Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

Gürgentepe de göçten yandı!

Gürgentepe de göçten yandı!

Kırsaldan kentlere artan göçten nasibini alan ilçelerden biri de Gürgentepe… İnsan sayısının giderek azalması ilçedeki ekonomiyi de sekteye uğrattı. İlçe sakinleri göçün önlenmesi için yatırım istedi.

Gürgentepe’de her Perşembe günü kurulan pazarda canlılık geçmiş yıllara çok düşük. Uzun zamandır ilçenin nabzını tutan pazarcılar Gürgentepe’de ana sorunun göç olduğunu belirtiyor. Onlara göre önce insanları burada tutmak gerekiyor. Bunun içinse fakülte gibi bazı yatırımların yanı sıra en önemli sektör hayvancılık. Pazarcılara göre Gürgentepe’de küçülmeyi durdurmak için insanları burada tutmak gerekiyor bir de gerileyen hayvancılığın mutlaka canlandırılması. İşte onların görüşleri:          

Gürgentepe için hayvancılık çök önemli

Savaş Erdoğan: Ben 32 yıllık pazarcıyım, ayrıca Gürgentepeliyim. Buradaki insanların yaşantısı çok zor. Dışarıdan bakanlara kolay geliyor ama değil. İlk önce buradaki insanları tüccara soydurmamak gerekiyor. Fındık buradaki ekonomi için çok önemli çünkü. Ayrıca insanları burada tutmak lazım. Bunun için köyünde kalan insanlara destek bile verilebilir. Bunun dışında buraya bir fakülte açılabilir. İş adamları bazı yatırımlarını burada yapabilir. Burada tekstil açıldı Gürgentepe biraz nefes aldı. O kapansa Gürgentepe komple göç eder. Burada asıl sorun insanların burada kalmaması göç etmesi. İnsanları burada tutmak için insanların burada aç kalmaması lazım.  Ayrıca burası için hayvancılık çök önemli. Çünkü çok elverişli. Biraz üzerinde durulursa hayvancılık Gürgentepe’yi geçindirebilir.           

İş alanları olmazsa göç devam eder

Şükrü Sarı: Ben 48 yıllık pazarcıyım. Bana göre Gürgentepe ekonomisi tamamen krizde. İş çok durgun. Bu krizin ana nedeni göç, insan yok neredeyse kalmamış. Buradan giden geri dönmüyor. Ne yapılırsa bu insanlar burada kalır yada geri döner? Bu önemli bir soru.  Bizi yönetenler bu soru üzerinde durmalı, düşünmeli. Bana göre bunun için ilk önce iş sahalarına ihtiyaç var. İnsanların işe ihtiyacı var. Burada bir tekstil oldu az biraz insanlar çalışmaya başladı. Bunun gibi iş yerlerine ihtiyaç var. İnsanlar elbette memleketinde kalmak ister ancak iş olacak ki kalsın. Bunlar olmaz ise burası daha da boşalır kriz daha da büyür.         

Böyle devam ederse küçülme bitmez

Ziya Çelik: Ben 40 yıldır pazarcılık yapıyorum. Kendim de Gürgentepeliyim. Gürgentepe’nin ekonomisi zayıfladı çünkü çoğu gurbetçi oldu. Bu arada hayvancılık da bitti. Oysa o ekonomiyi canlandırıyordu. Fındığa gelirsek bizim bu yükseklerde fındık zaten yok. Buraya büyük yatırımların yapılması gerekiyor.  O zaman gurbetçiler buraya gelir, onların çocukları buraya gelir. Fabrikalara ihtiyaç var, üniversitelere ihtiyaç var. Burada hayvancılığa çök önem verilmeli. O başta gelmeli. Arıcılık da çok önemli. Bunlar yapılmaz ise burası sürekli olarak göç verir. Git gide küçülür belki kim bilir bir gün bir mahalle kadar ancak kalır.

Gençleri durduracak bir sebep yok

Fuat Özdemir:  Burada her şey fındığa bağlı. Fındık fiyatı iyi oldu mu işler biraz iyi oluyor. Bir de gurbetçiler gelince burası canlanıyor. İnsanlar yılın 11 aya yatıp bir ay fındıkta çalışarak ondan geçimini sağlıyorlar. O yüzden fındık fiyatının iyi olması önemli. İş sahası olmadığı için insanlar Ankara, İstanbul gibi büyük şehirlere gidiyorlar. Hatta Samsun’a bile gitmeye başladılar. Tabi insanların gitmesi buranın ekonomisini zayıflatan küçülten bir şey. Bunun durdurulması için iş alanlarına ihtiyaç var. O yapılmaz ise buralar tamamen yaşlı nüfusun yaşadığı yerler olur. Zaten burada gençleri tutacak sosyal imkanlar da yok.        

İlk şart fındığın para etmesi

Aslı Akçay: Durum iyi değil. Ekmek parasını zor çıkarıyoruz.  Bize de yazık günah. Gürgentepe’de insanlar ne yapsınlar insanlar hep fındığın peşinde. O da para etmiyor. Pazara geliyoruz boş dönüyoruz. Ekonominin canlanması için ilk önce fındığın para etmesi gerekiyor. O olmadan burasının kalkınması mümkün olmaz. O olmadan buranın insanın burada kalması da mümkün olmaz. Herkes İstanbul’a oraya buraya gider, göç eder. İlk önce insanları burada tutmak lazım. Onun içinde fındığın para etmesi lazım. Bir de büyük iş yerlerinin açılması lazım. Çoluk çocuk geçindirmek gerçekten zor. HASAN CEM ÖZEL-ÖZEL HABER        Etiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?