ettiler. Mescidin inşa edildiği ve Müslüman mezarlığı olarak kullanılan alan 1782 yılından 1972 yılına kadar 190 yıl varlığını korudu.

MESCİT VE MEZARLIK OTEL İNŞAATI İÇİN YOK EDİLDİ

Mescit ve mezarlığın bulunduğu alan 1972 yılında dönemin AP'li belediyesi tarafından turistik tesis amacıyla yıkıldı. Aynı yıl otel temeli atıldı. Dönemin şartları ve ekonomik sıkıntı sebebiyle 1977 yılına kadar otelin karkas inşaatı yapılabildi. 1977-1980 yılları arasında CHP'den Ordu Belediye Başkanlığı yapan Kazım Türkmen, Belde Otel ile ilgili bir çalışma yapmazken, 12 Eylül ihtilalinin ardından görevden alındı.
 

İhtilal ve sıkıyönetimin hüküm sürdüğü 1980-1984 yılları arasında da otel inşaatı karkas halinde kaldı. 1984 yılında dönemin Bayındırlık Müdürlüğü söz konusu binanın çok yüksek olduğu raporunu vererek iki katının yıkılması için rapor yazdı. Dönemin Ordu Belediye Başkanı Kazım Türkmen 9 katlı binanın son iki katını yıkarak 7 kat olarak bıraktı. Yıkımın ardından karkas otel inşaatı aralıklı olarak devam etti. Otel, 1990 yılında tamamlanarak hizmete açıldı.
 

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve eski Ordu Belediye Başkanı Seyit Torun döneminde eski Müslüman mezarlığının izlerini taşıyan alanda onlarca selvi ağacı kesilerek kongre, balo, düğün gibi etkinliklerde kullanılması amacıyla ruhsatsız salon inşa edildi.

MEZARLIK ÜZERİNE 3 BLOK 17 KATLI GÖKDELEN
2017 yılında otel arazisi dönemin Büyükşehir Belediyesince ihale yoluyla satıldı. Araziyi satın alan 4 şirketli konsorsiyum mevcut arazinin dışına çıktı. Kumsalı da kapatan şirket yeşil ve mavinin arasında, deniz kıyısında 3 blok halinde 17'şer katlı ve 280 daireli bina inşaatına başladı. İnşaata sert tepki gösteren Ordulular, imara aykırı, çarpık yapılaşmanın önlenmesi için yargıya başvurdular. Bununla yetinmeyen Ordulular imza kampanyaları düzenleyerek binanın yıkılmasını istediler. Bu sırada inşaat 12. kata kadar yükseldi.

 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: DAHA YIKILMADI MI?

Denize sıfır inşa edilen konut projesi geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da gündemindeydi. Erdoğan, milletvekilleriyle bir araya geldiği toplantıda Belde Evler Konut Projesi’yle ilgili, “Bina ne oldu? Daha yıkılmadı mı?” diye sormuştu. Yıkılmadı cevabını alan Erdoğan, “Ben Belediye Başkanı Hilmi Güler’e kaç defa söyledim. Nasıl yıkmazsınız. Bana günübirlik Ordu yaptıracaksınız” diyerek tepkisini dile getirdiği belirtilmişti.

 

YIKIM KARARI VERİLDİ

İşte o bina ile ilgili dün kentte hareketlilik yaşandı. Projeyi hayata geçiren İntaya-Köksal İnşaat-Özmen İnşaat yapı tatil tutanağı, ruhsat iptali ve yıkım kararının yürütmesinin durdurulması için üç ayrı dava açtı. Yargı konsorsiyumun lehine karar verirken, Ordu Büyükşehir Belediyesinin istinaf mahkemesine yaptığı itiraz başvurusu da reddedildi. Ordu Büyükşehir Belediyesi bunun üzerine Ordu İdare Mahkemesine başvurdu. Konuyu görüşen Ordu İdare Mahkemesi, binalar için yıkım kararı verdi.

 

BİNALAR KOLONLARINDAN YIKILMAYA BAŞLANDI

Karar üzerine Ordu Büyükşehir Belediyesi ekipleri dün sabah mahkemenin kararını konsorsiyum şirketine tebliğ etti. Tebliğin ardından yıkım için iş makineleri alana geldi. Toplamda 4 ağır iş makinesinin geniş güvenlik önlemleri altında çalışmalara zeminden başladığı alanda binalar kolonlarından yıkılmaya başlandı. Yıkım öncesi alana girmek isteyen bazı kişiler, güvenlik güçlerince uzaklaştırıldı.

 

‘YANLIŞ BAŞLAYAN İŞ DOĞRU BİTMİŞTİR’

Ordu Büyükşehir Belediye Meclis toplantısında açıklamalarda bulunan Başkan Mehmet Hilmi Güler, “Güzel bir Ordu’yu oluşturmak için toplumda rahatsızlığa sebep olan; kanuna aykırı, şehircilik ilkeleri ve planlama esaslarına, plan tekniğine ve kamu yararına olmayan; görüntü kirliliğine sebep olan ve Ordu’muza yakışmayan Belde Evlerin yıkımına başladık. Bu karara 6 Şubat’ta varılmasının ardından Belediyemize 10 Şubat’ta tebliğ edildi, bugün 11 Şubat’ta da gereğini yerine getiriyoruz. Bu hukuksuz durumu halkımıza ve belediyemize mal etmeyeceğiz. Göreve geldiğim günden beri her işte erdem ve devlet terbiyesini ön plana çıkararak yürüttüm. Yerel ve diğer ulusal basında da bu konuya ilişkin haberler çıktı. Devlet terbiyemizden dolayı açıklama yapmaktan kaçındım. Yanlış başlayan iş doğru bitmiştir. Ordu halkının anayasal hakları temel ilkemizdir. Hukuk her şeyin esası. Devletimiz hukuk devleti. Hukuk kuralları uygulanarak bu karar alınmıştır. Mahkemede bunu uygun görmüştür. Başta kıyı kenar çizgisi olmak üzere inşaatın yapılma şekli hukuka aykırıdır. Burada kıyı kanunu en önemli unsurdur. Daha evvelden de yürütmeyi durdurma kararı almıştık. 6 Şubat’ta kaldırıldı. Tabi ki her olayın bir tazminat kısmı olabilir. Dosyanın durumunu bildiğim için söylüyorum. Bir yanlışlık vardı düzelttik. Daha önce de belirttiğim gibi bizde yanlışa yer yok. İnşallah Ordu’muz için güzel bir başlangıç olur” dedi. MUSTAFA KIRLAKEtiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?