Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

DÜNYADA ÖRNEĞİ VAR MI?

DÜNYADA ÖRNEĞİ VAR MI?

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, Kabadüz’deki Kırkgöze su kaynağının doğal yaşama fırsat verilmeyecek şekilde tamamen Kabadüz Belediyesi tarafından  alındığını belirterek  bir belediyenin dereyi tamamen bloke ederek suyunu kestiği bir uygulamanın Türkiye’de ya da dünyada başka bir  örneği olup olmadığını sordu.

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, geçtiğimiz günlerde 3 bin metre rakımdaki Kabadüz’e bağlı Gönderiç Dağının zirvesindeki Kırkgöze olarak adlandırılan su kaynaklarına giderek ve incelemelerde bulundu. Belediye tarafından suyun kaynağını yok edecek ve bölgeyi susuz bırakacak şekilde su alımını yerinde gören Adıgüzel bazı girişimleriyle suyun tekrar açılmasını sağlasa da benzer girişimlerin devam ettiğini öğrendi ve resmi girişimlerine başladı. 3 ayrı bakanlığa dönük hazırladığı soru önergesinde Adıgüzel bölgenin su tahsisi yapılıp yapılmadığını, yapıldı ise hangi kurum tarafından yapıldığını sordu.

 

KURAKLIK VE BALIK ÖLÜMÜ

Adıgüzel önergesinde şunları belirtti: “Ordu’da Kabadüz ilçemize bağlı Gönderiç Dağı’nın zirvesindeki Kırkgöze olarak adlandırılan su kaynaklarının tamamını alacak ve bu havzayı susuz bırakacak şekilde Kabadüz Belediyesi tarafından dereden su alımının durdurulması için yaptığımız başvurular OSKİ tarafından dikkate alınmış ve burada dereyi tamamen kapatacak şekilde yapılan set yan tarafından açılarak dere tekrar yatağına bırakılmıştı. Ancak, oradaki boru ve diğer teknik teçhizatın olduğu yerde durduğu ve hatta daha da üst seviyelerden su alımına yönelik hazırlık yapıldığı yönünde vatandaşlardan şikâyetler almaktayız. Bölgede daha önce yaptığımız incelemelerde kaynak suyunun beslediği derenin molozlarla tamamen kapatıldığı ve toprakta kuraklığa ve balıkların ölümüne yol açtığını gözlemlemiştik.”

 

İŞTE YAMAN SORULAR

Adıgüzel, önergesinde sorulara de yer vererek bunların cevaplandırılmasını istedi. İşte sorular:         

-Bir derenin suyundan faydalanmak için belediyenin dereyi tamamen bloke ederek suyunu kestiği bir uygulamanın ülkemizde ya da dünyada örneği var mıdır?

-Su alımıyla ilgili çalışma ve hazırlıkların devam ettiğine dönük şikâyetler doğru mudur? Bu konuda bir çalışma var mıdır? 

-Bugüne kadar yapılan su alımı mevzuata uygun mudur? Kanun ve alt mevzuatın hangi usullerine göre bu çalışmaya izin verilmiştir?

-Yapılan su alımına ilişkin DSİ, İl Özel İdaresi ya da Milli Emlak Genel Müdürlüğünden su tahsisi var mıdır? Şayet var ise şartları nasıl düzenlenmiştir?

-22 obada insanların yaşadığı ve 25 bin civarı küçükbaş hayvan ile 3 bin büyükbaş hayvanın bulunduğu bölgenin suyunun tamamının bu şekilde alınması mevzuata ve su kullanım ilkelerine uygun mudur?

-Bu uygulamanın bölgede yarattığı doğal hayat yıkımının boyutları ölçülmüş müdür?

-Derelerden suyun bu kadar yüksek rakımlardan alınması yerine farklı kolların birleşerek debisinin de arttığı daha düşük rakımlardan alınması teknik açıdan daha doğru değil midir?

- Kabadüz Belediyesi’nin bu uygulamayı su dağıtımı işini daha ucuza getirmek için yaptığı düşünüldüğünde ekonomik çıkarlar için doğal hayattan vazgeçilebilir mi?

 

 Etiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?