Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
ALANLAR HABER İÇİ

Gelecek planlanmalı doğa korunmalı

Gelecek planlanmalı doğa korunmalı

Eski Ordu Valisi Sami Seçkin, Ordu için yüzyıllık master planı hazırlanması gerektiğini belirterek, doğanın ve çevrenin master plan kapsamında korunması gerektiğini söyledi.

Mayıs ayının son haftasında Ordu’ya gelen eski Ordu Valisi Sami Seçkin, Ordu’nun doğasıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Geçmiş dönemdeki projelerin hayata geçmesinden dolayı mutluluk duyduğunu ifade eden Vali Seçkin, bundan sonraki süreçlerde atılacak adımlarla ilgili geleceğe ışık tuttu. Özellikle doğa katliamlarına değinen Sami Seçkin, Ordu’nun doğal güzelliklerinin Ordululara büyük servet ve zenginlik olduğunu söyledi. Bu doğal güzelliğin el birliği ile korunması gerektiğine dikkat çeken Seçkin, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ordu sadece bugünün değil, geleceğin, tüm güzel ülkemizin ve hatta tüm insanlığın büyük bir değeri ve hazinesi olarak korunmalı ve gelecek kuşaklara öylece zengin bir miras olarak aktarılmalıdır. Sosyal ve ekonomik hareketler, sanayi ve teknolojik, gelişmeler içinde bulunduğumuz coğrafyayı içten içe kemiriyor, dünyamızın suyu, havası ve toprağı giderek daha çok kirleniyor. Uygar toplumlar sosyal ve iktisadi kalkınmayı, doğa ve insan ilişkilerini, çevre ve teknolojik uyumu en üst düzeyde sağlayan ve sürdürülebilir kalkınma modelleriyle yürütmeye çalışıyorlar. Her bölgenin, yerel özelliklerini ve değerlerini, önceliklerini sıralayarak ve planlayarak insanın refahı, huzuru ve mutluluğu ila doğanın zenginliğini koruma ülküsünü birlikte ve eşit değerde yüceltmeye çabalıyorlar.  Hızlı kalkınma ve sanayileşme dürtüsüyle çevremizi ve doğamızı yok etmeyelim. Sularımızı, coğrafyamızı ve doğal bütün kaynaklarımızı koruyarak gelişmenin yollarını arayalım.”

Kentleşmede başarılı olamadık

Ülke olarak kentleşme konusunda başarılı olunmadığını da ifade eden Sami Seçkin, boş alanların hepsinin beton bloklarla doldurulmaya çalışıldığını kaydetti. Seçkin, “Her kasaba ve şehrin eskiden belli bir kimliği ve dokusu vardı. Şimdilerde bütün kentleri ilkel bir yapılaşma modeliyle aynileştirdik.   Cadde ve sokaklar çok dar ve yetersiz. Meydanlar,  parklar ve spor alanlarından yoksun mahalle ve caddelerde yaya ve araçlar yol almakta zorlanıyor, trafik kilitleniyor. Belediye yönetimleri, meclis üyeleri ve şehrin esnafı ve yörenin ileri gelenleri imar plânlama bilincinden uzak. Kilitlenen, çarpıklaşan yapı dokusunu düzeltmek hemen  hemen olanaksız.  Avrupa’daki kentleri ülkemizdekilerle kıyaslamak mümkün değil. Oradaki yapı elemanları, mimari estetik ve şehir planlaması çok güzel. Tarihi ve kültürel değerler bütün ihtişamıyla duruyor. İnsan eli, insan aklı oraları memur hale getirmiş. Milyonlarca turist eserleri hayranlıkla izliyor. Bizde ise onlarda olmayan güzel doğayı bozuyor ve çarpık yapılaşmayla şehirlerimizi çirkinleştiriyoruz. Ordu özeline gelirsek benzer şikayetleri hemen yapabiliriz. Evet, sahilimiz güzel, sahil düzenlemeleri yapılmış ve fakat şehir, sağlıklı gelişmiyor. Yapılaşmalar özenden, mimari estetikten yoksun. Cadde ve sokaklar yetersiz trafiği taşıyamıyor. Açık alanlar beton bloklarla kapatılıyor.” diye konuştu.

 Yüzyıllık master plan yapılmalı

Doğanın ve çevrenin korunması için Ordu olarak yüzyıllık master plan hazırlanması gerektiğini de belirten Seçkin, “Boztepe’den Ordu’yu seyrederken sahil dışında cadde,  yol ve meydanları görmemiz oldukça zor. Ordu’yu sevenler, Ordu’yu yönetmek iddiasında   olanlar , iş adamları, Ordu’nun aydınları, sivil toplum örgütleri ve üniversite basını da yanlarına alıp düşünmeli, araştırmalı, sorgulamalı, tartışarak Ordu’nun en az elli veya yüz yıllık master planın yapılmasına ön ayak olmalı. Denizden yani kuzeyden güney istikametine dikine  çift yönlü çok sayıda caddenin açılması,  doğu batı istikametinde  kesişen noktalarda meydanlar ve kavşakların, parkların,  çocuk oyun alanları, yaya yolları ile mini spor alanları düzenlenmelidir. Bisiklet yolları yapılarak bisiklet kullanımı yaygın hale getirilebilir.  Melet ve Civil dereleri ıslah edilerek içinde gondollarla gezinti yapılabilecek bir konuma getirilebilir. Ayrıca yeni planlama içinde raylı sistem devreye sokulabilir.” ifadelerinde bulundu.

 Sami Seçkin, Orduluların bundan sonraki yıllarda yapılanmaya, çevreye, turizme ve üniversiteye öncelik tanıması gerektiğini de sözlerine ekleyerek, “Planlı ve mimarisi güzel yapılaşma ve çevreyi koruma, tarihi ve kültürel varlıkları ortaya çıkarma turizmi besleyecektir.” dedi. MUSTAFA KIRLAK-ÖZEL HABER

Haber Videosu

0


HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?