Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

FATSA'DA ‘SİYANÜRLÜ’ ALTIN ARAMA! 

FATSA'DA ‘SİYANÜRLÜ’ ALTIN ARAMA! 

Fatsa-Ünye arasında yer alan Aşağı Bahçeler ile Yukarı Bahçeler ve Tepeköy Mahalleleri arasında 5 yıl önce altın madeni işleten İngiliz ortaklı şirketin ruhsat süresinin bitmesine kısa bir süre kaldı. Süreyi 5 yıl daha uzatmak ve alanı 3 katına çıkarmak isteyen şirket tepkilere neden oluyor.

Fatsa’ya bağlı olan ancak aynı zamanda Ünye sınırında yer alan Aşağı Bahçeler, Yukarı Bahçeler ve Tepeköy Mahalleri arasında 2013 yılından bu yana Bahar Madencilik ile İngiliz Stratex International Madencilik’in birlikte kurduğu Altıntepe Madencilik Şirketi, 196 hektarlık bir arazide son 5 yıldır siyanür kullanarak altın çıkarma faaliyeti yürütüyor. Dünyanın birçok yerinde yasaklanan siyanürle altın arama çalışmaları Fatsa-Ünye sınırında 10 kilometrekarelik alanda tepkilere rağmen devam ediyor.

FATSA’DA SİYANÜR KULLANILIYOR

Siyanür havaya, suya kolay karışan bir madde olarak biliniyor. Ucuz olduğu için altın çıkarma işinde daha çok kar elde etmek için şirketler tarafından kullanılıyor. Borulardan sızan siyanür akarsulara, göllere ulaşıyor. Oralarda yaşayan canlıları da öldürüyor. Hiçbir şey olmasa bile buharlaşma yoluyla havaya karışıyor. Solunan havayla insan bedenine de giriyor. 1 ton cevherden altın çıkarmak için 500 gram siyanür kullanıldığı belirtiliyor. Aynı miktarda altın için 3 ton suyun kirlenmesi gerekiyor. Şirket yıllık olarak 950 kilogram altın, 700 kilogram da gümüş üretmeyi planlıyor.

ALAN BÜYÜSÜN-SÜRE UZASIN 

Altıntepe Madencilik’in 5 yıllık altın arama ruhsatı yakında bitiyor. Ancak şirket hem ruhsat süresini uzatmak hem de altın arama yaptığı 196 hektarlık alanı yaklaşık 3 katına çıkarmak istiyor. Fatsa ve Ünye’nin sivil toplum örgütlerinin, halkın yanı sıra Ordu’nun yetiştirdiği sanatçılar da siyanürle altın aranmasına, izin süresinin uzatılmasına ve alanın artırılmasına tepkili.  

HER GÖRÜŞ BUNA KARŞI DURMALI 

Kendisi de Fatsalı olan sanatçı Mehmet Gümüş, “Siyanürle altın arama çalışması devam ederse burada yaşam olmayacak. Siyanür zararlı değildir, insana zararı yoktur ifadelerine asla inanamayız. Siyanür bir zehirdir. Bunun suya geçmesini önleyemezler ama diyelim ki önlediler, buharlaşmayı nasıl önleyecekler. Bu buharlaşacak ve 25 kilometre çapındaki bir alana yayılacak. Sonra yağmurla hepimizin tepesine düşecek. Bu bir ölümdür.  Hepimiz ölüm tehlikesi altındayız. Bu ölüm tehlikesine karşı çakmamız gerekiyor. Bu zehir ayrım yapmayacak. Biz de ayrım yapmadan herkesim ve her görüşten insan bir olarak, buna karşı durmalıyız” dedi. 

SESSİZ-DİLSİZ BİR ÇIĞLIKTIR FATSA 

Dünya çapında tanınan bir ressam olan Fatsalı Onay Akbaş ise, “Acılar yarıştırılmaz, ancak ‘Kapitalizmin’ azgın kâr hırsına topyekûn dur demez isek eğer, onun başka yerlerde, başka canlar yakma iştah ve hevesi daha da kamçılanır. Fatsa'da doğa katledilirken, cılız birkaç sesin ve STK'nın dışında bütüncül ve etkili tepki gösterememiştik. Çünkü Fatsa, Bergama ve Çanakkale gibi turistik bir belde değildi ve ihmal edilebilirdi. Ayrıca, Fatsa'nın güzel sahillerinde, köylerinde, Kaz Dağları’nın muhteşem sahillerinde ve köylerinde olduğu gibi milyon dolarlık yazlıkları-yatırımları olan tanınmış ünlü ve etkili sanatçı ve şahsiyetleri yoktu. Ya da olsa da, soruna yeterince duyarlı değillerdi. İş sadece Fatsa'nın korkusuz, direnen bir avuç köylüsüne ve STK’lara devredilmiş, vicdanlar sulha erdirilmiş, tecavüze sessizce göz yumulmuştu. Ancak kapitalizm böyledir. Topyekun ve hep birlikte mücadele edilmez, kâr hırsı geriletilemez ve cesaret bulursa eğer, başka bölgelere, ülkelere, toplumlara göz dikmeye, can yakmaya devam edecektir. Onun için toplumsal tepkimizi verirken hep birlikte gitmesek de, gezmesek de o köy bizim köyümüzdür ve de kurtulmak yok tek başına, ya hep ya hiç diyebilmek daha etkili ve daha samimi toplumsal sonuçlar sağlar diye düşünüyorum” diyerek tepki gösterdi. 

KÂR YOK ZARAR VAR!

Bu arada altın ile ülkenin kalkınmasına katkısının olacağı iddiasının doğru olmadığını İTÜ İşletme Mühendisliği mezunu olan Çağdaş Çelebi, Fatsa’daki siyanürle altın işletmesi üzerinden yaptığı çalışma ile ortaya koydu. İşte o çalışma: 

         Şirketin Proje Raporundan (2013)

         Tarım Alanı: 729 dönümKestane Ormanı Alanı: 1140 dönüm.

         Şirketin Kapasite Artışı Proje Tanıtım Dosyası 2019

         Tarımsal Alan: 2040 dönüm       Kestane Ormanı Alanı:1900 dönüm

         2013 Projenin Ekonomik Durumu

         Şirketin Elde Edeceği……..:306 Milyon TL.

         Şirketin Harcayacağı………:146 Milyon TL

         Devlete Ödeyeceği…………: 18 Milyon TL

         Şirketin Kârı………………..:160 Milyon TL

         Proje Alanındaki Tarımsal Ürün Kaybı

         - Fındık 200kg/dönüm x 2040 dönüm =408 bin kg. kabuklu fındık---204 bin kg iç fındık 42TL/ (ihraç) x 204 bin kg/yıl x 5 yıl=43 Milyon TL (İşletme süresince)

         -Kestane Balı 20kg/dönüm x 1900 dönüm=38 bin kg bal 120TL/kg x 38 bin kg/yıl x 5 yıl= 23 Milyon TL (İşletme süresince)

         Proje Alanındaki Tarımsal Ürün Kaybı(2019-2014)

         Sadece Fındık ve Kestane Balı 5 yıllık ürün kaybı 66 Milyon TL.

         Projeden Etkilenebilecek Potansiyel Tarımsal Ürün Kayıpları(Ordu 2019-2034)

         Fındık, Kestane Balı, Kivi ve Ceviz 15 yıllık potansiyel ürün kaybı 63.2 Milyar TL (Bütün Ordu etkilenirse varsayımla yapılan hesap)

         PROJENİN KAMUSAL KÂR/ZARAR DURUMU (2014-2034)

         Şirketin kârı……:160 Milyon TL

         Devlete ödenecek.: 18 Milyon TL

         Yöre halkının zararı (5 yıl)…:66 Milyon TL

         Ordu halkının muhtemel zararı(15 yıl)…:63.2 Milyar TLEtiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?