Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

FINDIKTA ÇİFT FİYAT UYGULAMASI ZULÜMDÜR! 

FINDIKTA ÇİFT FİYAT UYGULAMASI ZULÜMDÜR! 

Fındığın pazara indiği eylül ekim ayında ihtiyacı ve borcu olan üreticini yanı sıra gurbetçi üreticinin elinden ürününün düşük fiyata alınmasının bir zulüm olduğunu ifade eden Ziraat Mühendisi Haluk Şensoy, bu uygulamanın bilinçli yapıldığını düşündüğünü söyledi.      

 

Fındığın hiç bir zaman yeri doldurulamayacak dünya çikolata sanayisinin bir numaralı ürünü olduğunun altını çizen Ziraat Mühendisi Haluk Şensoy, “Yaklaşık 100 milyar dolarlık piyasanın değişmez bir ürünüdür. Ordu’muz böyle bir ürünün Türkiye’de üçte birini üretmektedir. Üreticilerimiz memnun mudur? Bu soruya gönül rahatlığı ile evet diyemiyoruz. Fındıktaki diğer belirleyici paydaşlar eğer fındıktaki emeklerinin karşılığını alıyorlarsa bu çok zorlayıcı coğrafi şartlarda özveriyle fındık üreten üreticimiz de kazanmalı. Her yıl devamlı istikrarsız fiyat politikasıyla beyinlerini meşgul etmemeli. Tek güç ve enerjilerini daha fazla ve kaliteli fındığı nasıl üretiriz sorusuna harcamalılar.” diye konuştu.

 

 

BU BİLİNÇLİ YAPILIYOR

 

Yıl boyunca üretici ile sürekli olarak iç içe olduklarını aktaran Şensoy, “Üreticilerin kullanacakları gübreler, ilaçlar ya da diğer bakımlarda üreticimize teknik öneriler sunuyoruz. Fındık piyasada maalesef çift taban fiyat uygulaması var. Kanımızca bilinçli yapılan hareket bu. Fındıkta ilk fiyat açıklandığında ya da üreticiler hasattan sonra fındığını pazara indirdiklerinde meydana getirilen ya da oluşturulan fiyat gerçekten içler acısı. Geçen yıl üreticimiz hasattan sonra elindeki fındığı 15-16 liradan satmak zorunda kaldı. Biz ‘bu fındığın rekoltesi düşük stoklarda çok fazla fındık gelmiyor fındık sonralara doğru fiyat eder üreticinin yüzü güler’ dedik. Ancak bekleyemeyecek üretici düşük fiyata ürün sattı.” diye konuştu.      

 

 

 

 

ÇİFT FİYAT İSTEMİYORUZ

 

 

“Biz fındıkta çift fiyat olmasını istemiyoruz.” diyen Şensoy, “Fındığı ilk kafadan depolara döken üreticimiz güçsüz üreticimizdir. Borçlu üreticimizdir.  Bir de gurbetçilerimizdir.  Biz istiyoruz ki şubat, mart ve mayıs aylarında fiyat ne olacaksa eylülde de aynısı olsun. Zaten devlet ne için var üreticisini ezdirmemek için var. Nisan-Mayıs aylarında oluşacak fiyat eylül ayında de olsun. Bunun için gerçekten istirham ediyoruz. Eylül ayında üreticilerimiz çok düşük fiyattan fındığı satıyor. Üreticinin yarısından fazlasını fındığını  elinden çıkarıyor. Geriye kalan üreticilerimizin sayısı zaten bellidir. Onların sayısı çok fazla değildir. Zaten eylül ayında düşük fiyata fındık alarak depolayan alıcı sonraki aylarda fiyatın artamaması için çaba gösteriyor.     

 

 

 

BU KADAR FARK OLMAMALI

 

Bu sene mart-nisan aylarında fındık fiyatının 28 lirayı gördüğünü hatırlatan Şensoy, sözlerini şöyle sürdürdü: “  Üreticilerimiz ürünü 100 liraya da satsa az. Ama gariban üreticim 15-20 liradan fındık sattı. Hata 12-13 liradan sattı. Bizim sıkıntımız bundandır. Oluşacak fiyat önceden belirlensin ve eylül ayından herkes bu fiyattan satsın. Gerçekten fiyatta bu kadar büyük bu dalgalanmalar zulüm ediyor. Üreticilerimize zulüm ediyor. Biz bunu istemiyoruz. Elimizden geldiği kadar da dillendireceğiz, bunun karşılığını isteyeceğiz.”  

 

 

HER BİR FINDIĞA İHTİYAÇ VAR

 

Ordu’da 150 bin ton Türkiye’de ise 500 bin ton civarında bu yılın fındık rekoltesini ön gördüğünü kaydeden Şensoy, sözlerini şöyle tamamladı: “Türkiye rekoltesini 500 bin ton diyorum. 500 bin tonun üstüne çıkması da zor görünüyor. Şuan stoksuz bir sezona giriyoruz. Bu sene fındık altın değerinde. Her bir fındığımıza kesinlikle dünya çikolata sanayisinin ihtiyacı vardır.  O kadar değerlidir. Altını götürsen şuan kuyumcu para yok alamam diyebilir ama fındığı götürdüğünüzde ben fındık almıyorum deme şansı yoktur. Zaten fındık 24 saat de değerli olan nakde çevrilebilen altından da değerli bir üründür.” Kaan Özel

 

 

 

Kuttu… Kutu… Kutu…

 

 

KORONA VİRÜS FINDIK TÜKETİMİNİ ARTIRDI

 

Korona virüsün fındık üzerindeki etkilerini değerlendiren Ziraat Mühendisi Haluk Şensoy, “Korona virüs süresince insanlarımız evlerinde kaldı daha fazla fındık tüketti. Dünyada böyle yaptı.  ‘Pandemi (salgın) var fındık tüketimi azalır’ söylemini asla  ve asla kabul etmiyoruz. Bu benim üreticimin elindeki malı ucuza kapatmak için ileri sürülen bir bahanedir. Asla ve asla sağ duyulu insanlarımız bu oyuna gelmemelidir. Korona virüs süresince daha fazla fındık tüketilmiştir.” dedi

 

 

 Etiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?