Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

Faiz sömürünün bir çeşididir

Faiz sömürünün bir çeşididir

Yazar İhsan Eliaçık, “Adamın sermayesi var, sermayesini bankaya yatırmıyor. O zaman faizden kurtulmuş oluyor. Ama gidiyor fabrika açıyor, orada 100 tane adam çalıştırıyor onların emeğini sömürüyor.” dedi.

RÖPORTAJ:HASAN CEM ÖZEL

Anti Kapitalist Müslümanlar vurgusuyla son dönemde öne çıkan isimlerden biri olan İhsan Eliaçık, iktidara yönelik eleştirilerini Ordu’da da sürdürdü. Bu zamanın rahatsızlığı kapitalistleşme olduğu için böyle bur vurguya ihtiyaç olduğunu ifada eden Eliaçık, iktidarda ciddi bir bilinç eksikliği olduğu için bu durumun yaşandığını söyledi.  Ordu Olay Gazetesi’nin sorularını yanıtlayan Eliaçık, şöyle konuştu:

İhsan Bey, sizin adınız anılınca hemen akla anti kapitalist Müslüman ifadesi geliyor. Neden böyle, neden tek başına Müslüman ifadesi yeterli gelmiyor?  

Anti Kapitalist Müslümanlar ifadesi Gezi olaylarından sonra duyulmaya başlandı. Ancak ondan önce 2012’de 1 Mayıs yürüyüşü olmuştu. Fatih Camii’nde toplanıp 1 Mayıs’a, Taksim alanına yürümüştük. O esnada medyada duyuldu. Biz o tipte bir isim kendimize koyup da ilan etmiş değiliz. Anti Kapitalist Müslümanlar, bir dernek değil, bir örgüt değil. Bir topluluk, bir akım. Dini, siyasi ekonomik görüşleri olan bir akım olduğu söylenebilir.

Ama bu tanımlamadan rahatsız değilsiniz.

Evet, öyle diyebiliriz. Bu tanımlama şu anda bizi ifade ediyor. Böyle bir yürüyüş yapınca ve Gezi olaylarına da çıkınca oradan bunlar Anti Kapitalist Müslümanlar diye duyuldu. Bunu da tabi bir sebebi var. Niye başka bir şey demiyorlar da bunu diyorlar. Özellikle 2008 yılından itibaren mevcut iktidarın din anlayışına karşı bazı söylemler geliştirmeye başladık. Özellikle ben kapitalizme pek itirazları olmadığını gördüğüm için bu yönde itirazlar yapmaya başladım.

Nedir bu eleştiriler?

Mesela bu 2002 ile şu anki Ak Parti iktidarı dönemini abdestli kapitalizm diye adlandırdık. Kapitalizme abdest aldırıyorlar başka bir şey yok. Bol bol zengin üretiyorlar. Devlet kaynaklarını kullanarak yandaşları zengin ediyorlar. Böyle sert eleştiriler yapmaya başladım. Bu eleştirimler olunca baktım ki dini camialarda bu hususlarda çöküş var. Burada hiç hazırlıklı değilmiş. Bu ortaya çıktı. Orada burada derinleşmek gerektiğini düşündüğümüzden dolayı bu mevzularda konuşmak gerektiği kanaati oluştu.

Neden başka bir şey değil de Anti Kapitalist?

Bu mevzularda konuşunca ister istemez bunlar kim diye sorulunca bunlar bir takım Müslüman gençler, İslamcılar ama bunlar kapitalizme karşı olanlar diye söylenmeye başladı. Ne gerek var Anti Kapitalist demeye, şundan dolayı gerek var. Müslüman’ım dediğinizde aradan nereden baksanız 14 asır geçtiği için Müslümanlığının ortayı çıkışının üzerinden ve İslam’ın tarihteki yürüyüşü tarihin tozuna toprağını bulunduğu için çeşit çeşit milletler çeşit çeşit kavimler ve birçok nesil gelip geçtiği için sadece Müslüman’ım için demek kişinin kendi vicdanı için yetebilir ama toplumsal durum açısından yetersiz hale geliyor.

Neden?

Çünkü Saddam Hüseyin de Müslüman’ım diyor Katar şeyhi de Müslüman’ım diyor., Sidi Arabistan şeyhi de Müslüman’ım diyor. Kaddafi de Müslüman’ım diyordu. Eset            de, İranlılar da Müslüman’ım diyor. Yeryüzünde şöyle baktınız zaman en berbat işleri yapanlar, katliamları yapanlar, cinayetlere bulaşanlar Müslüman’ım diyor.  İŞİD de öyle.  Kafa kesiyor, kadınları cariye yapıyor, dini diktatörlük ve baskı uyguluyor.  40 bin çeşit Müslüman var. Onlardan mıyız yani. Özellikle Avrupa’ya gittiğimde çok karşılaşıyoruz. Bizim bunlardan kendimizi ayırmamız lazım.  Yani biz en önemli özelliği kapitalizme karşı olan, çağımızda egemen düzen kapitalizm olduğu için en birinci özelliği kapitalizme karşı duruş sergileyen Müslümanlar olduğumuz için öyle bir vurgu yapılıyor.

Tek neden bu mu?

Bir de günümüzde Müslümanlar çok kapitalistleşti.  Her şey karşı duruş var ama kapitalizme karşı duruş yok. Kapitalizm içtenlikle benimseniyor artık. Anadolu’nun en ücra köşelerine kadar yayıldı. Para, servet, mülk düşkünlüğü aldı başını gidiyor. Böyle bir zamanda bir anti kapitalist vurgusu yapmak bence normaldir. Mesela Müslümanların çoğu fasit olsa anti fasit Müslümanlar vurgusu yapılabilir. Nereden bir çöküş varsa orayı tamir etme amacıyla bunlar kullanılabilir. Sonuç itibarıyla geçicidir. Müslümanlar bu uyarıları dikkate alırsa o zaman bu tür uyarılara da gerek kalmaz.

Peki mevcut iktidar neden böyle, sizin ifadenizle neden kapitalizme abdest aldırmaya çalışıyor?

Bilinç eksikliği var. Çoğu mesela İslam’ın kapitalizme karşı oluşunu faize karşı olmak olarak anlıyor. Oysa yeterince bir bilinç yok, derinlemesine öğrenme faaliyete yok. Yarım kalmış vaziyette. Tayyip Erdoğan 70’li yıllarda İmam Hatip’te okurken Çöle İnen Nur diye Peygamber’in hayatını anlatan bir kitap var. İmam Hatiplerde bu okutulurdu, onu okumuştur. Ben inanıyorum ki ondan bu yana doğru dürüst bir kitap okumamıştır. Kapitalizmi falan bilmez yani, neyi anlatırsan onu konuşur. Zaten sürekli promterden konuşuyor. Yazıyorlar veriyorlar o da konuşuyor.

Ya başkaları, diğer insanlara önderlik konumunda olan isimler? 

İslamcıların çoğu da böyle gibi. Biz tartışmalar yapıyoruz; Kuran faize karşı tamam biz de faize karşıyız diyor. Ama Kuran bu değil ki.  Adamın sermayesi var sermayesini bankaya yatırmıyor. O zaman faizden kurtulmuş oluyor. Ama gidiyor fabrika açıyor orada 100 tane adam çalıştırıyor onların emeğini sömürüyor. Onların artı değerlerine el koyuyor, onların haklarını vermiyor. Ondan sonra ben faizle iş yapmıyorum, ben kapitalizme karşıyım diyor. Oysaki kapitalizmin ta kendisi, daniskanı yani. Faiz sömürünün bir çeşididir. Biz tartışmalar yapıyoruz orada da söylüyorum ama pek oralı olmuyorlar. Mevzunun kaynağını tespit edebildiklerini düşünmüyorum.Etiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?