Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

BEYAZ MELEKLER KORUNSUN!

BEYAZ MELEKLER KORUNSUN!

Ordu Aile Hekimleri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Ebru Kanber Güney, “Artık hekim olmaya aday genç arkadaşlarımız, hastayla daha az muhatap olabileceği bölümleri tercih etmeye, defansif tıbba yönelmeye başlamışlardır. Çünkü, dava edilme, şiddet görme ihtimali daha az olacaktır” dedi.

Ordu Aile Hekimleri Derneği, 30 Mart’ta İzmir Bornova 29 Nolu Aile Sağlığı Merkezi’nde görevli Dr. Nuri Ersoy Yoğurtçuoğlu ile beraberindeki sağlık görevlilerine yapılan saldırıya tepki gösterdi. İş bırakma eylemi yapan aile hekimleri, Ordu Sağlık Müdürlüğü önünde basın açıklaması yaptı. Dernek adına basın açıklamasını okuyan yönetim kurulu üyesi Ebru Kanber Güney, para cezasına çevrilmeyen, ertelemenin olduğu ve tutuklu yargılamanın olduğu ‘Sağlıkta Şiddet Yasası’ çıkana kadar dernek olarak sağlıkta şiddetin her zaman öncelikli konuları olmaya devam edeceğini söyledi. Güney’in açıklamasında satır başları şöyle;

“HEKİM ADAYLARI DEFANSİF TIBBA YÖNELMEYE BAŞLAMIŞLARDIR”

Artık hekimler mutsuz. Çünkü hekim klinik otonomisini kaybetmektedir. Artan nüfusa paralel başta kalp damar hastalıkları ve kanserler olmak üzere çeşitli hastalıklar da artmış bu da beraberinde artan laboratuar, görüntüleme, tedavi gibi masrafları içeren sağlık harcamalarının da artmasına sebep olmuştur. İster kamu, ister özel sağlık kuruluşunda olsun hizmet alımındaki bu talep artışı, hizmeti üreten hekimin hastasına yeterince vakit ayıramamasına, kısıtlı vakitlerde hastayla sağlıklı iletişim kuramamasına, kinik kararlarını herhangi bir kaygıdan bağımsız verememesine yani hizmet kalitesinin düşmesine sebep olmaktadır. İşte bu, hekimin klinik otonomisinin kaybıdır ve hekimin en büyük mutsuzluk sebebidir. Günümüzde hekimin kolay ulaşılabilir olması ve sosyo- kültürel değişimin de eklenmesi ile hekime duyulan saygı iyice azalmış, uygulanan şiddet de bir o kadar artmıştır.  Bu kendini çoğunlukla sözlü, psikolojik şiddet olarak gösterse de azımsanmayacak derecede fiziksel şiddete de dönüşmüştür. Neredeyse doktorlara veya sağlık çalışanına uygulanan şiddet konusundaki bir haber başlığının olmadığı gün yok. Şiddetin, toplumda mazur gösterilebilir, hiçbir gerekçesi olamaz. Artık hekim olmaya aday genç arkadaşlarımız, hastayla daha az muhatap olabileceği bölümleri tercih etmeye, defansif tıbba yönelmeye başlamışlardır. Çünkü, dava edilme, şiddet görme ihtimali daha az olacaktır. Hatta gençlerimiz eskisi kadar Tıp Fakültesini tercih de etmemeye başlamışlardır. Çünkü doktorluk giderek değersizleşmiştir. Bugün birçok kişi, arabasına bakan servis elemanına, televizyonunu tamir eden ustaya veya alışveriş yaptığı mağaza görevlisine gösterdiği kadar bile saygı hekimine göstermemektedir. Neden? Çünkü, bunu hekimin kendisi de çok istemesine rağmen, yapamadığı için çok mutsuz olmasına rağmen, hastasıyla ilgilenememiştir. Ya da ağırlaşan sistemin yükü altında tanımadığı, görmediği hastaya ilaç yazmamış ya da gereksiz yere istenmiş istirahatı, kendi yetki veya bilgi sınırlarını aşan raporu vermemiştir.

“KENDİNİ BİLMEZLER SAĞLIK MERKEZLERİNDE TERÖR ESTİRMEKTE”

Peki ama bu, şiddeti açıklayabilir mi? Hastalarından ve hasta yakınlarından asgari düzeyde de olsa anlayış ve sabır görmek hekimliği meslek olarak seçen bizlerin en büyük ihtiyacıdır. Sağlıktaki şiddet olayları artık tahammül edilemeyecek şekilde boyut değiştirmiş ve sağlık terörü haline gelmiştir. Kurumlarımıza başvuran; kanunsuz ve hukuksuz istekleri yerine getirilmeyen bazı kendini bilmezler sağlık merkezlerinde terör estirmekte ve maalesef ellerini ve kollarını sallayarak salıverilmektedirler. Para cezasına çevrilmeyen, ertelemenin olmadığı ve tutuklu yargılamanın olduğu “Sağlıkta Şiddet Yasası” çıkana kadar, Ordu Aile Hekimleri Derneği olarak “Sağlıkta Şiddet” her zaman öncelikli konumuz olmaya devam edecektir.”  ORDU OLAYEtiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?