evden eve nakliyat eşya depolama Nakliyat nakliye uluslararası evden eve nakliyat gebze nakliyat
Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

DURUGÖL İÇİN KARAR BEKLENİYOR

DURUGÖL İÇİN KARAR BEKLENİYOR

Eski Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz döneminde çok katlı konut inşaatına açılan Durugöl Mahallesi’nde içerisinde doğal göl bulunan yaklaşık 70 dönümlük spor ve rekreasyon alanıyla ilgili bilirkişi heyetleri kararını verdi. Gözler şimdi Ordu İdare Mahkemesi’nde…

6 aydır mahkeme kararı vermiyor

 

Altınordu Belediyesi Haziran Ayı Olağan Meclis Toplantısı gerçekleştirildi. Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören’in izinli olması dolayısıyla Başkan Yardımcısı Ahmet Akyurt Başkanlığı’nda gerçekleştirilen Altınordu Belediyesi Haziran Ayı Olağan Meclis Toplantısı’na AK Parti, CHP ve MHP’li meclis üyeleri ve basın mensupları katıldı. Toplantıda Gençlik ve Spor Hizmetleri Müdürlüğü, Tarım Hizmetleri Müdürlüğü ve Dış İlişkiler Müdürlüğü olmak üzere üç yeni müdürlük kuruldu.

Belediye Meclisinde eski Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz döneminde, Durugöl Mahallesi’ndeki yaklaşık 70 dönümlük arazinin Özel Proje Alanı adı altında spor ve rekreasyon alanından çıkartılarak çok katlı konut inşaatına açılması imar itirazı sebebiyle görüşüldü. Görüşmeye TEDAŞ’ın yaptığı itiraz neden oldu. Durugöl alanı özel proje alanı olarak ilan edilirken TEDAŞ’a 175 metrekare trafo alanı özel alana dahil olmadığı halde alana dahil edilmesi üzerine Altınordu Belediye Meclisine imar hatasının düzeltilmesi istemiyle başvuruda bulundu. Konuyu inceleyen Olgun Ocak, Serkan Danış, İsa Hitaloğlu, Haluk Saymaz ve Hüseyin Bayrak’tan oluşan Altınordu Belediyesi İmar Komisyonu itirazı Ordu Büyükşehir Belediyesi’ne yapılması gerektiği gerekçesiyle oy birliği ile reddetti.

BİNLERCE İTİRAZ VAR

İmar Komisyonun itirazı reddetme kararının onaya sunulmak üzere Altınordu Belediye Meclisine gelmesi üzerine aynı zamanda Altınordu Belediyesi İmar Komisyonu Üyesi de olan CHP Altınordu Belediye Meclis Üyesi Haluk Saymaz söz aldı. Altınordu’nun 1/100 ölçekli imar planının Ordu Büyükşehir Belediye tarafından 2016 yılında genel bir revizyona sokulduğunu belirten Saymaz, “Bu revizyon çalışması içerisinde Altınordu’da bazı bölgeler özel proje alanı olarak ayrıldı. Özel proje alanı olarak ayrılan bölgeler için yapılan imar değişikliği önce Altınordu sonra Ordu Büyükşehir Belediye Meclisi’nde görüşüldü, onaylandı. Ardından da arsa sahipleri ya da diğer kuruluşlar tarafından varsa itirazların yapılması için askıya çıkarıldı. 2016’da yapılan imar değişikliğinin geneline birkaç bin itiraz yapıldı. Kimisi daha sonra mahkemelere başvurdu. Bu mahkemeler de devam ediyor.” dedi.

DURUGÖL ORDU’YU YARALADI

Durugöl’ün Ordu kamuoyunu son derece ilgilendiren bir bölge olduğunu ifade eden Saymaz, “Biliyorsunuz spor ve rekreasyon alanıyken Durugöl özel proje alanı yapıldı. Ordu genelinde emsal uygulaması 1,5 olarak kullanılırken burada 2,5 olarak kullanıldı. Bugüne kadar Ordu’da en fazla bina yüksekliği 51 metre iken burada serbest bırakıldı. Yani burada istenirse 40 kat, 50 kat ya da 100 kat bina yapmak mümkün hale getirildi. Bu Ordu’da çeşitli tartışmalara neden oldu. Burada yapılan Ordu kamuoyunun vicdanını yaraladı. Bilindiği gibi Durugöl’ün kurtarılması için 100 bin imza toplandı. Bu konuda basında ve sosyal medyada çok tartışma yaşanıyor. Çok da eleştiri yapılıyor. Özellikle CHP’ye eleştiri geliyor neden sesinizi çıkarmıyorsunuz diye. Aslında tek sesini çıkaran da CHP. Ben de biraz da bu eleştirilere cevap vermek için konuşuyorum.” diye konuştu.    

ARSA SAHİPLERİ İTİRAZ ETMEMİŞ

Kendisinin Durugöl’ün özel proje alanı olarak belirlenmesine itiraz yapılıp yapılmadığını merak ettiğini aktaran Saymaz, “Ordu Büyükşehir Belediyesi’ne gittim Durugöl’ün özel proje alanı olarak belirlenmesine itiraz olup olmadığını sordum. Arsa sahibinin yada başka birinin itiraz edip etmediğini sordum. Çünkü biliyorsunuz zamanında itiraz etmezseniz karar kesinleşir. Bundan sonra idare ya kendi iradesini kullanarak bir değişiklik yapar yada yapmaz. Böyle olursa geriye yapacak bir şeyde kalmaz. Hiç kimse itiraz etmemiş. Bir tek itiraz var. Bene buna arsa sahipleri itiraz ettiler sanıyordum ama meğer onlar itiraz etmemiş. Sadece CHP itiraz etmiş. Ancak o zamanki mevcut yönetim CHP’nin bu itirazına itibar etmemiş ve atı alan Üsküdar’ı geçmiştir. Her zaman olduğu gibi.” şeklinde konuştu.

FIRSAT VAR HEBA ETMEYELİM

Her şeye rağmen Durugöl’ün beton olmaması ve kurtarılması için bir fırsat olduğunu kaydeden Saymaz, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu fırsatta şudur; yasal süresi içinde nazım imar planı değişikliğini yapılan itirazlar görüşülmektedir ve mahkemeler devam etmektedir. Yaklaşık 60 dava dosyası var. Bu itirazlarla ilgili olarak mahkeme bilirkişi raporlarına ihtiyaç duymuştur. İlk gelen bilirkişi raporu nazım imar palanın iptali yönünde olmuştur. Ordu Büyükşehir Belediyesi buna itiraz etmiş ikinci gelen bilirkişi raporu da yine nazım imar planını iptali yönünde gelmiştir. Sonuç olarak nazım imar planın iptali yönünde elimizde bir fırsat var. Ancak ne hikmetse mahkeme kararını bir türlü açıklamıyor. Zannediyorum mahkeme yeni seçilen belediye başkanlarımızın bu konudaki iradelerinin ortaya çıkmasını bekliyor. Burada bir irade bekleniyor.”  

ORDU’YU DA KURTARABİLİRİZ

“Nazım planın iptal edilmesi durumunda uygulama imar planında da değişiklik yapılması durumu ortaya çıkacak.” diyen Saymaz, sözlerini şöyle tamamaldı: “İşte bu noktada bu meclisin üzerine çok büyük görevler düşüyor. Tabi bu nazım imar planı iptal edilirse olacak. Edilmezse yapacak bir şey yok. Bence bu konuda belediyelerin yani hem Altınordu Belediyesi’nin hem de Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin irade beyan etmesi gerekiyor. Mahkemeler bunu bekliyor çünkü bilirkişi raporuna rağmen kararlarını açıklamıyorlar. Eğer nazım imar palanı iptal edilirse sadece Durugöl ile ilgili değil Ordu’nun tamamında yapılan yanlışlıkları düzetme fırsatı elimize geçecek. Bunları herkes biliyor, imar müdürü biliyor. Bu bir fırsattır ve bence bu şekilde kullanılması gerekir.”  YASİN ÇANAKÇIEtiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?