Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

DOĞRU TERCİH GÜNEŞ ENERJİSİ

DOĞRU TERCİH GÜNEŞ ENERJİSİ

Ordu’da kendi elektriğini üretecek olan yeni şehirlerarası otobüs terminalindeki güneş panellerini kuran Komtel Elektronik ve Teknik Servis Hizmetleri Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Çolak, sistemin Karadeniz’deki diğer yerel yönetimlerin ilgi odağı olduğu söyledi.   

Uygulamanın bölgede yerel yönetimler bazında ilk olduğunu ifade eden Komtel Elektronik ve Teknik Servis Hizmetleri Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Çolak, “ Bu sistem dışında bazı özel uygulamalar özel yapılarda var. Ancak onların büyüklüğü bu ölçekte değil. O nedenle bu uygulama sadece Ordu için değil Karadeniz Bölgesi için önemli. O nedenle ilgi de çekiyor. Bölgedeki pek çok yerel yönetim alana gelerek inceleme yapıyor. Projeyi yakından takip ediyor. Öyle görünüyor ki bölgedeki pek çok yerel yönetim uygun binalarını çatısına ya da uygun yerlere benzer uygulamaları hayata geçirecek. Burada çatıda kurulan güneş panelleriyle 325 kilovat saat elektrik üretme gücü var. Bu elektrik buradaki yapının elektrik ihtiyacını karşılayacak bir yapı. Ancak belediye isterse bunu burada kullanır isterse hiç kullanmadan satarak gelir sağlayabilir. Bunun kararı henüz verilmedi diye biliyorum. Burada 4 bin metrekare alanda 1200 güneş paneli var. Bu paneller Türk malı, içindeki hücreler ise yurt dışından geliyor.” dedi.     

 

 

KARADENİZ’DE GÜNEŞ ALMANYA’DAN DAHA İYİ

Çatı uygulamasında son teknolojinin kullanıldığını aktaran Komtel Elektronik ve Teknik Servis Hizmetleri Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Çolak, “Sistemin içinde solar paneller var. Bunların çıkışında ds enerji üretiliyor. Üretilen bu enerji güneşin verimine göre değişiyor. Güneşin dik açıyla yada yatay açıyla panellere vurması verimi etkiliyor. Karadeniz’de güneş çok kötü deniyor ama aslında öyle değil. Almanya’da güneş Karadeniz’den çok daha iyi olmamasına rağmen çok fazla güneş enerjisi uygulaması var. Buradan ciddi manada ihtiyaçlarını görüyorlar. O nedenle Karadeniz’in küçümsenmemesi gerekir. Güneş Karadeniz’de Almanya’ya göre daha iyi durumda. Karadeniz’de 300 gün güneş var. O nedenle ileride bu tür yatırımların sayısının artacağı görülüyor. Tabi devlet bunun önünü açarsa daha fazla yatırım olacaktır. Bana göre devletin bu tür yatırımların önünü açması da gerekiyor.” diye konuştu.  

SİSTEM 5 YILDA KENDİNİ AMORTİ EDECEK

Sistemin 25 yıl bir ömrü olduğunu ifade eden Çolak, ”Sistem ortalama 5 yılda kendini amorti ediyor. Ondan sonrası gelir. Benim bildiğim nüfusu 50 bin olan bir belediye de bile ortalama 400-500 bin liralık elektrik gideri oluyor. Bu her ay ödenen bir rakam. Belediyeler kendilerine bu tür bir sistem kurduklarında o parayı ödemek yerine bunu yatırım gibi diğer kaynaklara aktarabilirler. Şu anda en küçük bir HES 1 megavat gücünde. Bunun altında kurulmasına izin verilmiyor. İlk başlarda 500 kilovat saatlik HES’lerin kurulmasına izin verilmişti. Ancak daha sonra bundan vaz geçildi. Yani burada bir HES’in üçte biri kadar elektrik üretiliyor. Tabi en küçük bir HES’in üçte biri kadar.” şeklinde konuştu.

 

 

SİSTEMİN ÇEVREYE ZARARI YOK

Sistemin hiçbir şekilde çevreye zararı olmadığını kaydeden Çolak, sözlerini şöyle tamamladı: “Ben sistemin Ordu’ya hayırlı olmasını diliyorum. Dilerim hem özel girişimciler hem de yerel yönetimler bu konuya daha fazla önem vererek bu alanda daha fazla yatırım yaparlar.  Bu Türkiye’nin geleceği için önemli. Rüzgar enerji santralleri de önemli. Uygun olan yerlere bunun da konulmasında fayda var. Çünkü RES denilen bir pervane bir HES kadar elektrik elde edilebiliyor. Yani 1 megavat elektrik elde edilebiliyor. Hatta yurt dışında denizlerde bile RES kuruluyor. Bunlar tamamen doğal enerji kaynakları. HES’te su olmadan elektrik üretimi mümkün değil. Ama güneş olmasa bile gün ışığı belli oranda elektrik üretimi imkanı veriyor.  Gönül bunların sayısının artmasını istiyor.”

 

YENİ OTOGAR TEMMUZDA AÇILACAK

Yapımı devam eden yeni otogarın temmuz ayında açılması planlanıyor. Yapımı devam eden güneş panellerinin ise kurulumu bir ay içinde tamamlanacak. Sistem yeni otogarın açılmasını beklemeden elektrik üretmeye başlayabilecek. Yasin Çanakçı

 

YENİ STADIN ÇATISINDA DA ELEKTRİK ÜRETİLEBİLİR

 

Komtel Elektronik ve Teknik Servis Hizmetleri Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Çolak, yeni stadın çatısında da güneş panelleri konularak elektrik üretilebileceğini belirterek, “Bunun için çatının buna göre inşa edilmiş olması gerekir. Her şeyden önce çatının üzerine konulacak güneş panellerini taşıyacak kadar güçlü yapılmış olması gerekir. Bu da statik hesaplamaların konusuna giriyor. Eğer buna uygun yapılırsa oraya bu sistem rahatlıkla olur. Olmaz diye bir şey yok. Aslında yeni yapılacak her büyük binanın kendi elektriğini kendisinin üretmesi doğru bir yaklaşım.” dedi.

 Etiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?