Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

FATSA’NIN ÜSTÜ ALTINDAN DAHA DEĞERLİ!

FATSA’NIN ÜSTÜ ALTINDAN DAHA DEĞERLİ!

Fatsa ve Ünye ilçelerindeki altın madenleri 1140 dekar kestane ormanıyla 729 dekar tarım arazisini yok etti. 2040 dekarlık tarım alanı ile 1900 dekarlık alanı kapsayan kestane ormanı da yok olmak üzere…

Fatsa ilçesine bağlı Yukarı Bahçeler Mahallesi’nde yöre halkının tüm tepkilerine rağmen 2015 yılında faaliyete başlayan siyanürlü altın madeni kestane ormanlarını ve tarım alanlarını yok ediyor.  Ordu Çevre Derneği’nden alınan bilgilere göre; Fatsa ve Ünye ilçelerindeki altın madenleri 1140 dekar kestane ormanıyla 729 dekar tarım arazisini yok etti. Altın madeninin bulunduğu bölgede yaşayan fındık üreticileri ağaçlardaki meyve veriminin düştüğünü, ürün kalitesinin de bozulduğunu söylüyor. Su kaynaklarının kirlendiğini de dile getiren mahalleliler, derelerden akan sulara ellerini bile sokamadıklarını dile getiriyor.

3 bin 940 dekar daha tehlikede

Mevcut altın madenlerine yenilerinin eklenmesi için bölgede sondaj çalışmaları ise sürdürülüyor. Fatsa ve Ünye’deki altın işletmesi çalışma sahasını üç kat daha büyütmek için ÇED süreci başlattı. Mevcut tahribata 2040 dekarlık tarım alanı ile 1900 dekarlık alanı kapsayan kestane ormanının ekleneceği kaydediliyor.

Kadınların tepkisi Ünye’deki sondaj çalışmasını durdurdu

Öte yandan yöre halkının ve sivil toplum örgütlerinin tepkilerine ve yürütülen hukuk mücadelelerine karşın Fatsa-Ünye arasında yeni ocaklar açılması amacıyla maden arama çalışmaları da sürüyor. Temmuz ayı başında Ünye’ye bağlı Şenyurt Mahallesi’ndeki arazide yapılmak istene sondaj çalışması, kadınların direnişiyle engellenmişti. Maden aramak için yapılan sondajların içme suyunu kirleterek içilemez duruma getirdiği de ortaya çıktı.

Yeni maden yasası MTA’ya izinsiz sondaj yetkisi verdi

Daha önceki yasal düzenlemelerde su kaynaklarını, ormanları ve tarım alanlarını madencilikten koruyan maddelerin değiştirildiği maden kanunu, 2004 yılında yürürlüğe girmişti. 26 Haziran 2004 tarihinde yürürlüğe giren yeni maden kanununun 21. Maddesinde, Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA)ya izin ya da ruhsat olmaksızın arama faaliyeti yapabilme olanağı getirildi. Düzenlemenin ilgili maddesi şöyle: “MADDE 21.- Maden Kanununun 47’nci maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir: Madde 47.- Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü herhangi bir ruhsat veya izne gerek kalmadan, madencilik yapılabilecek bütün sahalarda, Kurumun yürüttüğü bir projeye bağlı olarak arama faaliyetlerinde bulunabilir.”

Sondajla kirletilen sulara ‘içilemez’ raporu verildi

Ünye Şenyurt Mahallesi’nde yaşayan ve madencilik eğitimi alan Çağdaş Çelebi, “Sondaj nedeniyle sularımıza ‘içilemez’ raporu verilmesine rağmen ısrarla sondaj yapılmasına anlam veremiyorum. Sondaj çalışmalarını köylülerin engellemesinin ardından, Ünye Kaymakamlığı hukuki itirazlar sonuçlanana kadar sondaj çalışmalarının durdurulacağını bildirmişti. Ancak, sondaj çalışmalarının 27 Temmuz 2019 Cumartesi günü yeniden başlatıldı. MTA’nın saha mühendisinin verdiği bilgiye göre Ünye Kaymakamlığı ağaçların kesildiği mevcut sondaj alanlarında çalışmaların devam etmesine izin vermiş durumda. Ünye Kaymakamlığı böylece MTA'ya, köylünün suyunu kirletmeye devam edebilirsiniz diyor. Bu kabul edilemez” diye konuştu.

‘Bu suları yalnızca insanlar içmiyor’

Yapılan tahlil sonunda bu suların kullanılmayacağını dile getiren Çelebi, “Bu suları yalnızca insanlar içmiyor. İnekler, köpekler, kediler, kuşlar içiyor. Meyvelerimiz, sebzelerimiz bu sudan besleniyor. Sağlığımıza zararlı mı bilmiyoruz. Bu su kaynaktan çıkıyor, dereye katılıyor ve aynı zamanda da toprağa karışıyor. Oysa köylünün temiz su içmesine çözüm bulmaları gerekiyor. Kaynak su kendi kendini temizleyene kadar sondaj işlemlerinin durdurulması ve köylüye temiz su temin edilmeli ama nedense sondaja devam ettiriliyor” ifadelerinde bulundu. ORDU OLAYEtiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?