depolama Engelli Erişim Cihazı Merdiven Tırmanma Cihazı Taşıma iletme Sistemi Uluslararası evden eve nakliyat Adak
Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

Çok çalışana yok az çalışana var

Çok çalışana yok az çalışana var

Sağlık Sen Ordu Şubesi Başkanı Bilal İnanlı, döner sermaye ile ilgili açıklamalarda bulunarak; “Bu sistemde çok çalışana az ücret, az çalışana çok ücret ödenmektedir” dedi.

Sağlık Sen Ordu Şubesi Başkanı Bilal İnanlı, döner sermaye ile ilgili açıklamalarda bulunarak; “Bu sistemde çok çalışana az ücret, az çalışana çok ücret ödenmektedir” dedi.

Sağlık Sen Ordu Şubesi Başkanı Bilal İnanlı, döner sermayenin sağlık çalışanları için dönmez bir noktaya geldiğini ileri sürerek, sistemin motivasyon bozan bir uygulama haline geldiğini söyledi. Ordu’daki sağlık çalışanlarının da sabit ek ödemenin dışında döner sermayeden pay alamaz hale geldiğini ifade eden İnanlı, “Bu bir haksızlıktır. Bu sistemde çok çalışana az ücret, az çalışana çok ücret ödenmektedir. Örneğin bir laboratuar ve röntgen teknisyeni sadece acilin tahlillerine bakıyorsa çok ücret alıyor, acilin yanında servisten gelen tahlillere de bakıyorsa daha az ücret alıyor. Yani işi artıyorken geliri azalıyor. Aynı puanı yapan hekimlerden birine az diğerine çok ücret ödenmektedir. Özellikli birim diye bir kavram icat edilmiş, ancak nedeni ilan edilmemiştir. 15 yıl öncesinde riskli olmayan birçok birim bu gün riskli birimlerden daha fazla çalışmakta ve bu birimlerin daha riskli olduğunu görmekteyiz. Özellikli ve riskli birimleri yeniden revize etmek zorunlu hale gelmiştir. Yardımcı hizmetler, Genel idari hizmetler, sağlık hizmetleri sınıfı ve hekimlerin döner sermayeleri arasındaki fark adaletli değildir. Tüm bu adaletsizliklere hayır diyor, Adaletli bir döner sermaye sistemi istiyoruz. Hastanelerin ve diğer sağlık kuruluşlarının maliyetleri ve giderleri sürekli artmakta iken, dağıtılabilir döner sermaye hesabının temel belirleyicisi olan SUT (Sağlık Uygulama Tebliği) fiyatları yaklaşık 13 yıldır hiç artmamıştır. Bir taraftan 6 ayda bir maaş zammı oranında artan sabit ek ödemeler ve sürekli artan giderler mevcut iken, diğer tarafta yaklaşık 13 yıldır artmayan döner sermaye havuzu istemediğimiz neticeyi beraberinde getirmiştir. Sistemde acil ve köklü önlemler alınmaz ise bir süre sonra hekimler dahil sabit ek ödemenin dışında hiçbir ücret alamayacaklardır. Gelinen sonuç her geçen gün mutfak giderlerimiz, evimizin kirası, çocuklarımızın eğitim ücretleri gibi temel ihtiyaçlarımız artarken, gelirimiz her geçen yıl azalmaktadır. Sebebi ise adaletsiz döner sermaye yönetmeliğidir. Nöbet ücretlerine baktığımızda ise tam bir haksızlık karşımıza çıkmaktadır. Örneğin, bir taksiye bindiğimiz zaman gece ücreti gündüz ücretinin iki katıdır. İşçilerde gece mesai ücreti gündüz mesai ücretinin iki katıdır. Sağlık çalışanlarında ise gece nöbeti ücreti gündüz mesai ücretinin yarısı kadardır. Yani taksici ve işçiye baktığımızda 4 kat zarardayız” diye konuştu. ORDU OLAYEtiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?