Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
ALANLAR HABER İÇİ

HUKUK ‘ACELE’ ÇİĞNENDİ!

HUKUK ‘ACELE’ ÇİĞNENDİ!

Ordulu avukat Haluk Türkmen ile Ordu Kent Platformu Sözcüsü Mustafa Çavuşoğlu, hem Yelken Kulübün yerine yaptırılan otel inşaatı, hem de sahilde tamamlanan dolgu alanına karşı çıkarak, hukukun çiğnendiği söylediler.

Haluk Türkmen ve Mustafa Çavuşoğlu, Ordu Olay Gazetesi’ne yaptıkları ortak açıklamada şunları söylediler: “Başlangıçta da söylediğim gibi, sahil dolgusu için proje yok. ÇED raporu yok. Bakanlıklardan alınmış izinler yok. Yani, yasal sürecin hiçbirisi hayata geçirilmeden, doğrudan doğruya nasıl ihale edildiği de belli olmayan bir süreçle, sahil dolgusuna başladılar. Tepkiler çoğaldıkça durum  ‘işte biz şurada yürüme yolu yapacaktık, burada bisiklet yolu yapacaktık’ gibilere döndü. Şimdi hepimiz biliyoruz ki, bir yatırım yapılırken, öncelikli olarak projesi çizilir ve proje üzerinden ihale yapılır. Eğer bir deniz dolgusu ise veya imar değişikliğini gerektiren bir olguyu taşıyorsa, gerekli mercilerden kararlar alınır, izinler alınır. Ondan sonra ihaleye çıkarılır. Bunda ise, ne proje var, ne de yasalara uygunluk denetimi var! Acaba bu aciliyet nedendir? Benim özellikle bir hukukçu olarak karşı çıktığım olgu, bu hukuksuzluktur…”

 

İNSANLARI POLİTİZE EDİYORLAR!

Türkmen ve Çavuşoğlu, “1983 yılındaki imar planına dayalı olarak yapıyoruz. 1983 imar planı üzerinden 2 imar planı geçmiş, 2013’de de bütün şehri kapsayan revizyon imar planı yapılmış ve bu kesinleşmiş. Kesinleşmiş birkaç tane imar planı varken, taa 1983’e dayanmak absürtlüktür. 1992 yılında kıyı kanunu çıkmış, ondan sonra 1983 imar planı kadük duruma düşmüş (ortadan kalkmış) demektir.. 1983’de yapılan imar planında, orayı dolgu alanı olarak göstermesinin nedeni, karayolunun genişletilmesine ilişkindi. 1994’deki eylemden sonra bu karayolunun genişletilmesi işi rafa kalktı. Ona ihtiyaç yok. Daha önce birkaç arkadaşımızın da gördüğü sahil dolgusuyla ilgili similasyon projeleri vardı. Hâlâ duruyor mu bilemiyorum. Bu projede dolgu alanında kafeteryalar var, çay bahçeleri var, yürüyüş yolları var. Özellikle yıkılan kumsalın olduğu yerde 8-10 binacıklar görünüyordu. Daha sonra tepkiler üzerine yeni bir similasyonla konu yürüyüş ve bisiklet yoluna dönüştürüldü. Sahilde dolgu çalışmaları bitti ama hâlâ buranın bir projesi yok. Rıhtım projesi ihale edildi, somut bir proje yok, hâlâ bu similasyon üzerinden gidiyorlar. Böyle bir şey olamaz. İhale süreçlerinde böyle bir şey görülmemiştir. Similasyonla insanları politize ediyorlar, daha sonra da istedikleri her şeyi yapabilmenin yolunu açıyorlar.”

 

DOLGUYA DEVAM EDİLECEK

Açıklamada, dolgu işinin bitmediği, devam edileceği belirtilerek şöyle denildi: “Rıhtım projesi yapılacak alanda yaklaşık 70 metrelik bir bölüm, 25 metre daha doldurulacak. Bu iş için Şehircilik Müdürlüğünce, durumun açıklandığı karar askıya çıkarıldı. Bu konuya da karşı çıkıyor ve girişimlerimiz bu konuda da devam ettiğini ifade ediyoruz.. Düşünün askı süresinin sonunu beklemeden ihale yapıyorlar. Bu nasıl bir iştir? Rıhtım projesinde 5 dönümden fazla alan var, istediğin gibi kullan. Doğayı bozmadan, yükseltilere uygun işlemler yapılarak orada mekân oluşturabilirsiniz, yani kafeterya ve çay bahçesi gibi yerler yaparsın, çok da iyi olur. Daha doğrusu hazırlanan projeyi, kamuoyunun bütününe sunup iznini ve rızasını almalısın ki, çok daha başarılı olabilesin.”

 

 

NEDEN ANKET YAPMADILAR?

Açıklamada, Yelken Kulübün yerinde inşası devam eden otel inşaatına da değinilerek, şu görüşlere yer verildi: “Burada da hukukun dikkate alınmadığını görüyoruz. Oysa daha önce bazı konularda anketler yapıldığını biliyoruz, acaba deniz dolgusu ve otel inşaatı gibi çok önemli konularda neden anket yapmadılar, halka niye sormadılar? . Belediyelerin yasalarla yönetildiği bir gerçek iken, Ordu Büyükşehir Belediyesinin hukuka uygun hareket etmemesi düşündürücüdür.”  ORDU OLAY

Haber Videosu

0


Etiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?