Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

BİR YOL HİKAYESİ ORDU-ÇAMBAŞI YOLU

BİR YOL HİKAYESİ  ORDU-ÇAMBAŞI YOLU

Ordu-Çambaşı yolu Sağırlı mahallesi Konakyanı mevkii geçişindeki, baştansavmacılık, ben yaptım olduculuk ve de yandaş kayırmacılık gibi, bir teknik projede olmaması gereken her şey,  bu yol projesinde hepsi olmuştur.

En baştan bu yol güzergahı, Kurul Kalesinin bulunduğu dağın eteğinden, dağın Melet Irmağı ile birleştiği yerden, geçmesi gerekirdi. Buradan geçtiği zaman 2300 yıllık Kurul Kalesi taş ocaklarının istilasından da kurtulmuş olacaktı. Burada OSKİ’nin şehir suyu isale hattı geçiyor diye yapılmadığı söylense de, asıl neden, buradaki taş ocağı işletmesi sahiplerinin, AKP’li omasıdır. 

Ayrıca Kurul Kalesi dağının eteği hazine arazisi olduğu için istimlak bedeli ödenmeyecekti. 315 metre uzunluğunda tünel yapılmayacaktı. Bu kadar uzun bir viyadük (gerçekten çok uzun bir viyadük) yapılmak zorunda kalınılmayacaktı.

Buraya kadar anlatmaya çalıştığım bu yol işinin ekonomik, siyasi ve teknik yönü ile ilgilidir. Bu müsrifliği düzelmek artık mümkün değil. Çünkü viyadük yapılmış bitmiş, tünelin ise 40 metrelik kısmı ile çıkışındaki istnat duvarları bitmiş durumda. 

Genellikle DSİ ve TCK gibi en deneyimli ve de köklü kuruluşlar, alt yapı yatırımıları konusunda gerçekten çok deneyimli ve kamu yararını gözeten kuruluşlardı. Müteahhitlerle sözleşme ve bu sözleşmenin eki olan iş programı yapılırken daima kamunun menfaatleri gözetilirdi. Yani işi yapan müteahhit firmalara, işin öncelikli kısımlarının yapılması için talimat verir ve sıkı bir şekilde de denetlerdi. Söz konusu iş için ayrılmış olan ödeneğin harcanmasında, hemen kullanıma açılabilecek kalemler yapıtırılır ve bir an önce de halkın kullanımına  açarak ulaşımda rahatlık sağlarlardı. 

Şimdiki uygulamalarda ise yandaş müteahhitler idareleri yönlendiriyor. Müteahhit firma burada işe ayrılan parayı işine geldiği gibi kar edeceği kalemlerde harcayıp bitirmiş. İşe ayrılan ödenek ile viyadük ve tünelin kırk metrelik kısmını yapmış. Bu yapılan kısımların kaç sene sonra kullanılabileceği  dahi belli  değil. Oysa bu ödenek ile Kabadüz- Çambaşı arası yol yapılsaydı, yazın yayla turizmi, kışın da kayak turizmi ulaşımı çok rahatlamış olacaktı. Fotoğrafta da görüldüğü gibi, kar yağışında, gidiş ve geliş yönleri böyle tıkanmayacaktı. 

Eskinin Sağırlı Köyü, şimdinin Sağırlı mahallesinin sakinlerinin, muhtarları ile, birlikte vermeye çalıştıkları hak arama konusu çok yerindedir. .

 Bir defa bu insanlara Karayoları tarafından,  çevre bilgilendirmesi, yapılmadan  kamulaştırma tamamlanmış ve istimlak bedellerinin ödeme aşamasına gelinmiştir. Bu bir emrivakidir ve Karayolları gibi köklü bir kuruma hiç yakışmamıştır.

Bu insanların, yol güzergahının geçtiği arazide sınırlı ölçekte toprakları var. Bu topraklarında fındık, kivi, ihtiyaçları kadar sebze, yumurta ve tavuk besiciliği yapmaktalar. Aynı zamanda devamlı ikamet ettikleri konutları da buradadır. Yol inşaatı bu alanlarda tamamen dolguda geçmektedir. Dolgunun 4 metre olduğu yerlerde istinat duvarları yaparak bazı evleri kurtarmışlar ama evleri de duvar ile ırmak arasına sıkıştırmışlar. İnsanlar evlerine nasıl girerler nasıl çıkarlar şimdilik bilinmiyor. Bu dolgu bazı yerlerde 10-12 metre olduğundan, buralara çok yüksek olduğu için istinat duvarı da yapılmıyor. Doğal olarak buralar şevli yapılıyor ve evler ile tavuk çiftlikleri yolun işaatının altında kalıyor.

Bu durumda güzergah değişikliği önerilerini, kamulaştırmayı bitirdik diye, kabullenmeyen Karayolları, hiç değilse, yol güzergahına denk gelen evleri ve tavuk çiftliklerini kurtarmak için, bu bölgelerden viyadük inşaatı yaparak geçmelidir.   

Ordu Valiliğinin, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanlığının, Altınordu İlçesi Belediye Başkanlığının, Karayolları Genel Müdürlüğünün ve 7.Bölge Müdürlüğünün, Ordu Milletvekillerinin, Ordu Sivil Toplum Kuruluşlarının ve de kamuoyunun dikkatlerine saygı ile arz olunur.

 

Oktay KAPTAN

    İnş. Müh.                                                                                                                     

 Etiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?