Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

DENİZ ALTINDA TOPLU KONUT!

DENİZ ALTINDA TOPLU KONUT!

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, “Denizde balıklar için toplu konut olacak şekilde tabiri caizse yuva tasarımı başlattık. Yapay bir şekilde denize indireceğiz. Denizi trollerden koruyan kancalar koyacağız” dedi.

MUSTAFA KIRLAK-ÖZEL HABER

Balıkların neslini kurtaracak proje

Denizlerde balık nesilleri tehlike altında… Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizde trol nedeniyle balık türleri ve kapasitesi her geçen gün azalıyor. Trol, su altı canlılarının yaşam alanlarını tahrip ediyor, balık üreme alanlarının yok olmasına neden oluyor. Ordu’da trol avcılığı Ünye’nin Taşkara Burnu’na kadar yapılabiliyor.

6 bin kilometre kare toprak alanına sahip olan Ordu’nun 3 bin kilometrekare de denizlerde alanı bulunuyor. Ordu Büyükşehir Belediyesi, bu 3 bin kilometrekare alanda gerçekleştirilen trol avcılığının balık popülasyonuna zarar vermemesi için düğmeye bastı, denizlerde balıklar için toplu konut projesini hayata geçirdi.

Balıklar kancalarla trolden korunacak

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, denizlerde balıklar için toplu konut projesi yaparak, balıkları trol avcılığından koruyacaklarını açıkladı. Balıkların bu yuvalarda saklanabileceğini kaydeden Başkan Güler, “Ordu’da aşağı yukarı 3 bin kilometrekare denizimiz var. Fakat biz denizimi yeterince kullanamıyoruz. Denizde hayat var, ekonomi var. Son yıllarda sıklıkla gündeme gelen, denizlerdeki canlı hayatını riske sokan trol avcılığı sorunu söz konusudur. Bunu geçtiğimiz aylarda masaya yatırdık. Denizimiz için faydalı ne yapabiliriz onu tartıştık. Şahsıma gelen şikâyetlerin de başında hep trol avcılığı geliyor. Yapılan bazı araştırmalar ve çalışmalar da bunu doğrular nitelikteydi. Tüm verileri inceleyerek denizlerde balıklar için toplu konut projesi hayata geçirmeye karar verdik. Geçtiğimiz günlerde yuva tasarımı başlattık. Denizlerimizde bazı bölgelere yapay bir şekilde yuva yerleştireceğiz. Bu yuvalar sayesinde denizdeki canlılarımızı kancalar yardımıyla trol avcılığından koruyacağız. Ordu bölgesini böylece en iyi balık yenilecek yer yapacağız” diye konuştu.

‘Denizlerdeki canlıların hayatını kurtaracak’

Kumbaşı Balıkçılar Kooperatifi Başkanı Şahin Aydemir ise, Büyükşehir Belediyesi’nin projesinin denizlerdeki canlıların hayatını kurtaracağını söyledi. Başkan Dr. Mehmet Hilmi Güler’e teşekkür eden Şahin Aydemir, “Trol avcılığı gerçekten denizlerimize büyük zarar veriyor. Artık ülkemizde balık nesilleri tehlikeye girdi. Trol yüzünden yavru balıklar bile ölüyor. Yıllarca bu soruna hep dikkat çektik. Sonunda birileri sesimizi duydu. Büyükşehir Belediyesi’nin denizlerde balıklar için uygulayacağı toplu konut projesi, denizdeki tüm canlıların hayatını kurtaracak. Bunun için ben başta Başkanımız Sayın Hilmi Güler’e ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

TROL AVCILIĞI NEDİR

Çoğunlukla deniz tabanı veya orta su kütlesini tarayarak gerçekleştirilen ve torba benzeri şekle sahip ağlar yardımıyla yapılan su ürünleri avcılığına trol avcılığı adı verilmektedir. Trol avcılığının deniz tabanını tahrip ettiği ve böylelikle sucul yaşama geri dönülmez zararlar verdiği iddia edilmekte ve bu zararların bir kısmı üzerinde ittifak sağlanmaktadır.  Yapılan pek çok çalışma trol avı operasyonları sırasında her yıl binlerce ton hedef dışı türün ağlardan çıkarılarak ıskarta olarak denizlere atıldığı göstermektedir.

YÜZDE 62 KARADENİZ’DE

Türkiye’de 2018 yılında yetiştiricilik yapılan tesislerden 314 bin 500 ton, avcılıktan ise 314 bin ton su ürünleri üretimi gerçekleşmiştir. Avcılıktan elde edilen ürün miktarının yüzde 62'si Karadeniz’den karşılamaktadır. Ordu’da 2018 yılında avcılıkta yaklaşık 26 bin ton, yetiştiricilikten ise yaklaşık 3 bin ton su ürünleri elde edilmiştir. Avcılıktan elde edilen ürünlerin büyük bir kısmını hamsi ve palamut oluşturmaktadır. Bunları mezgit ve istavrit takip etmiştir. Ordu’da elde edilen ürünlerin ekonomiye katkısı yaklaşık 250 milyon TL'dir. Etiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?