Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

EN ZAYIF HALKA ULUBEY!

EN ZAYIF HALKA ULUBEY!

Ulubeyli esnaf kan ağlıyor. Her hafta ilçe merkezinde kurulan pazara gelen esnaflar, bölgede en zayıf halkanın Ulubey olduğuna dikkat çekerek, ilçede ekonominin durma noktasına geldiğini kaydetti.

Ulubey ilçesinde her hafta salı günü kurulan pazara gelen pazarcı esnafı bölgede en zayıf ekonominin Ulubey’de olduğunu belirtti. Her geçen gün Ulubey’in kan kaybettiğini ifade eden pazarcılar, ekonominin durma noktasına geldiğini, kimi zaman siftah yapmadan bile döndüklerini anlattı. Durumun oldukça ağır olduğunu ifade eden pazarcılar bir önce ilçe ekonomisini canlandıracak çalışmaların yapılması gerektiğini ifade etti.İşte o pazarcıların Ulubey görüşü…

ULUBEY EKONOMİSİ BİTMİŞ

Abdullah Patkavak: Ben 25 yıllık pazarcıyım, 25 yıldır gelir giderim. Ulubey ekonomisini tamamen bitmiş durumda. Bunda en büyüt etkin insan olmaması. Gurbetten emeklidir şudur budur gelen gidin de yok.  Ulubey’in ekonomisi iyi değil, durum da iyi değil. 25 yıl önce burası kalabalıktı tezgah açmaya yer bulunmazdı. Ama artık bitti diyorum yani. O zamanla bu zaman arasında işlerde yüzde 50 gerileme var. Bence ekonominin canlanması için iş sahaları olması lazım, fabrikalar olması lazım, üniversitenin büyütülmesi lazım ve askeri birlik olması lazım. En önemlisi askeri birlik.

YÜZDE 60 GERİLEME VAR

Coşkun Kahraman: Ben 1970 yılında bu ticarete başladım. Beni Ordu’da Çorapçı Coşkun diye bilirler. Ben 40 yıldır Ulubey’in yanı sıra Gürgentepe ve Gölköy’ün de pazarlarına gelirim. Ulubey’i sorarsanız 40 yıl önce bu pazarda adım atmakta zorlanırdınız. Çünkü insan vardı, insanların alım gücü vardı. Şu anda pazara gelen insan sayısı sayılı. Biz esnaf olarak öyle görüyoruz. Ulubey’de heyelan olması, adliyeni kapanması, hastanenin bazı bölümlerinin kapanması burada ekonomiyi iyice zayıflattı. Elde fındık kaldı, onda da yaşanan sıkıntılar sıkıntıyı daha da artırdı. Eskiye göre iş hacminde yüzde 60 gerileme var. Tabi Türkiye genelinde de sıkıntı var. Ben ticaret hayatımda en sıkıntılı dönemleri şu 1,5-2 yıldır yaşıyorum. Ulubey’in canlanması için burada yeni iş sahalarının olması lazım. Ben Gölköy’e, Gürgentepe’ye de giden biri olarak rahatlıklı şunu söyleyebilirim en zayıf ekonomi Ulubey’de.

EN ZAYIF EKONOMİ BURADA

Taner Öztürk: Ben 20 yıllık pazarcıyım. Ulubey dışında Gölköy, Gürgentepe ve Çambaşı’na gidiyorum tezgah açıyorum. Ulubey’deki işi, ekonomiyi 20 yıl öncesi ile kıyaslamak mümkün değil çünkü büyük düşüş var.  Diğer ilçelerde de kıyasladığımızda durum içler acısı. Bunu da net olarak ifade edebilirim ki Gürgentepe, Gölköy ile kıyaslandığında en zayıf ekonomi burada var. Hatta burada ekonomi var mı sorusu da sorulabilir. O kadar durum ağır. Ben de Ulubeyliyim ama gerçek bu. Burada ekonomiyi canlandırmak için ilk önce fındığın para etmesi lazım, tarım ürünlerinin para etmesi lazım. Büyüklerimizin buna bir el atması lazım. Büyüklerimiz bize el atsın gerçekten ticaret durma noktasında. Bizi de görsünler biz de vergi ödüyoruz.       

CANLILIK İÇİN İNSAN OLMALI

Mithat Şahin: Ben 21 senelik pazarcı esnafıyım. Ulubey’e ise 7-8 senedir geliyorum. Kendim de Gölköy Damarlıdan’ım . Ben buraya gelmeden önce kırsal alanlardaki pazarlara gidiyordum. Ulubey’e gelince burada nüfus yok. Nüfus olmadığı içinde pazarda canlılık yok, hayat yok. Buradaki pazar bir ilçe pazarı gibi değil de kırsal alanlardaki pazar gibi. Bu bir gerçek. Ben aşağı yukarı haftanın 7 günü diğer pazarlara gidiyorum Çamaş gibi Gölköy gibi Gürgentepe gibi. Bunlar içinde en düşük pazar Ulubey’de. Peki neden geliyorsun diyeceksiniz, geliyorum çünkü işim bu, başka çarem yok. Burada hayatın dolayısıyla ekonominin canlanması için insan olması lazım. Bunu içinde iş büyük küçük sahaları olmalı, üretim olmalı. Bir de okulların kapanmaması çök önemli. Burasını ben biliyorum ki 20 yıldır doğru düzgün bir yatırım almayan bir yer Ulubey.         

GÖÇÜ ÖNLEYECEK YATIRIMLAR OLMALI

Cevriye Bayrak: Ben 25 yıldır bu işi yapıyorum. Kendim de Ulubey Ohtamış’lıyım. Ulubey dışında Gölköy ve Gürgentepe pazarlarına da gidiyorum. Ulubey ekonomisi çok zayıfladı. Burada iş 20 yıl öncesine göre yüzde 40’tan daha fazla geriledi. Ben diğer ilçelere de gidiyorum en zayıf ekonomi Ulubey’de var. Gölköy daha ondan sonra Gürgentepe geliyor. Bunun sebebi ne ben de bilmiyorum. İnsanlar çekildi, Ordu’ya yada başka yere gitti ondan mi oldu. Giden geni gelmiyor ondan mi oluyor ama burada çok zayıf bir ekonomi var. Eskiden ben burada mal satarken yemek yemeye vaktim olmuyordu. Böyle giderse bırakacağım. Ancak Ulubey için bir şeyler yapılması gerekiyor. Ulubey kötü bir yer değil. İstek olsa illaki bir şey yapılır. Tekstil olur, başka bir şey olur. İnsanları burada tutacak bir şeylerin yapılması şart. Burada siftah yapmadan döndüğümüz bile oluyor.     HASAN CEM ÖZEL-ÖZEL HABER Etiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?