Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

FINDIK SEÇİM DÖNEMLERİNDE HATIRLANMASIN

FINDIK SEÇİM DÖNEMLERİNDE HATIRLANMASIN

Dünya gazetesi yazarı Ali Ekber Yıldırım, “Türkiye’nin istikrarlı bir şekilde fındık üretmesi gerekir. Bunun için de fındık üreticisi ve fındığın yalnızca seçim dönemlerinde değil her zaman hatırlanması gerekiyor” dedi.

Fındığın anavatanı olan Türkiye, son yıllarda pazar payında kayıplar yaşamakla birlikte dünyanın en büyük fındık üreticisi ülkesi. BM Gıda ve Tarım Örgütü’nün 2016 yılı rakamlarına göre, dünyada ihraç edilen fındığın %60’sını tek başına Türkiye gerçekleştiriyor. Yine aynı yıl kurumun aynı yılki istatistiğine göre Türk fındığının en büyük alıcısı ise Almanya ve İtalya. Ziraat Mühendisleri Odası’nın 2018 yılında yayınladığı “Fındık Raporu”, Türkiye’nin 16 şehrinde 440 bin üreticinin 770 bin hektarda üretim yaptığını ortaya koyuyor. Türkiye’deki üretilen fındığın yaklaşık yüzde 32’si Ordu’daki 220 bin hektarda dikili fındıklardan elde ediliyor. Türk fındığını en büyük rakip gören İtalyan fındık üreticileri ise Türk fındığının Avrupa piyasasındaki egemenliğinden rahatsız.

İtalyan hükümetinde koalisyon ortağı Lega Partisi ve Avrupa Parlamentosu (AP) üyesi Mara Bizzotto, 15 Şubat 2019 tarihinde Avrupa Parlamentosu'na Türkiye'den fındık ithalinin sağlık açısından riskli olduğunu ve İtalyan çiftçilerin desteklenmesi yönünde bir karar tasarısı sundu. İtalya’nın 71 bin hektar ekili alanıyla Avrupa'nın önde gelen fındık üreticisi olduğunu vurgulayan Bizzotto, önergesinde “Avrupa Hızlı Uyarı Sistemi (RASFF) 2018’in ilk dokuz ayında Türkiye’den ihraç edilen fındıklarda 39 aflatoksin (karaciğer kanserine de yol açabilen zehirli bir küf türü) vakası tespit etmiştir. Avrupa'daki gıda güvenliğini ve İtalya ve Avrupa'daki vatandaşların sağlığını korumak için Türkiye'den fındık alımının sınırlandırılmasının uygunluğunu değerlendirmeye ve İtalyan fındık üreticisini desteklemeye davet ediyoruz” dedi.

Çakmak: Türkiye fındıktaki rekabet gücünü kaybediyor

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkan Yardımcısı Osman Çakmak, İtalyanların uzun süredir Türk fındığına engel çıkarmaya çalıştığını ancak sorunun bunun da ötesinde olduğunu söyledi. Çakmak, “Türk fındığına bu iftira geçmişte de atıldı. Ama Türkiye fındığı kendi kaderine terk etmiş durumda. Tadıyla kokusuyla en kaliteli fındığa sahibiz ama bu fındığın gen haritaları çıkarıldı. Başka ülkelerde üretilmek için sürekli çaba harcanıyor. Asıl mesele şu, dünyada fındığın fiyatlandırılmasında Türkler öncüdür. Eskiden Fiskobirlik alım yapıyordu, şimdi Toprak Mahsulleri Ofisi piyasayı dengelemek için alım yapıyor. Ama bunlar çözümü sağlamıyor çünkü Türkiye’nin bir fındık stratejisi veya stratejisi yok. Türkiye rekabet gücünü her geçen yıl kaybediyor” diye konuştu.

Yıldırdım: fındık ve üreticisi yalnızca seçim zamanı hatırlanmamalı

Dünya gazetesi yazarı Ali Ekber Yıldırım da Türkiye’nin Avrupa Parlamentosu’na sunulan önergeyi ciddiye alması gerektiğini kaydetti. Yıldırım, “AB, bunu daha önce de yaptı. Türk fındığını ancak şu kapıdan AB’ye sokabilirsiniz dedi. Bunu elbette kendi üreticisini korumak için yapıyor. Ancak aflatoksin dendiği zaman Türk fındığını başta Ferrero olmak üzere çok sayıda Avrupalı firma ithal ediyor. Onların da sıkıntıları olur. Ancak biz de asıl sıkıntı devlet adamlarımız kendi ürünlerimizi satmak ve sahiplenmek konusunda ısrarcı olmaktan öte ithalat konusunda istekli olmaları. Bu asıl sorun. Bir başka sorun Türkiye’nin fındıktaki gücünü kırma yönünde gösterilen çabalar. ABD’de Oregon fındık üretimi denedi, başarılı olmadı. Şimdi Gürcistan ve Azerbaycan’da deneniyor ama istenen tadı ve kaliteyi yakalayamıyorlar. Türkiye’nin istikrarlı bir şekilde fındık üretmesi gerekir. Bunun için de fındık üreticisi ve fındığın yalnızca seçim dönemlerinde değil her zaman hatırlanması gerekiyor” ifadelerinde bulundu. ORDU OLAYEtiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?