depolama Engelli Erişim Cihazı Merdiven Tırmanma Cihazı Taşıma iletme Sistemi Uluslararası evden eve nakliyat Adak
Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

DERNEK MUHTARA BOYUN EĞDİ

DERNEK MUHTARA BOYUN EĞDİ

Sakin Şehir Perşembe’nin Yumrutaş Mahallesi Yardımlaşma Derneği Başkanı İlknur Arslan, mahalle muhtarı Gündüz Taşkıranla ters düşünce muhtarlık binasından dışarı atıldı.

2009 yılından bu yana Yumrutaş Mahallesi’nde köyün ortak malı olan muhtarlık binasının giriş katında hizmet veren dernek, Yumrutaş Mahallesi’nde üniversite kazanan öğrencilere çeyrek altın ve başarılarından dolayı da burs veriyordu. Mahalle muhtarı ile yaşadıkları süreci anlatan Yumrutaş Mahallesi Yardımlaşma Derneği Başkanı İlknur Arslan, “Aslında muhtarla olan sıkıntılar benden önceki yönetimle başladı. Bizim dernek binamızın bir bölümünde muhtarlığın su makbuzlarının toplandığı, tahsilatlarının yapıldığı muhtarlık adına çalışan bir masa var. Bu masa önceki yönetim zamanında vardı, şimdi de var. Derneğimizin üs katında da müstakil muhtarlık binası var. Bu masanın bizim dernek binamızdan alınması gerektiğini, müsait olan muhtarlık binasında olması gerektiğini önceki dernek başkanı Şevki Hızır da istemişti. Başkan olduktan sonra ben de öyle olmasını istedim. Çünkü burası bir sivil toplum kuruluşu. Bu tahsilat masasıyla aynı ortamda çalışamıyoruz.  Bu ortamın derneğe uygun değil” dedi.

 Hükmetme duygusuyla karşı çıktı  

Kendilerini muhtara anlatamadıklarını aktaran Başkan Arslan, “O da illaki bu masanın bizim odamızda olmasını ısrar etti.  Aslında muhtarlığın odası çok müsaitti ama bir inat uğruna erklik,  hükmetmek duygusuna kapılarak bize karşı çıktı.  ‘Ya bu masa burada kalacak ya da buradan çıkacaksınız zaten siz burada ben müsaade ettiğim için kalıyorsunuz ben istemezsem kalamazsınız size burada bir çivi bile çaktırmam size burada huzur vermem’  diye bize tehditler de savurdu. Bu sözlerle ilgili şahitlerimiz de var.  Ve ne yazık ki fikirlerimiz uyuşmadı, durum  sürtüşmeye gitti. İşte bu kısır çekişmeler yüzden bu gün böyle bir duruma kadar geldik ve nihayet Büyükşehir tarafından sokağa atıldık.” diye konuştu.

OBB Başkanı Yılmaz’ın bilgisi yok

Muhtarın Ordu Büyükşehir Belediyesine müracaat ettiğini dile getiren Arslan,”Kim inceledi kim araştırdı da böyle bir karar çıktı. Bizce çok garip bir durum. Bize kırk gün önce Büyükşehir Belediyesinden bir tebligat geldi “Dernek Binasına Mahalle Muhtarlığının ihtiyacı var onların kullanımına verilecek on beş gün içinde boşaltmanız gerekiyor” diye bir tebliğ geldi. Ben dernek başkanı olarak bu konudan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz’ın haberi olduğunu sanmıyorum. Bize gelen yazıda Genel Sekreter Bülent Civelek’in ve soy adı Özdemir olan bir kişinin daha imzası var. Muhtarın saçma mazeret ve istekleri ile derneğimize nasıl böyle bir yaptırım uyguladılar anlamakta güçlük çekiyorum” şeklinde konuştu.

Mahalleli 230 imza topladı

Yumrutaş Mahallesi Yardımlaşma Derneği Başkanı Arslan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz de dernek olarak Bimere, Cimere  ilçe Kaymakamlığına, Büyükşehir Belediye Başkanlığına  itirazlarımızı ve şikayetlerimizi bildirdik. Hatta köyde 230 imza da topladık yerinde kalsın diye ama bu göz önüne alınmadı, itibar görmedi.  Tüm dilekçelerimizi ilgili makamlara sunduk ama muhtarımız Gündüz Taşkırana ve konunun gerçeğini bilmeden ona çanak tutanlara yenik düştük. Yani bize Yumrutaş Yardımlaşma Derneğimize kimse sahip çıkmadı ya da çıkmak istemedi.  Bir sonuç alamadık ve kapı dışarı edildik. Bize gelen yazıda Cumhurbaşkanlığından gelen yazınında incelenerek karar verildiği yazılıydı. Ne gariptir ki şu an muhtarımız olan Gündüz Taşkıran’ın önceki muhtarlığın zamanında aza olarak alınan şu kararın altında imzası var.  Dışarı atıldığımız binanın dernek olarak adı ve unvanı değişmediği sürece bize tahsis edildiğine dair muhtarlığın aldığı ve karar defterine işlenen kararda imzası var.  Onun haricinde geçen sene buradan geçen Tapu ve Kadastro Müdürlüğü buranın kaydını yaparken 139 nolu parselde birinci katı yani dernek odasının bize ait olduğunu tescillemişti. Kadastro da bu da yazılı yani resmi belgelerde bize kayıtlı olduğu bellidir”

Bölündük birlik olmak istiyoruz

Yumrutaş Mahallesi Yardımlaşma Derneği Başkanı Arslan sözlerini şöyle bitirdi: “Biz bütün bu yaşadıklarımızın ardından öncelikle şunu anladık sayın muhtarımıza gücümüz yetmedi, siyasi gücünü bize gösterdi. Keşke bu gücünü köye hizmet ederek gösterseydi. Ama bizim mücadelemiz muhtarımıza karşı değil yukarıdaki siyasetçilere karşıydı. Biz büyük bir çerçeveyle mücadele ediyoruz bu böyle bilinsin. Yetkililere buradan Yumrutaş Yardımlaşma Derneği başkanı olarak seslenmek istiyorum. Biz mahallemize ve yöremize faydalı derneğiz. Yerimizde kalıp görevimize devam etmek istiyoruz. Şu an tüm malzemelerimiz sokakta kaldı, koyacak bir yerimiz de yok. Günahtır, yazıktır. Mahallemiz şu an bu yaşanan olay yüzünden bölünmüş, parçalanmış durumda. Derneği savunanlar muhtarı savunanlar diye bölündük. Aramıza nifak sokmak isteyenler şimdilik başarılı oldular. Birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyduğumuz bir zamanda mahallemizde böyle bölünmeler yaşandığı için çok üzgünüz. Ama bir gerçek var ki o da mahallemiz köyümüz bölündü. Tek isteğimiz bu sorunun bir an önce tatlı bir şekilde düzeltilmesidir.”  ARİF KALAFAT-ÖZEL HABEREtiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?