Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
ALANLAR HABER İÇİ

‘Cennet Yolu’ süsüyle doğa katliamı

‘Cennet Yolu’ süsüyle doğa katliamı

“Yeşil Yolda Dur De” sempozyumu Ankara'da yapıldı. Sempozyumda projenin sadece ekolojik değil, sınıfsal bir saldırı olduğu belirtildi.

‘Ordu-Trabzon-Rize-Giresun-Gümüşhane-Artvin illerinden geçecek olan 2 bin 600 kilometre uzunluğundaki Yeşil Yol projesi için Ankara’da sempozyum düzenlendi. Karadeniz yaylarında yapılması planlanan yeşil yol projesinin, insana, doğaya, sağlığa etkilerini tartışmak üzere düzenlenen sempozyumda, yeşil yol projesinin kültürel, ekolojik ve toplumsal etkileri tartışıldı. Yolların iyi niyetle yapılmadığı vurgulanan konuşmalarda, yolun sadece ekolojik değil, toplumsal ve kültürel tahribatına dikkat çekildi.

İnşaat Mühendisleri Odası Teoman Öztürk Salonu'nda iki gün süren sempozyumda gerçekleştirilen oturumlarda bilim insanları, akademisyenler, çevreciler ve bölge halkının katılımıyla yeşil yol projesinin kültürel, toplumsal ve ekolojik etkileri ve yöre halkının yaşam alanlarını savunması konusundaki mücadelesi masaya yatırıldı. Sempozyumun son günü ise “Yeşil itiraz ve isyan” başlığıyla bir forum gerçekleştirildi.

Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Yaylaların Kardeşliği Platformu sözcüsü Gözde Karadağ, konuşmasına kendi yayla hikayesini anlatarak başladı. Bin yıllardır yaylaların insanlarla birbirine bağlı olduğunu söyleyen Karadağ, yaylaları birbirine bağlamak için yapılmak istenen yolların ardındaki ranta ve maden yataklarından elde edilecek kâra dikkat çekti. Karadağ, yaylaların muktedirler tarafından zehirlenmek istediğini söyleyerek, direnmek ve karşı durmaktan başka çare olmadığını vurguladı.

 ‘YAŞAM KÜLTÜRÜNÜ YOK EDECEK’

“Biyolojik Çeşitlilik ve Orman” başlığıyla gerçekleşen sempozyumun ilk oturumunda yaylaların geleceği ve yayla yollarının toplumsal etkileri tartışıldı. Prof. Dr. Erdoğan Atmış, yayla denildiğinde fiziki ve ekolojik yönünün ardında asıl görülmesi gerekenin asırlardan bugünlere gelen gelenek, toplum ve tarih olduğunu söyledi. Horonlarla, türkülerle bugünlere gelen bir geleneğin varlığına dikkat çeken Atmış, bölge halkının yaşam kültürlerini yok edeceği gerekçesiyle yaylalarda yolun yanı sıra elektrik dahi istemediğini söyledi. Atmış, bir yere yol geldiği zaman bunun kentleri ve kentlerin pisliğini de oraya getireceğini söyledi.

'ÖNCELİK ORMAN DEĞİL MADEN'

Bölgede turizm adına ucube turizm işletmeleri yapıldığını söyleyen Atmış, Doğu Karadeniz'de son yıllarda maden ocakları ruhsatlarının artışına dikkat çekti. 2005 yılında değişen kanunla ormanın değil, madenin öncelikli hale geldiğini söyleyen Atmış, mevzuatta ormanların yok edilmemesi için hiçbir engel olmadığını söyledi. Yolların, turizm örtüsü altında asıl maden ve enerji üretimi için yapıldığını belirten Atmış, yolları yapanların iyi niyetli olmadığını söyledi.

Tarımdan düşmede Soma örneği

Bu çerçeve üzerinden değerlendirmelerde bulunan Çiftçi-Sen ve Tütün-Sen yöneticisi Ali Bülent Erdem ile Çiftçi-Sen’den Adnan Çobanoğlu, Yeşil Yol projesinin tıpkı Soma’da olduğu gibi, Karadeniz’de de tarımdan düşüş, mülksüzleşme ve ekolojik yıkım getirebileceğini ifade etti. Ali Bülent Erdem, La Via Campesina hareketinin başını çektiği gıda egemenliği kavramının bu süreci tersine çevirebileceğine değindi. Tarım alanlarındaki merkezileşme ile liberalizasyona karşı çıkarken küçük çiftçinin toprağa erişimine ve kendi tohumuna sahip olmasına dayalı bir yapının tek çözüm olduğunu aktardı.

Adnan Bostancıoğlu ise gıda sorununun siyasal bir sorun olduğunu, bu sorunun karşısında çiftçilerin örgütlü mücadelesinin anahtar pozisyona sahip olduğunu, tüketicilerin de bu mücadeleye katılması gerektiğini aktardı: “Verimlilik olarak yanlış aktarılan kavramın asıl karşılığı devamlılıktır. Sağlıklı gıdanın yolu yerel tohum yerel üreticilerin desteklenmesi, yani gıda egemenliğidir. Ama bu yalnızca üreticiyle değil, küresel sermayeye karşı mücadelenin bir parçası olarak üretici ve tüketicinin birlikteliğiyle olur.”

 

 

Haber Videosu

0


Etiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?