Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

FATSA ÇEVRE YOLU YAPILMADAN ÖLÜMLER ÖNLENEMEZ! 

FATSA ÇEVRE YOLU YAPILMADAN ÖLÜMLER ÖNLENEMEZ! 

Aylar süren çalışma sonucunda hazırladıkları Fatsa Trafik Raporu açıklayan Saadet Partisi Fatsa İlçe Başkanı İsmail Koçan, raporun Fatsa Çevre Yolunun acil bir şekilde hayata geçirilmesi gerektiğini ortaya koyduğunu söyledi.     

Bir basın toplantısı düzenleyerek Fatsa’da yaşanan trafik kazalarıyla ilgili hazırladıkları raporun sonuçlarını açıklayan Saadet Partisi Fatsa İlçe Başkanı İsmail Koçan, “Fatsa’mızın güncelliğini koruyan en büyük sorunlarından biri, son yıllarda artış gösteren trafik kazalarıdır. Öyle ki bu sorun, Fatsa’mız nüfusuna oranla azımsanamayacak ve görmezden gelinemeyecek boyutlara ulaşmıştır. Hemşerilerimiz gerçekleşen kazalar nedeniyle her geçen gün maddi ve manevi ciddi mağduriyetler yaşamaktadır. Ancak yine de bu sorunun çözümüne yönelik gerekli siyasi ve idari çaba gösterilmiş değildir. Yaşananlara duyulan üzüntünün paylaşılması veya kusuruyla sebebiyet verenlerin kınanması fayda sağlamamaktadır. Bu durum sık sık tekrarlandığından artık teselli anlamına bile gelmemektedir.” dedi.

 

KALICI DEĞİL GEÇİCİ ÇÖZÜM BULUNUYOR


“Fatsa’mızın tüm sorunlarını yakından takip ederek bu sorunlarla dertlenen ve somut çözüm yolları arayan bizler, Saadet Partisi Fatsa İlçe Başkanlığı olarak konuyu daha derinlemesine irdelemek, daha kapsamlı ve verimli bir çalışma yapabilmek adına bünyemizde Trafik Kazalarını Araştırma Komisyonu kurduk.” diyen Saadet Partisi Fatsa İlçe Başkanı Koçan, “Araştırmanın başlıca bulguları sırasıyla; ilçemizde modern trafik planlamasının olmayışı, trafik yönetiminin profesyonelleşmemesi, trafik istatistiklerinin kolay elde edilememesi ve bu verilerin yararlı işlenememesi, trafik kazalarının önlenmesinde yol güvenliği ve çevre faktörlerinin yeterince dikkate alınmaması, palyatif olarak alınan trafik önlemlerinde demografik olguların dikkate alınmaması, kolluk denetiminin yetersizliği ve gerekli trafik eğitiminin verilememesi şeklindedir.” şeklinde konuştu.  

 

FATSA’NIN KAZA ALANI NÜFUS ALANINDAN FAZLA  

 

Kaza sayılarına da değinen Saadet Partisi Fatsa İlçe Başkanı Koçan, “Ordu’da 2019 yılında (Aralık ayına kadar) tespit tutanağı düzenlenmiş 1.778 trafik kazası meydana gelmiştir. Bu kazalarda 25 kişi (kaza yerinde) yaşamını yitirirken, 2.977 kişi de yaralanmıştır. Fatsa’mıza ilişkin istatistiklere ulaşma girişimimiz bürokrasi engeline takıldığından resmi bilgiye dayanmamakla birlikte, Fatsa İlçe Emniyet Müdürümüzden öğrenilen bilgiye göre; 2018 yılında tespit tutanağı düzenlenmiş 429, 2019 yılında ise (Aralık ayına kadar) 409 trafik kazası meydana gelmiştir. Bu bilgiye göre Fatsa’da gerçekleşen trafik kazaları, Ordu’da gerçekleşen trafik kazalarının 2018 yılında yüzde 22.10’unu, 2019 yılında ise yüzde 23’ünü oluşturmaktadır. 2018 verilerine göre Fatsa nüfusu 116.154 iken Ordu nüfusu 771.932’dir. Nüfusa oranla ilin yüzde 15’ini oluşturan Fatsa’mız, trafik kaza sayısı bakımından ildeki kazaların yüzde 23’ünün gerçekleştiği yer olmuştur. Yani Fatsa ilçesinin, Ordu ilinde kaza sayısına göre kapladığı alan, nüfusa göre kapladığı alandan çok daha fazla olmuştur.” diye konuştu.

 

KAZA SAYISINDA DENGESİZLİK VAR

 

Verdikleri bilgilerin yalnızca trafik kazası tespit tutanağı düzenlenmiş kazalara ilişkin olduğunu kaydeden Koçan, “Yani bu bilgiler ölümlü-yaralamalı kazalarda adli tutanaklardan veya kazaya karışanların anlaşamamaları durumunda kolluk tarafından tutulan tutanaklarıdır. Tarafların kendilerinin tutanak tuttukları, yahut tutanak tutmaksızın anlaştıkları maddi hasarlı kazalara ilişkin bilgilere ulaşılması mümkün olmamıştır. Karayolları Genel Müdürlüğü’nün verilerinden anlaşıldığı üzere tutanak tutulmayan kaza sayısının, tutanak tutulan kaza sayısının iki katından daha fazla olduğu önceki yıllara kıyasla bilinen bir gerçektir. Edinilen bu bilgilere göre Fatsa’mızda yüksek kaza artış oranlarının olduğu ve özellikle nüfusa oranla kaza sayısında aşırı bir dengesizlik bulunduğu anlaşılmaktadır.” Muharrem Göç

 

 

 

 

 

 

 

Kutu…. Kutu…

 

 

MADDE MADDE TESPİTLER VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

Saadet Partisi Fatsa İlçe Başkanı İsmail Koçan, aylar süren çalışma sonucunda hazırlanan raporda başlıca sorun ve çözüm yollarına da yer verdi. İşte o bölüm:    

 

Başlıca Genel Sorunlarımız:
 

1. Bürokrasi engeli
2. Trafikte saygı ve sabır önemi
3. Fatsa için çevreyolu aciliyeti
4. Trafikteki hizmet olarak yapılan denetime duyulan ihtiyaç
5. Sürücü hatalarının, idari mekanizmayı sorumsuz yapma algısı.
 

Başlıca genel çözümlerimiz:
 

1. Yeşil dalga uygulaması getirilmeli
2. Akıllı ulaşım sistemi çalışmaları yapılmalı
3. Trafik düzenlemeleri bölge koşullarına göre ele alınmalı
4. Elektronik denetleme sistemi (EDS) hayata geçirilmeli
5. Çevre yolunun acil bir şekilde hayata geçirilmesidir.
 Etiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?