Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

BOLAMAN TÜRKİYE’NİN KUZEY YILDIZI OLACAK

BOLAMAN TÜRKİYE’NİN KUZEY YILDIZI OLACAK

Bolaman Havzası Projesini yerinde inceleme üzere Ordu’ya gelen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Bolaman Projesi Tanıtım Toplantısında yaptığı konuşmada hazırlanacak proje ile Bolaman Havzasının hem Karadeniz’in, hem de Türkiye’nin yıldızı olacağını söyledi.

Ordu Valisi Tuncay Sonel, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler ziyaretinin ardından Bolaman’da belediye başkanlarıyla bir araya gelen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, daha sonra Ordu Kültür ve Sanat Sarayı’nda (OKSM) Bolaman Havzası Projesi tanıtım toplantısına katıldı.

BOLAMAN PROJESİ 2021-2027 DÖNEMİNDE UYGULANACAK         

Burada yaptığı konuşmada Bolaman Projesinin Ordu’nun 12 ilçesi ile Tokat’ın 3 ilçesini kapsadığını ve 2021-2027 döneminde uygulanacağını ifade eden Pakdemirli “Boloman Projesi havza içerisindeki doğal kaynakların korunmasından, ekonomik gelişmeye, tarım ve turizmden, ulaşım ve istihdama kadar birçok alanı kapsayan çok yönlü ve uzun soluklu bir projedir. Orman Genel Müdürlüğümüz koordinasyonunda yürütülecek bu proje hem Ordu, hem de bölge için büyük bir yatırım olacaktır” diye konuştu.

DOĞAL AFETLERİN ÖNÜNE GEÇİLECEK

Yörede sol olgusuna dikkat çeken Bakan Pakdemirli şöyle devam etti: “Çok uzun değil, geçen yıl 15 Mayıs’ta burada da felaketi yaşadık. Çok şükür alınan önlemlerle bir canın bile burnu kanamadı. Sayın Cumhurbaşkanımızın verdiği talimatlar çerçevesinde, Aybastı’da, Ordu’da, Karadeniz’de ve ülkemizde; doğa olaylarına, afetlere karşı özel önlemler ve rehabilitasyon projeleri geliştiriyoruz. Doğal afetlerin, felaketlerin önüne bilimi, aklı, tekniği koyduğunuzda yıkıcı hasarların şiddetini ciddi oranda azaltıp, bölgeyi rehabilite edebilirsiniz. Bu uzun soluklu bir yolculuk; emek ve zaman istiyor. Bölgenin tüm bileşenlerinin katılımını ve katkısını istiyor. Birlikte elimizi taşın altına koyacağımız proje ile bölgenin kaderinde ve orman köylümüzün gelirinde önemli değişiklikler yapacağımıza inanıyorum”

TÜRKİYE’NİN KUZEY YILDIZI OLSUN

Pandemi sürecinde bugün olduğu gibi yeni projeleri hayata geçirmeye, yeni yatırımları milletimizin hizmetine sunmaya devam ettiklerini ifade eden Pakdemirli şu şekilde konuştu: “Bolaman Havzası Rehabilitasyon projesi de bu yatırımlardan birisidir. Bu cennette maalesef ki,  nüfusun önemli bir kısmı havza dışına göçmüş durumda. Tarımsal ve hayvansal üretimde düşüş var. Havzanın ulaşım ve alt yapısı da yetersiz. Oldukça iyi yağış alıyor ama altyapı eksik. En küçük yağmurlar sel ve taşkına dönüp, su cennetinde yaşayanları susuzluk ile sınıyor.  Bolaman Havzası sadece heyelan ve taşkınlarla aklımızda kalacak bir yer değil. Bu havzanın ne kadar verimli topraklara sahip olduğunu biliyoruz. Buranın suyunu, taşını, toprağını gelip görmek için can atan milyonlarca turist olduğunu biliyoruz. Bu potansiyeli, bu cevheri tüm Türkiye’ye daha iyi tanıtmak, doğal kaynaklarımızı koruyarak daha çok üretime çevirmek, istihdam olanaklarını artırarak vatandaşlarımızı memleketlerine geri getirmek istiyoruz.  Hedefimiz; bölgeyi rehabilite etmek, iklim olaylarının etkisinin en aza indirmek. İstiyoruz ki; Bolaman Cazibe Merkezi olsun, Bolaman hem Karadeniz’in, hem Türkiye’nin Kuzey Yıldızı olsun”

PROJENİN 2 MİLYAR LİRADAN FAZLA MALİYETİ VAR

Projenin 2 Milyar liradan fazla maliyetle 7 yıl içerisinde hayata geçmesini planladıklarını söyleyen Bakan Pakdemirli “Ayrıca, ulusal ve uluslararası standartları karşılayacak
“Çevresel ve Sosyal Kriterleri” de içermesini hedefledik. Projenin fizibilite çalışmalarında FAO Türkiye ofisiyle görüşmeler yapıldı. FAO’nun bu konudaki tecrübesinden istifade edilerek, proje kapsamında Dünya Bankası kredisinde faydalanılması da planlamaktadır. Bolaman Projesi çok sayıda bileşeni ve faaliyeti içerisinde barındırıyor” diye konuştu.

 

GELİR DEKAR BAŞINA 900 LİRA İLA 1000 LİRA ARASINDA ARTACAK

Proje ile havzada sel ve taşkınların olumsuz etkilerinin azaltılmasının ve topraklarının erozyondan korunmasının sağlanacağını vurgulayan Pakdemirli “Sulama alt yapısının geliştirilerek, sulu tarım alanlarının arttırılması hedeflenmektedir. Böylece Çiftçimizin geliri,  dekar başına 900 lira ila 1000 Lira arasında artacak. Dere ıslah çalışmaları, taşkın koruma tesisleri, göletler, içme suyu arıtma tesisleri bitirilecektir” dedi.

Konuşmasında Bolaman Projesinin sağlayacağı faydalara ayrıntılı şekilde anlatan Bakan Pakdemirli “Bu proje Bolaman havzasının çehresini değiştirecek bir projedir. Orduyu ileriye taşıyacak, Allah’ın bu bölgeye bahşettiği güzellikleri, maviyi, yeşili koruyacak, insanları memleketine geri çağıracak bir projedir” değerlendirmesinde bulundu. Mustafa Kırlak

 

 

Kutu 1 ….

 

 

‘FINDIK FİYATINI CUMHURBAŞKANIMIZ AÇIKLAYACAK’

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, fındık fiyatını Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklayacağını söyledi. Bolaman Havzası Islah Projesi’nin tanıtımı için Ordu’da bulunan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Fatsa’da organik tarım yapılan seralarda incelemelerde bulundu. Bakan Pakdemirli, bu sırada gazetecilere dönerek, “Fındık fiyatını Sayın Cumhurbaşkanımız açıklayacak. Biraz sabırlı olun” dedi.

 

 

 

 

Kutu 2……

 

 

TAHMİNİ REKOLTE 665 BİN TON

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, “2020 yılı fındık rekoltemizi 665 bin ton olarak öngörmekteyiz” dedi. Karadeniz ve Ordu fındık müstahsilinin, Cumhurbaşkanlığı sistemiyle birlikte TMO’nun üretici dostu fiyat politikalarından memnun olduğunun altını çizen Bakan Pakdemirli, “Geçen yıl Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından hasat öncesi açıklanan fındık alım fiyatları üreticide büyük memnuniyetle karşılanmıştı. Fındık rekoltesini belirlemek amacıyla, üretim yapan illerimizde ‘Fındık Rekolte Tahmin Komisyonları’nı oluşturduk. Sahadaki fındık bahçelerini gezen komisyonlar, çotanakları sayarak önce ilçe, daha sonra da il rekolte tahminlerini belirlediler. Buna göre 2020 yılı fındık rekoltemizi 665 bin ton olarak öngörmekteyiz” diye konuştu.Etiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?