Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

İÇME SUYU TESİSLERİNDE ELEKTRİK ÜRETİLECEK

İÇME SUYU TESİSLERİNDE ELEKTRİK ÜRETİLECEK

Ordu Su ve Kanalizasyon İdaresi (OSKİ) Genel Müdürlüğü, içme suyu isale hatları üzerinde lisanssız üretim kapsamında enerji üretim tesislerinin kurulabilmesi için yetki aldı.

Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliği, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmelikle beraber isteyen herkes, lisans almadan ve şirket kurmak zorunda kalmadan elektrik üretebilecek. Bu kapsamda gerçek veya tüzel kişilikler, lisans alma veya şirket kurma yükümlülüğü olmaksızın elektrik enerjisi üretebilecekler; ihtiyaçlarından fazla ürettikleri elektriği şebekeye verebilecekler. Bu şekilde şebekeye verilen elektrik enerjisi Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması (YEKDEM) kapsamında değerlendirilecek.

 

Yönetmelik kapsamında kurulacak tesislerde üretim ve tüketim tesislerinin aynı dağıtım bölgesi içinde olması gerekiyor. Üretim tesisi fiili olarak üretim faaliyetine geçmeden önce ihtiyaç fazlası elektrik enerjisi şebekeye verilemeyecek. Şebekeye verilecek enerji ile şebekeden çekilen enerji, her ayın 6’ncı günü yapılacak hesaplamalarla aylık mahsuplaşmaya tabi olacak.  Geçici kabul alan ve İşletmeye giren tesislerde bir ay içinde sistem kullanım anlaşması (SKA) imzalanması gerekiyor. İsteyenler şebeke işletmecisinden, Üretim Kaynak Belgesi alabilecekler. 

 

OSKİ TESİSLER İÇİN YETKİ ALDI

Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin iştiraki olan Ordu Su ve Kanalizasyon İdaresi (OSKİ) Genel Müdürlüğü de ‘Elektrik Piyasasında Üretim Faaliyetinde Bulunmak Üzere Su Kulanım Hakkı Anlaşması İmzalanmasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında’ yönetmelik çerçevesinde, il genelindeki içme suyu isale hatları üzerinde lisanssız üretim kapsamında enerji üretim tesislerinin kurulabilmesi için Büyükşehir Belediye Meclisi’nden yetki aldı.

 

ATIK SUDAN DA ELEKTRİK ÜRETİLEBİLİR

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, tüm ilçelerde hem içme suyundan hem de atık sulardan elektrik üretilebileceğine dikkat çekerek, “Diğer ilçelerimizin de hem temiz su, hem de atık su konusunda tazyikli akan boruları varsa onlarında elektrik üretmek üzere etüdünü yapacağız. Dolayısıyla sadece bu iş sadece içme suyundan değil, atık sudan da yapılabiliniyor. Atık su da dahil, güçlü su akışı olan her yerde elektrik üretmek mümkün. Biz bunların fizibilitesini yaptıktan sonra, tesisi kurarız, elektriği de üretiriz” dedi. MUSTAFA KIRLAK-ÖZEL HABEREtiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?