Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
ALANLAR HABER İÇİ

ÇÜRÜK AĞAÇLARI MOTOR BİLE KESEMEDİ!

ÇÜRÜK AĞAÇLARI MOTOR BİLE KESEMEDİ!

Yelken Kulüp arazisinde mahkeme sonucu beklenmeden ağaçların kesimi gerçekleşti. Çürük raporu verildiği belirtilen ağaçları, motor bile kesemedi. Mahalleli ise bu duruma tepki gösterdi.

Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından ticarete açılan ve 6 milyon 500 bin liraya Ordulu bir firma tarafından satın alınan Altınordu İlçesine bağlı Düz Mahalle’de bulunan 867 bin 93 metrekarelik Yelken Kulüp arazisinde bulunan ağaçlar kesildi. Otel yapılmak amacıyla geçtiğimiz günlerde alanda bulunan nikah salonu ve Yelken Kulüp binasının yıkımını gerçekleştiren firma yetkilileri, dün sabah saatlerinde ise alanda bulunan ağaçları kesti. Mahkeme sonucunu beklemeden alanda çalışmalarına başlayan firma yetkililerine tepki gösteren mahalleliler, alanın park alanına dahil edilmesini istediklerini belirtti.  Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Ordu Orman İşletme Müdürlüğü tarafında ağaçlara çürük raporu verildiğini açıklamasının üzerine, ağaçların çürük olmadığını dile getiren vatandaşlar ağaç motorunun, ağaçları kesmekte zorlandığını ifade etti.

DEMET TÜRKMEN: BU AĞAÇLARA NASIL ÇÜRÜK RAPORU VERİLDİ?

Ağaçların kesilmesine sert tepki gösteren mahalle sakinlerinden Demet Türkmen, “Düz Mahalle sakinleri olarak bu olay bizi derinden üzdü. İlk başta şunu belirteyim; bu parkın civarında evim olduğu için değil, Ordulu olarak biz buraya sahip çıkmalıydık. Çünkü Ordu’nun elde kalan tek yeşil alanıydı. Bu alanda maalesef yok edildi. Biz gelecek nesile beton yığınları mı bırakacağız? Bu parkı nasıl bir anda yok edebilirler? Burada kesilen ağaçlar 80 yıllık ağaçlardı. Bu ağaçlara çürük raporu verdiler. Bu ağaçlar çürük raporu nasıl geldi anlamıyorum. Ağaç motoru bile bu ağaçları kesmekte zorlandı. Bu bir katliamdır. Çünkü miladı dolmuş dedikleri ağaçlarda tomurlar var. Bu ağacın nasıl miladı dolmuş bunun cevabını versinler.” Dedi.

MUSTAFA ÇAVUŞOĞLU: MAHKEME SONUCU BEKLENMELİYDİ

Mahkeme sürecinin beklenmesi gerektiğini ve bu konuda kendilerine söz verildiğini ifade eden Mustafa Çavuşoğlu ise, “Bu alanda kesilen ağaçlardan bir tanesi binanın içine gelmesine rağmen kesilmemiş ve koruma altına alınmıştı. Fakat kesildi. Geçen hafta ağaçları kesmeye geldiklerinde mahalle halkı olarak tepki göstermiş ve mahkeme sürecinin beklenmesi gerektiğini belirtmiştik. O zamanda mahkeme süreci devam edene kadar bu ağaçların kesilmeme sözü verildi. Ama ağaçlar kesildi. Yarın mahkemeden lehimize sonuç çıkarsa, bu kesilen ağaçları yerine koyabilecekler mi? Yazık, günah... Burada çürük denilen ağaçları zorla kestiler. İki tane vinçle ağaçları keserken zorlandılar.” diye konuştu.

HALUK TÜRKMEN: TÜRKİYE’DE HUKUK ASKIYA ALINDI

Yelken Kulüp arazisi ile ilgili süreci gazetemize anlatan Av. Haluk Türkmen ise Danıştay’dan gelecek olan karar doğrultusunda, ağaçların kesimini yapan kişiler hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı. İdare Mahkemesinin verdiği gerekçeli kararı da eleştiren Av. Türkmen, Danıştay’ın mahalleliyi haklı bulmasının ardından çıkacak olan kararın emsal niteliği taşıyacağını söyledi.

Alanın 100 yıllık park olduğuna dikkat çeken Türkmen, “Burası 100 yıllık bir park. 2013 yılının eylül veya ekim ayına kadar da halen şehir planında yeşil alandı. Ancak yelken kulüp adını verdiğimiz bir binalar topluluğu vardı. Burayı Seyit Torun döneminde belediye meclis kararıyla yeşil alanı belediye hizmet alanını çevrilmiş ama vatandaş olarak bizim haberimiz olmadı. Daha sonra belediye seçimleri sonrasında yönetim değişince şimdiki yönetim “belediye hizmet alanına bizim ihtiyacımız yok” diyerek ticari alana çevirdi ve 3’üncü şahıslara ihaleyle sattı. O ihalenin nasıl bir hal olduğu konusunda benim şüphelerim var. Sadece bir şirket girdi ve başka bir taliplisi olmadı. Ticari alana çevrilip satılmasıyla ilgili son anda haberimiz oldu ve dava açtık. Ordu Büyükşehir Belediyesinin bu değişikliğine ilişkin iptal kararı alabilmek için dava açtık. Mahkeme önce yürütmeyi durdurma kararı verdi. Daha sonra mahallede keşif yapıldı. Dallarında uzman şehir planlamadan sorumlu doçentler geldiler ve onların hazırladığı raporda bu alanın kamu yararı gereği mevcut parka katılması yönünde olumlu bir düşünce ifade ettiler. Bütün bunlara rağmen mahkeme son derece yanlış bir cümleyle kamu yararı kavramını gerekçesine konu edip bir karar verdi. Mahkeme gerekçesinde şöyle tarif ediyor; “Kamu yararı kavramının hukuki olmaktan çok siyasi bir niteliği vardır. Çünkü kamu yararı idari yetkileri kullananların görüşüne göre farklı bir anlam taşır” gibi tehlikeli bir gerekçeyle davamızı reddetti. Bilirkişiler kamu yararını ön plana çıkarır şekilde gerekçe verdi ama eğdiler, büktüler kamu yararını siyasi görüş, ideolojik bir tavıra döndürdüler ve böylesi bir karar verdiler. Tabi biz Danıştay’a yürütmeyi durdurmak için başvurduk. Sonucunu bekliyoruz ve o aşamadayız. Bu karar eğer Danıştay’dan onaylanıp geçerse Türkiye’deki davalarda kamu yararı iddia edilen konularda emsal oluşturacak.” dedi.

HUKUKA SAYGISI OLAN KARARI BEKLER

Av. Haluk Türkmen, mahkeme kararının beklenmesi gerektiğine dikkat çekerek, “Üzüldüğüm şey; sanki günler çuvala girmiş gibi sabah saat 06.00’da, doğru olmadığını bildikleri halde yangından mal kaçırır gibi mahkeme kararı beklenmeden ağaçları kestiler. Bence onların yaptığı yasa dışı eylem. Hukuka saygılı olan bir insan öncelikli olarak yargı sonucunu bekler. O ağaçların kesilmemesi yönünde yargıdan olumlu bir karar gelirse o ağaçları yerine koymak mümkün değil. Binayı yıkabilirsin, yerine yenisini yapabilirsin ama 60-70 yaşındaki ağaçları kesip yerine yenisini koyamazsın. Üstelik beyanlarına göre Orman işletmeden ağaçların miladını doldurduğuna dair rapor var. Kesilmiş ağaçların köklerine bakın. Miladını doldurmuş mu? Doldurmamış mı? O kökler size söyler. Böylesi bir olumsuzlukla karşı karşıyayız.  Ne yazık ki Türkiye’de en büyük üzüntüyü duyduğum şey hukukun askıya alınmış olmasıdır. Olumlu sonuç çıkarsa bizim elimiz güçlenir. Uygulamak zorunda kalırlar ama başka yerlerde olduğu gibi uygulamayabilirler o zamanda bizde halk olarak çaresine bakacağız. Savcılıklara bu mahkeme kararını uygulamayan yetkililer hakkında suç duyurusunda bulunacağız.” diye konuştu.

ULUSAL BASINA ÇIKAN AĞAÇ DA KESİLDİ

Öte yandan ulusal basında da hikayesi ile yer alan ve binanın içinden geçtiği halde kesilmeyen çam ağacı da kesildi. “Bina içinde ağaç” başlığı altında servis edilen o haberde şu ifadelere yer verilmişti: “Alınan bilgiye göre yaklaşık 40 yıl önce yapılan binanın inşası sırasında o dönemim belediye yönetimi tarafından kesilmesine izin verilmeyen çam ağacı, yıllar içinde söz konusu binada hizmet veren kurum ve kuruluşlar tarafından korunmaya devam edildi.  Kökleri binanın bir odasında yer alan ağacın gövdesi ise binanın çatısında yer alan bölmeden dışarıya çıkıyor. Çatıda ağacın gövdesinin dışarıya çıktığı bölmenin çevresi yağmurlu havalarda içeriye su dolmasını engellemek amacıyla izolasyon döşenerek koruma altına alınan ağacın köklerinin bulunduğu oda içinde zabıta ekipleri görev yapıyor.”  MUSTAFA KIRLAK

Haber Videosu

0


Etiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?