Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
ALANLAR HABER İÇİ

“HİÇBİR HİZMET GELMEDİ!”

“HİÇBİR HİZMET GELMEDİ!”

Düz Mahalle Muhtarı Galip Düzgün, belediyelerden hiçbir hizmet alamadıklarını ifade ederek, “Sorunumuzu belediyeye iletiyoruz. Ancak biz bakmıyoruz oraya diyerek topu birbirlerinin üzerine atıyorlar.” dedi.

Ordu’nun en eski yerleşim yerlerinden biri de Düz Mahalledir. ‘…Düz Mahalle içinde çıramı yakamadım…’ isimli türküsüyle de ünlüdür.. Düz mahallenin en belirgin tarihi yapısı hiç şüphe yok ki, Kilise binasıdır. Rumlar burayı yıllardır ibadet yeri olarak kullanmışlar, onlardan sonraki yıllarda bu bina elektrik santrali olarak kullanılmış. Burada konuşlandırılan jeneratörler sayesinde şehre elektrik veriliyormuş. Sonraki yıllarda itfaiye olarak hizmet veren bina, sonradan tiyatro hizmetlerinin verildiği mekâna dönüştürülmüş.. Halen bu kilise binası, tiyatroya daha rahat hizmet verebilmesi için tarihi dokusuna dokunulmadan yeniden düzenleniyor. Bu muhteşem bina Ordu’nun büyük şehir olmasından sonra yeniden ele alınmış ve tadilatı da halen devam etmektedir. Özetle; Ordu ilinin Altınordu ilçesinde bulunan Düz Mahallede yer alan Kilise, 19.Yüzyılın ikinci yarısından sonra yapılmıştır. Rumlar tarafından inşa edilen bir yapıdır. Dikdörtgen bir plana sahiptir ve ön tarafında beşik kemerler yer almaktadır. İnşasında duvarlarında gri renkli taşlar kullanılmıştır.

BÜYÜK ŞEHİR OLMANIN FAYDASI OLMAMIŞ!

Düz Mahalle Muhtarı Galip Düzgün, 4 dönemdir bu mahalleye hizmet ediyor. Kendisine, Ordu’nun büyükşehir olmasından sonra, mahalleye ne gibi yeni hizmetler geldiğini sorduğumuzda gülerek “Hayır hiçbir hizmet gelmedi, aksine gitti” dedi. Ve eliyle karşıdaki bina inşaatını göstererek “Bakın o güzelim park (eski Yelken Kulüp alanı) ne hale geldi, yok edildi, yerine otel yapılıyor. Korkarım yakında çevresindeki Basın Müzesi ve çocuk parkı da ortadan kaldırılmaz” dedi.

ESKİ MAHALLENİN ESKİMİŞ ALTYAPISI

Galip Düzgün, Düz Mahallenin çok eski bir yerleşim yeri olduğunu, su, kanalizasyon gibi alt yapıların zamanla patladığına dikkati çekerek “Bu durumda haliyle belediyeleri arıyoruz ama maalesef zamanında gelip arızaları gideremiyorlar. Onlar da haklı, büyükşehir olduktan sonra tüm ilçelerin sorumluluğu onların üzerindedir, hepsine zamanında yetişemiyorlar..  Buna bir başka sebep de ellerinde kalifiye yani işi bilen adamların azlığıdır.. Çünkü çoğunu çıkardılar, yerine gelenlerin bazıları belli ki, acemi! Bir başka şikâyetimiz yağmur ızgaralarından.. Aşırı yağışlarda ızgaralar tıkanıyor..”

YETKİ KARMAŞASI YAŞANIYOR

Düz Mahalle Muhtarı Galip Düzgün, dilek ve şikâyetlerini iletecek makam konusunda da zaman zaman sorun yaşadıklarını söylüyor. “Mahallenin bazı sorunlarını, örneğin Altınordu Belediyesine iletiyoruz, biz bakmıyor oraya büyükşehir bakıyor diyorlar. Büyükşehiri arıyoruz, onlar da topu Altınordu Belediyesine atıyorlar. Arada kalıyoruz. Hangi belediyenin hangi işten sorumlu olduğunu biz muhtarlar dahi bilmiyoruz; bilmemiz gerekmez mi? Bize bu bölgeleri ayrı ayrı bildirseler, hiç değilse yetki karmaşası yaşanmamış olur” diyor..

BİR TIBBİ ATIK HİKÂYESİ !

 Galip Düzgün, ibret alınması gereken bir anısını da bizimle şöyle paylaştı: “Mahallemizde bir vatandaşımız hayatını kaybetmişti. Hasta olduğu günlerde yatarken kullandığı ilaç ve diğer tıbbi atıkları bir kenara yığmışlar. Adam ölünce oğlu bu atıkları çöpe atmanın mahsurlarını bildiği için bana geldi ve ne yapması gerektiğini sordu. Ben de belediyeleri aradım. Kimse bana olumlu bir cevap veremedi. Sanki hiçbiri böylesi atıkların toplandığı bir servisten haberleri yokmuş gibiydi. Halk Sağlığını aradım, onlardan da olumlu bir cevap alamadım. Sonunda büyükşehirden bir belediyeciye tesadüfen ulaştım. O da sorup soruşturduktan sonra bana döndü ve ilgili kişiye ulaştığını, gelip alacaklarını söyledi. Meğer servis arabası Fatsa’daymış, gelip aldılar. Diyeceğim şu ki, tıbbi atık konusunda vatandaş duyarlı ama maalesef ayni duyarlılığı bazı belediyeciler gösteremiyor. AHMET GÜRPINAR-ÖZEL HABEREtiketler:
HABERE YORUM YAZIN
ZİYA ZİYA 04.09.2016

bırakın büyük şehir hikayesini...... bizim küçük şehir hizmetleri bunları katlardı vallahi. uyutuluyoruz.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?