Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
ALANLAR HABER İÇİ

BİZİM DE FİKRİMİZ ALINSIN

BİZİM DE FİKRİMİZ ALINSIN

Bucak Mahallesi Muhtarı Abdullah Şahin, altyapı sorunlarına dikkati çekerek, su ve kanalizasyon hatlarının çok eski olduğunu ve değişmesi gerektiğini söyledi.

Bucak Mahallesi Ordu’un en eski yerleşim birimlerinden biridir. Tarihi özellikleriyle de bilinir. Nitekim Ordu’nun ilk yerleşim yeri olan Eskipazar’ın zamanla bu özelliğini yitirmesinden sonra, 19’uncu asrın başlarında onun yerini Bucak Mahallesi almıştır. Zaten Bucak, aynı adla yüz yıllardan beri, bir köy yerleşkesiydi. ‘Nefs-i Bucak’ adıyla bir ilçe merkezi haline gelen Bucak yerleşkesi, çok önemli bir konumdaydı. O yıllarda, Selimiye, Aziziye, Saray, Düz, Kirazlimanı ve Taşbaşı mahalleleri Bucak merkezinin mahalleleriydi.  Mahallenin  ‘Bucak’  olan adı daha sonra değiştirilmiş ve ‘Ordu’ adıyla resmi kayıtlara geçmişti.

BUCAK MAHALLESİ DE ALTYAPIDAN MUZDARİP!

Ordu-Altınordu Bucak Mahallesinde bugün yaklaşık 11 bin dolaylarında hane var ve 18 bin 500 nüfus yaşıyor. Özellikle yüksek mevkilerde yapılaşmanın fazla olması,  çevrenin genişlemesi ve artan nüfusla birlikte haliyle mahallenin sorunları da artmış oluyor.  Bucak Mahallesi Muhtarı Abdullah Şahin, özellikle altyapı sorunlarına dikkati çekerek, su ve kanalizasyon hatlarının çok eski olduğunu ve değişmesi gerektiğini savunuyor. Yine yağmur suyu kanallarının devamlı kontrol edilmesini, ızgaraların temizlenmesini isteyerek, sadece bu hizmetler için ayrı bir birimin oluşturulmasının faydalarını anlatıyor. Muhtar Şahin “Bu sorun, maalesef fazla yağışlarda ev ve işyerlerini sular basınca akıllara geliyor” diyor..

KURUMLAR ARASINDA KOORDİNASYON YOK!

 Genel olarak mahallelerde yatırımcı kuruluşlar arasında koordinasyon eksikliğinin bulunduğuna işaret eden Muhtar Şahin “Bir yer kazıldığında, her kuruluş kendi hattını yer altına ayni anda almalıdır. Bunlardan biri eksik olunca bu defa Belediyeler üst yapıyı, örneğin asfaltlamayı yapamıyor. Bana göre, sırf bu yüzden çoğu yollar hâlâ yapılmayı bekliyor. Bu sorunu bizim mahallede de yaşıyoruz” diyor. Alt yapı hizmetleri konusunda Avrupa Birliği (AB) projesinin bir an önce uygulanması gerektiğini hatırlatan Abdullah Şahin “Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, mahallelerdeki alt ve üst yapı çalışmalarının tamamının 2018’de bitirileceğini söylüyor. Acele etmenin yararı olmadığını biliyor ve sabırlı davranıyoruz” dedi.. 

 KENTSEL DÖNÜŞÜME İHTİYAÇ DUYUYORUZ

Belediyelerin hangi mahallede, ne gibi hizmetler yapmayı planlarken, muhtarların da fikirlerinin alınması gerektiğine vurgu yapan Abdullah Şahin, bu konudaki görüşlerini şöyle özetledi: “Mahallenin sorunlarını en iyi orada oturan muhtarlar bilir. Gerçi verdiğimiz dilekçelerimizle, sorunlarımızı yetkililere iletiyoruz ama öncelikleri belirleme bakımında bizim de görüşlerimiz alınması gerektiğine inanıyoruz.. Nedenine gelince, çok daha ihtiyacı olan sokaklar varken, daha az işlek olan yolları yapmanın faydaları tartışma konusu edilebiliyor.  Mahallemizin bir başka hizmete daha ihtiyacımız var ki, sırası gelmişken onu da anlatmak istiyorum. O da kentsel dönüşümdür. Mahallemiz malum, eski bir yerleşim yeridir. O nedenle kentsel dönüşüme en fazla ihtiyacı olan bir bölgedir. Bilhassa mahallenin 3 ayrı noktasında buna şiddetle ihtiyaç duyuluyor.”

PAZARTESİ PAZAR YERİ ÇOK KATLI OLACAK

 Pazartesi Pazar yerine de değinen Muhtar Şahin, buranın yıkılacağını, yeni bir yapılaşma ile altının otopark, üzerinin pazar yeri, üçüncü katına da halka açık sosyal bir tesis inşa edileceğini, bu konuda Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş’ın projesinin hazır olduğunu belirtti. Bu proje tamamlandığında mahallenin imajının çok daha farklı olacağına vurgu yapan Bucak Mahallesi Muhtarı Abdullah Şahin “Bu hizmeti de sabırsızlıkla bekliyoruz” diye konuştu..Muhtar Abdullah Şahin, son olarak gerek Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz ve gerekse Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş’dan memnun olduğunu belirterek, bu karşılıklı iyi niyetin hizmetlere de yansıyacağına inandığını söyledi.

AHMET GÜRPINAR – ÖZEL HABEREtiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?