Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

FINDIK 30 TL DE OLSA ÜRETİCİYE FAYDASI YOK  

FINDIK 30 TL DE OLSA ÜRETİCİYE FAYDASI YOK  

Tüm Köy Sen Ordu Şubesi Başkanı Zekayi Sağra, fındık üreticilerinin mağduriyetine neden olan tarım politikaları değişmeden çözüm üretilemeyeceğini belerterek şu anda fındık fiyatının 30 TL olmasının üreticiye yansımayacağını söyledi.   

Tarım politikalarının tarım ve gıda şirketlerinin lehine geliştirildiğini iddia eden Tüm Üretici Köylü Sendikası (TÜM KÖY-SEN) Ordu Şubesi Başkanı Sağra, “Her yıl da aynı tartışmalar yapılıyor. Üreticinin lehine çalışma yapıyoruz deniyor ama nedense üreticilerin mağduriyeti devam ediyor. Son tarım şuralarında da tarımın şirketler tarafından yapılmasının altyapısı oluşturulmaya çalışıldı. Üreticilerin ve kurumların tepkisine neden olan bu girişim ülke tarımını yok etmeye yönelik bir adımdır.” dedi.

 

FINDIK FİYATIYLA OYNANIYOR

        

Fındık politikalarında üreticinin oyalanması temel anlayış olduğunu vurgulayan Sağra, “Her yıl aynı dönemlerde aynı oyunlar oynanıyor. Aralık-ocak aylarında fındık fiyatı yükselir çünkü üreticinin elinde fındık kalmamıştır. Haziran ayında fiyatlar birdenbire düşüşe geçer. Amaç sezon başı fiyatlarını baskılamaktır. Haziran ayındaki fiyat eylül ayının baş fiyatı olur. Fındık çok diye bir algı yaratılır. Kasım sonuna kadar da serbest piyasa kuralı denilerek üreticinin elindeki fındığı ucuza kapma yarışı yapılır. Her yıl aynı senaryo, aynı filmle karşılaşılır. Şimdi fındık fiyatı 30 TL olsa ne olacak? Üreticiye bir yararı var mı?” diyerek tepki gösterdi.

 

TMO DA ÜRETİCİYİ KANDIRIYOR

        

TMO’nun fındık alım fiyatı açıklamasının temel anlayışı da fiyatta baskılama yapmak olduğunu belirten Sağra, “TMO fiyat açıklıyor. Açıklanan bu fiyat tavan oluyor. Bu zamana kadar TMO’nun fındık alım süresince serbest piyasada fiyatlar hep TMO’nun alım fiyatının altında kaldı. Bu bile gerçeği anlatmaktadır. Fiyat, maliyetin üzerinde olmuyor. Şimdi de İhracatçılar TMO’nun fındık satmasını istiyor. Çünkü üreticide fındık kalmadı. Oysa TMO üretici lehine ürün alsa fiyatı maliyetinin üzerinde açıklasa ve alım süresini kısa tutmasa yeterdi. Hepsi danışıklı dövüş. Tokadı yiyen üretici oluyor. Şimdi de ihracatçılar TMO’nun fındık satmasını istiyor. Bakalım satacak mı? Satarsa da kaç TL’den satacak? Geçmiş örneklerde gördük ki, TMO üretici için değil, ihracatçıya depoculuk görevini yapmak için fındık alıyor.” diye konuştu.

        

RAPOR HAZIRLAMAK YETMİYOR

        

Üreticiler lehine çözüm tartışmalarının yapıldığı söyleyen Sağra, “Üretici lehine tarım politikaları geliştirmek için önce anlayış değiştirilmeli. Var olan yasalarla üreticiler lehine tarım politikası uygulanamaz. Önce şirketler lehine çıkarılmış olan yasalar değişmeli. Bunlar değerlendirilmiyor, yalnızca fiyat üerinden tartışılıyor. Oysa tarım polşitikası bir bütündür. Üretimden pazarlamaya, bakımdan bahçelerin yenilenmesine, sözleşmeli tarımdan kooperatifleşmeye, üreticilerin örgütlenmesinden tarımın dışa bağımlılığına, üreticiye tarım desteğinden devlet müdahalesine kadar tüm konular birlikte ele alınmalı. Bu konuda Tüm Köy-Sen olarak hazırladığımız raporu Meclis’te partilere, milletvekillerine teslim ettik.” şeklinde konuştu.

        

YENİ ÇÖZÜM ÖNERİLERİ TARTIŞALIM

 

Üreticilerin beklenti yaratılmasından bıktığını vurgulayan Sağra, “Her yıl aynı tartışmalar, aynı kişiler tarafından yapılıyor. Hiçbir çözüm üretilemedi. Artık değişim gerekir. Üretici tartışmalı, rapor vermesi yetmez, sesini yükseltmeli. Şirketler, ihracatçılar örgütlü ama üretici örgütsüz. Üretici kendi çıkarı için örgütlenmeden tarım-fındık politikalarının değişmesini beklememeli. Üreticileri, sesinin duyulması; emeğinin, ürününün hakkını alabilmeleri için Tüm Köy Sen’de örgütlenmeye çağırıyoruz.” dedi. ORDU OLAY



Etiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?