Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

ESKİ BİNALARIN RÖNTGENİ ÇEKİLMELİ

ESKİ BİNALARIN RÖNTGENİ ÇEKİLMELİ

İnşaat Mühendisleri Odası Ordu İl Temsilcisi Fatih Sarı ile Jeoloji Mühendisleri Odası Ordu İl Temsilcisi Yekta Yüksel, 40 ila 50 yıl önce hazır beton ve betoniyerin olmadığı, sağlıksız yapılan binaların hayatı tehdit ettiğine dikkat çekti.

Ordu’da 40 ila 50 yıl önce teknolojinin yaygınlaşmadığı dönemlerde yapılan binalar ne kadar sağlıklı? İşte bu soruya cevap İnşaat Mühendisleri Odası Ordu İl Temsilcisi Fatih Sarı ile Jeoloji Mühendisleri Odası Ordu İl Temsilcisi Yekta Yüksel cevap verdi. İki temsilci, eski binaların tespit edilerek bu binaların beton kalitesine bakılması gerektiğini açıkladı. Fatih Sarı ve Yekta Yüksel bu konuda Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün de harekete geçmesini istedi.

SARI: BİR BİNANIN ÖMRÜ 50 YILDIR

İnşaat Mühendisleri Odası Ordu İl Temsilcisi Fatih Sarı, konu ile ilgili yaptığı açıklamada; “Bir binanın ekonomik ömrü 50 yıldır. Eskiden yapılan binaların 50 yılın neresinde olduğu tespit edilmelidir. Bunu görmek için de binanın kolonlarının röntgeni çekilmeli, betonarme numuneler alınmalı. Bunların tespiti tutularak binanın ne derecede, hangi seviyede olduğu tespit edilmelidir. Tespit edildikten sonra da bu binayla alakalı bir fikir oluşuyor. Bu bina statik anlamda gayet düzgün diyebiliriz veya gerçekten bu bina sıkıntılı diyebiliriz. Bu konuda bina sahibini uyararak, binayla ilgili ilerde herhangi bir planı varsa bunu da şekillendirmiş oluyoruz. Bina sahibi ya binasını güçlendirir ya da hiç masraf etmeden yıkıp yeniden kentsel dönüşüme de sokabilir.” dedi.

Belediyeler öncü olmalı

Bina sahiplerinin binalarını kontrol ettirmesi için belediyelerin öncülük etmesi gerektiğine işaret eden Sarı, “2. derece deprem kuşağındaydık 3. Dereceye atladık. Depremden uzak bir bölgedeyiz ama  bu demek değil ki sağlıksız yapılarda oturacağız. Sonuçta can her şeyden önemli. Burada insan yaşıyor. O insan sağlıklı bir şekilde o binada güvenle durabilmeli. Ama içinde bir şüphe olduğu zaman insan için de bir eziyet olmuş olur. İşte kafasındaki bu soru işaretlerini gidermek açısından binada oturan kişiler ve mal sahipleri için  bu yapılacak olan özendirme ve bilgilendirme yerinde olacaktır. Nasıl bir yapıda durduğunu vatandaşa bilgilendirmek belediyenin en güzel armağanıdır. Gerçekten bu işi yapacak insanlara,  gerçekten vatandaşın lehine olacak uygulamaları belediyenin başlatması gerekiyor. Destek olması lazım. Gerçekten ona inanıp, evet bu vatandaş gerçekten binasını müteahhit anlamında rant anlamında değil de vatandaş kendi işini yapacak ise eğer ona daha kolaylık sağlanmalı. Müteahhide verip de müteahhitten 3 daire fazla alacak diye değil, vatandaş gerçekten kendisi yapacaksa ona bir şekilde destek olunmalı.” diye konuştu.

Eski yapıların ayakta kalması zor

Olası bir depremde yaşanabilinecek faciadan da bahseden Fatih Sarı, şöyle konuştu: “Yarın, bu gece ne olacağının kimse bilemez. Onun için herhangi bir deprem anında tabi ki eski yapıların yeni yapılara göre ayakta kalma şansı çok az. Çünkü belli bir zaman yıpranma, demirin krozyona uğraması, betonun parçalanması gitgide yaşlanıyor binalar. Yaşlandıkça artık taşıyacağı güç azalıyor.  Sonuçta bir ekonomik ömrü var. o ekonomik ömrü tamamlıyor. Tamamladıkça da yaşlanıyor ve artık yok olma seviyesine geliyor. Bu noktada tabi ki eski yapılardan fazla bir şey bekleyemeyiz. O yapıların tamamen bir an önce revize edilmesi veya yıkıp yeniden yapılanması veya güçlendirilmesi en mantıklı karar olur.  Bir bina iskan alındıktan sonra hiç kimse tarafından kontrol edilmiyor.”

 Bakanlık harekete geçmeli

Fatih Sarı, açıklamasının devamında; “Şu anda yapılan uygulamaların hepsini çevre şehircilik il müdürlükleri kontrol ediyor. Fakat geçmişle alakalı hiçbir çalışma, hiçbir uygulama, hiçbir tasarruf yok. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bu konuda yetkilidir. Bu konuda Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü  veya bakanlığın bu konuya el atması lazım. Bu birebir belediyenin ilgili olduğu bir durum değil. Bu çevre ve şehircilik bakanlığıyla alakalı bir durum. Çünkü çevre şehircilik bakanlığı bütün her şeyi onaylayan amir. Belediye sadece ruhsatı yazar. Her şey kanuna uygunsa ruhsatı yazar, kişiye verir ama buradaki uygunluk kriterlerini bakanlık belirler. Bu noktada bakanlık bir çalışma başlatması lazım. Belediye de buna yardımcı olabilir. Elindeki envanterleri çıkartır.” ifadelerinde bulundu.

YÜKSEL: BETON KALİTESİNE BAKILMALI

Jeoloji Mühendisleri Odası Ordu İl Temsilcisi Yekta Yüksel de eski binaların control edilmesinin çok önemli olduğuna vurgu yaparak, “50-60 yıllık binalar hem beton olarak hem de inşaat tekniği olarak ömrünün doldurmaya başlamış olan binalar. Bunların hepsi o zaman fore kazık olmadığı için ilk depremde yıkılma potansiyeli yüksek olan binalardır ya da bina yıkılmasa bile sıvılaşma nedeniyle zemine gömülecek olan binalardır. Bu konu aslında Türkiye’nin problemidir. Eski binaların hepsi Türkiye gibi deprem potansiyeli yüksek olan bir ülkede eski binaların hepsi risk oluşturuyor. Eski binaların, 50-60 yıllık binaların tespit edilip bunların beton kalitesi bakılmalı. Beton sağlam olsa bile zemini, kum, çalık veya batık, balçık bir zemindeyse yıkılmasa bile bu bina deprem anında sıvılaşma nedeniyle zemine gömülür. Sakarya’da, Kocaeli’nde bunlar yaşandı. Bunları biliyoruz.  Bunlar bir risktir.  Bu binalar kentsel dönüşümle yeniden yapılmalıdır.” şeklinde konuştu.  HASAN CEM ÖZEL-ÖZEL HABER



Etiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?