Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
ALANLAR HABER İÇİ

Fındığı depolarken dikkat!

Fındığı depolarken dikkat!

Ordu Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, üreticilere ve ihracatçılara aflatoksin uyarısında bulunarak; fındığın saklanacak olan depoların özellikleri ile ilgili bilgiler verdi.

Fındık hasadının devam etmekte olduğu bugünlerde, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce fındıkta oluşabilecek aflatoksin konusunda üreticiler uyarıldı. İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce yapılan açıklama ile fındıkta aflatoksin oluşmaması için alınması gereken tedbirler ve yapılması gereken işlemler anlatıldı. Açıklamada; “Fındıkta kalite kayıplarına neden olan ve depolanma süresini kısaltan etkenlerden en önemlisi küflenmedir. Küfün uygun sıcaklık, nem ve besi ortamında gelişmesiyle Aflatoksin oluşur. Aflatoksin bilinen en kanserojen maddelerden biridir.  Toplanan fındıklar aynı gün harmana getirilmeli ve ince bir tabaka halinde 10-15 cm kalınlığında serilmelidir. Serilen fındıklar sık sık karıştırılarak havalandırılmalıdır. Büyük yığınlar halinde bekletilmemelidir. Harman zemini ıslak olmamalıdır. Mümkünse harman yüzde 5 meyilli ve betondan olmalıdır. Toprak harmanlar kullanılacaksa zeminin ot temizliği yapılmalıdır. Yağışlı havalarda harmandaki fındığın üzeri örtülmelidir. Ancak örtü ile fındık arasında 30-40 cm mesafe olmalıdır. Patoza verilecek olan fındıklar mutlaka tam olarak kurutulmalıdır. Zurufundan ayrılan fındıklar uygun harmanlarda 5 cm kalınlıkta serilerek 2-3 saat ara ile karıştırılarak kurutulmalıdır. Bu şekilde 3-4 gün kurutulan fındıklar taş, toprak v.b. yabancı maddeler ile kırık, delik, çürük ve boş fındıklardan ayıklanmalıdırlar. Kuruyan fındığın nem oranı % 6’dan fazla olmamalıdır. Kurutulan dane fındıklar sıcak halde çuvallanmamalı, çuvallama sabah erken veya akşam geç saatlerde yapılmalıdır. Fındıklar çuvallandıktan sonra uygun depolarda muhafaza edilmelidir. Depolamada amaç küflenme, renk bozukluğu, acılaşma ile tat, lezzet ve aroma kaybının önlenmesidir. Depolarda sağlanan düşük hava nemi ve sıcaklıkla küflerin üremesi durdurulur. Bunun için de depo nemi ve sıcaklığın kontrol altına alınması gerekir. Unutulmamalıdır ki kabuklu fındıklar ancak nisbi nemin yüzde 55-60, sıcaklığın 5-10 derece olduğu havalanan yerlerde 1-1,5 yıl; ortam sıcaklığının 15-20 derece arasında olduğu ve iyi havalanan yerlerde ise en fazla 1 yıl muhafaza edilirler. Eski ürün ile yeni ürün kesinlikle birbirlerine karıştırılmadan ayrı olarak depolanıp pazarlanmalıdır. Kabuklu fındıkların, 1 m üzerindeki yığınlar halinde veya çok sayıdaki çuvalların üst üste yığılarak; iç fındıkların da fazla sayıda çuvallarla yığınlar halinde depolanması havasız kalan bölgelerde kızışmalara ve küf oluşumuna neden olmaktadır.” denildi.

İhracatçılar da uyarıldı 

 

İhracatçılara da uyarılarda bulunulan açıklamada; “Özellikle ihracatçı kişi ve kuruluşlar bakımından önemli olan depolamada bazı hususlara dikkat edilmesi gereklidir. Depo olarak kullanılacak yerlerin özellikleri şunlardır: Kuru ve havalanabilir olmalıdır. Bu şartlarda fındık, en fazla 1 yıl özelliği bozulmadan muhafaza edilebilir. Doğrudan güneş ışığı almamalıdır, nem yapmamalıdır. Depo tabanları su baskınlarına karşı yüksek olmalıdır. Depo üstü tavan ve çatılar akma ve sızmayı önlemeli, sıcaklık değişimlerinden etkilenmeyecek şekilde yalıtımlı olmalıdır. Kanalizasyon boruları geçen ve lavabo olan yerler depo olarak kullanılmamalıdır. Depo sıcaklığı 5-10 derece olmalı, depo bağıl neminin % 70’in üzerine çıkmaması sağlanmalıdır. Deponun kapı, pencere ve diğer kısımları bulaşmaları ve zararlı girişini önleyecek şekilde yapılmalıdır. Deponun tabanında ızgara bulunmalı, ızgaralar üzerine üst üste 10 çuvaldan fazla konulmamalı, istifler arasında boşluk bırakılmalıdır. İstiflenen çuvallar depo duvarından 10 cm uzakta olmalıdır. Fındıklar çeşit ve hasat yıllarına göre ayrılarak mutlaka jüt veya fıleli çuvallara konarak depolanmalıdır. Kesinlikle naylon çuvallar kullanılmamalıdır. Depolamadan önce fındıkta nem, gizli çürük, toplam küf ve aflatoksin analizleri yapılmalıdır. Ayrıca ayda bir kontrol edilmelidir. Yığın halinde ve çok sayıda çuvalı üst üste koyarak depolama yapılmamalıdır. Özellikle yığın halinde depolamada fındıklar havasız kalabildiğinden küf gelişmesi için uygun ortam oluşmaktadır. Ayrıca aşırı basınç nedeniyle hücre zarlarının zarar görmesi acılaşmayı hızlandırır. Depolama öncesi fındığın çok iyi ayıklanması aflatoksin oluşumunu engellemede etkili olacaktır.” ifadelerinde bulunuldu. ORDU OLAY

 Etiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?