Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

BUGÜN O MÜCADELENİN İLK GÜNÜ…  

BUGÜN O MÜCADELENİN İLK GÜNÜ…  

Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı sebebiyle mesaj yayınlayan kurum ve kuruluşlar mücadelenin ve onunu liderinin tarihi önemine vurgu yaptı…  

SÖNMEK ÜZERE OLAN UMUTLAR CANLANDI

 

Ordu Valisi Seddar Yavuz:19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı`nın 101. yılını hep birlikte yaşamanın mutluluğu, coşkusu ve heyecanı içerisindeyiz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk`ün, Türk Milletinin kurtuluşu ve vatanın bölünmez bütünlüğü için 19 Mayıs 1919'da başlattığı hareketle, milletimizin sönmek üzere olan umutları canlanmış ve sonsuza kadar yaşayacak olan Türkiye Cumhuriyeti’nin temelleri atılmıştır. 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’da başlayan kurtuluş hareketi, Cumhuriyetimizin başlangıcı olduğu gibi, ülkemizin muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkmasının da ilk adımı olmuştur. 101 yıl önce Samsun’da başlatılan Milli Mücadele, büyük zorluk ve fedakârlıkların yanında milletimizin topyekûn seferberliği sayesinde zaferle sonuçlandırılmıştır.

 

 

19 MAYIS GENÇLİK, GENÇLİK İSE GELECEK DEMEKTİR

 

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler:19 Mayıs 1919 Büyük Türk Milletinin yaşadığı sıkıntılı günler sonrasında küllerinden yeniden doğduğu, milletimiz ve ülkemiz için yeni bir geleceğe doğru hayati bir adımın atıldığı önemli bir gündür. Bütün ümidinin gençlikte olduğunu her daim vurgulayan Mustafa Kemal Atatürk, 19 Mayıs 1919’u gençlere adayarak “Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak sizsiniz" dedi. 19 Mayıs Gençlik, gençlik ise gelecek demektir. Milli ve manevi değerlerine bağlı, saygı ve hoşgörü içinde olan donanımlı gençlerle, Türkiye’nin geleceği teminat altındadır. Binlerce şehit vererek, sıkıntı ve yokluklar içinde, büyük özverilerle kurulan Türkiye Cumhuriyeti gençlerimize emanettir. Gençlerimizin görev ve sorumluluğu, bu değerli emaneti yaşatarak sonsuza kadar korumak, gelecek kuşaklara en iyi şekilde aktarmak olacaktır.

 

 

DİRİLİŞ VE ÖZGÜRLÜĞE ATILAN İLK ADIM

 

ODÜ Rektörü Prof. Dr. Ali Akdoğan: Türk milletinin yeniden dirilişi ve özgürlüğe atılan ilk adım olan 19 Mayıs 1919 tarihi, bağımsızlık meşalesinin ateşlendiği, bir ülkenin kaderinin işgalci güçlere teslim edilemeyeceğinin istikrarlı bir şekilde tüm dünyaya gösterildiği dönüm noktasıdır. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’da yaktığı hürriyet ateşinin tüm ülke sathında vücut bulması, milli birlik ve beraberlik ruhuyla  güçlü bir inancın uyanışının sembolü olmuştur. Bu düşüncelerle, Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, kahraman şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyor; başta sevgili gençlerimiz olmak üzere, milletimizin 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı kutluyorum.

 

 

O MÜCADELE BUGÜN DE SÜRÜYOR

 

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO) Başkanı Servet Şahin: 19 Mayıs 1919’da Samsun’dan, bağımsızlık mücadelesi ile birlikte başlayan mücadeleyi bugün de sürdürüyoruz. Binlerce şehit vererek, sıkıntı ve yokluklar içinde, büyük özverilerle kurulan Türkiye Cumhuriyeti bizlere ve gençlere emanettir. Bu değerli emaneti yaşatmak ve sonsuza kadar korumak, gelecek kuşaklara en iyi şekilde aktarmak, en başta gelen görev ve sorumluluğumuzdur. Biz necip bir millet olarak her zaman hür yaşamışız ve hür yaşama mücadelesi vermeye devam ediyoruz. Bu mücadelenin en ön safında şüphesiz gençler bulunuyor. Ülkemizi gelecek hedeflerine ulaştıracak olan dinamizme sahip olan gençlerimizin her zaman yolunu açmalı, desteklemeliyiz.

 

 

BİR KIVILCIM YETİYORDU ONU DA ATATÜRK YAKTI 

AK Parti Ordu İl Başkanı Halit Tomakin: 101 yıl önce Bir milletin yeniden ayağa kalkması, yeniden bağımsızlığını kazanması için bir kıvılcım yeterliydi, işte o kıvılcımı bir dahi Mustafa Kemal Atatürk Samsun’a çıkarak yakmış, bir milleti yeniden ayağa kaldırmış, millet küllerinden yeniden doğarak, Türkiye Cumhuriyeti kurulmuş onun önderliğinde hemen kalkınma hamlesi başlatılmıştır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk Gençliğe hitabesinde, Ey Türk gençliği! Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyet'ini, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmektir. Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegâne temeli budur. Bu temel, senin, en kıymetli hazinendir diyerek , Türkiye Cumhuriyetinin muhafaza ve müdafaa sorumluluğunu en kıymetli bildiği, yine en kıymetli hazinelerden de değerli gençlere vermiştir

 

EMPERYALİZME KARŞI MÜCADELENİN İLK GÜNÜ

 

CHP Ordu İl Başkanı Atila Şahin: 19 Mayıs 1919, Mustafa Kemal Atatürk’ün; Saray’ın çürümüşlüğe, yozlaşmışlığa, iş birliğine ve emperyalizme teslim olmasına karşın, tüm bunları reddederek bağımsızlık mücadelesini örgütlemek için yola çıktığı günün adıdır.

19 Mayıs 1919, Mustafa Kemal Atatürk’ü “devrimci” yapan en büyük adımdır. 19 Mayıs 1919, var olan yozlaşmış ve teslimiyetçi durumu reddederek bağımsız ve yeni bir hayat kurmak için yola çıkmanın günüdür. 19 Mayıs 1919,  işbirlikçiliğe, teslimiyetçiliğe ve emperyalizme karşı mücadeleye başlamanın günüdür. 19 Mayıs 1919, Mazlum Milletlere yol gösteren, mücadele azmi katan ve umut veren Kurtuluş savaşımızın başlangıç günüdür. Bugün de aynı kararlılıkla ve devrimci duygularımızla 19 Mayıs 1919’u kutluyoruz.

 

 

YENİDEN DOĞUŞUN GÜNÜ

 

İYİ Parti İYİ Parti Ordu İl Başkanı  Çiğdem Çelenk Karakaya: Tarihini bilen, özüne sahip çıkan ve bunu nesilden nesle aktarmayı başaran milletler tarihin sonuna kadar var olmayı başaracak olan milletlerdir. İşte 19 Mayıs 1919 Türk Milletinin bu yeniden doğuşunun başlangıcı olan bir gündür ve bizler için çok büyük bir anlam ve öneme sahiptir. Mustafa Kemal Paşa’nın Türklüğün kurtuluşu ve vatanın selameti için başlattığı hareket, milletimizin sönmek üzere olan umutlarını canlandırmış ve herkesin bir ülkü etrafında toplanıp kenetlenmesine varan sürece hız kazandırmıştır. İnanıyorum ki, fırsat buldukları ölçüde ve kendilerine olan toplumsal güveni fark ettikleri takdirde, bizim gençliğimizin ülkeleri için başaramayacağı hiçbir şey yoktur.

 Etiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?