Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

FTSO Başkanı Karataş, siyanür raporunu değerlendirdi

FTSO Başkanı Karataş, siyanür raporunu değerlendirdi

Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Tayfun Karataş, ilçede siyanürlü altın arama faaliyetine ilişkin Kanada’da hazırlanan raporu değerlendirdi. Karataş, “Zehirli ya da insan sağlığını tehdit ediyor diye Fatsa’da yetiştirilen ürünler, başta fındık olmak üzere ticareti büyük zarar görür” dedi.

FATSA’NIN TİCARETİ BÜYÜK ZARAR GÖRÜR

Kendileri gibi kurumlar yer altı kaynaklarının her daim kullanılmasını arzu edeceğini ifade eden Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Tayfun Karataş, “Biz bunu ticaret ve sanayi adına isteriz. Bu kullanımın da elbette ülkemizin lehine olacak şekilde olmasını isteriz. Ancak bu kullanım insan sağlığını tehdit edecek şekilde olmamalı. Önce gelir deyip sağlığı arka plana atacak olan her türlü anlayışın da karşısında olduğumuzu ve olacağımızı da beyan etmek isterim. Doğaya, çevreye, insana zararı olan hiçbir şeyi onaylamıyoruz. Verilere tam olarak hakim değiliz ancak aldığımız duyum tahlil sonuçların müspet olmadığı yönünde. Bu bile gerçek manada insan sağlığını tehdit edecek bir durumla karşı karşıya olduğumuzu gösteriyor. Bizim için önce ticaret ve sanayi değil insan sağlığı gelir. İnsan sağlığını tehdit edecek her türlü yatırımın karşısında dün de olduk bugün de oluruz yarın da.” diye konuştu.  

BİLGİLENDİRME YAPILMALI 

“Biz bu aşamada ilgili ve yetkili kurumların bilgilendirme yapması gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü bu konuda bilgi kirliliği de var, farklı amaçla malzeme yapmaya çalışanlar da var.” diyen Karataş, “O nedenle devletimizin kurumları bir inceleme yaparak gerçekleri paylaşmalı. Sağlık Bakanlığı, Çevre Bakanlığı aydınlatıcı bilgiyi vermeli. Eğer gerçekler söz konusu raporda ifade edildiği gibi isi ticaret ve sanayi odasını bir tarafa bırakarak söylüyorum insan sağlığını, çocuklarımızın geleceğini tehdit edecek her türlü yatırımı bunun adı altın da olabilir başka bir şey de olabilir karşısında olacağımı ifade ediyorum. Hiçbir gelir. Hiçbir kazanç insan sağlığının önünde gelemez. Bunun üstü örtülemez. Eğer bu bölgede yaşıyorsak daha yaşanabilir bir Fatsa’yı çocuklarımıza bırakmak bizim görevimiz ve hedefimizdir.” şeklinde konuştu.

BU VİRÜSTEN BETER

Bugün Korona virüs tehdidiyle karşı karşıya olunduğunu hatırlatan Karataş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Burada insanlarımızın yaşadığı mağduriyet ortada. Eğer biz bu bölgede bu altın madeni kaynaklı bir tehdit ile karşı karşıya isek bu hassasiyete ilgili birimler göstermeli kanaatini taşıyorum. Çünkü bu bölgede yaşayan bizler kirlenen havayı teneffüs edeceğiz, suyu içeceğiz. İlgili raporu devletimizin kurumları teyit ederse ve biz buna kayıtsız kalırsak bunu gelecek nesillere izah edemeyiz. O nedenle altını çizerek ifade ediyorum; ilgili müdürlüklerimizin bilgi kirliliğini de ortadan kaldırarak açıklama yapmaları gerekir. O açıklamadan sonra da gereken yasal süreç işletilmelidir. Bu rapor akredite kurumlar tarafından hazırlanmıştır kanaati taşıyorum. Eğer bu rapor ilgili kurumlar tarafından da doğrulanırsa o zaman gereğinin yapılması gerekir. Çünkü rapor doğru ise her canlı bundan etkilenecektir.”

FINDIK TİCARETİ ZARAR GÖRÜR

Siyanürle altın çıkaran madenin havayı, suyu toprağı kirletmesi halinde Fatsa’nın bundan zarar göreceğini aktaran Karataş, sözlerini şöyle tamamladı: “Zehirli ya da insan sağlığını tehdit ediyor diye Fatsa’da yetiştirilen ürünler başta fındık olmak üzere ticareti büyük zarar görür. Fatsa’da 150 bin çevre ilçeleriyle birlikte 300 bin insan burada açıklama bekliyor. Rapora yanıt vermesini bekliyor. Devletimizin bu rapora kayıtsız kalmayacağını düşünüyoruz. Mutlaka ‘evet bu rapor doğrudur ya da yanlıştır’ şeklinde açıklama yapılmalı.” YASİN ÇANAKÇI-ÖZEL HABER



Etiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?