Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

İHMAL İDDİALARI ARAŞTIRILACAK

İHMAL İDDİALARI ARAŞTIRILACAK

​Ordu Barosu Başkanı Av. Haluk Murat Poyraz, cezaevi firarisi tarafından evinin önünde bıçaklan öldürülen Ceren Özdemir olayında ihmallerin olup olmadığı yönünde Cumhuriyet Savcılığına dilekçe verileceğini açıkladı.

Ceren Özdemir davasında yeni gelişme

Ordu Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi 3’üncü sınıf öğrencisi Ceren Özdemir’i bale kursundan çıktıktan sonra takip ederek, evinin önünde bıçaklayarak öldüren katil zanlısı Özgür Arduç (35), ikinci celsede ‘canavarca hisle kasten öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Ancak olayda yanıtsız kalan sorular, kamuoyunda merak uyandırdı. Olay öncesinde ve sonrasında yaptıklarıyla ilgili birçok soruya cevap vermeyen katil zanlısı hem Ceren’in avukatlarını, hem de davayı takip eden sivil toplum kuruluşlarını şüphelendirdi.

ÖZDEMİR AİLESİNİN AVUKATINDAN AÇIKLAMA

Özdemir ailesinin avukatlığını yapan Ordu Baro Başkanı Av. Haluk Murat Poyraz, olayda ihmal olup olmadığının araştırılması için Cumhuriyet Savcılığına dilekçe verileceğini açıkladı. Davanın sonuçlanmasına rağmen cevaplandırılması gereken hususlar olduğuna dikkat çeken Poyraz, “Dava sonuçlandı ancak hem bizim cevaplarını aradığımız, hem de kamuoyunun merak ettiği hususlar açıklık kazanmamıştır. Biz dosyanın karara bağlanmasından sonra bu aşamaya geçmeyi planlamıştık. Artık bu aşamaya geçtik ve bunun hazırlığını yapıyoruz. Bu olayda kamu görevlilerinin ihmalinin olup olmadığı, olay öncesinde kimlerle ne görüştüğü, o insanlarla nasıl bir araya geldiği, olay sonrasında görüştüğü kişi veya kişilerin olup olmadığı hususundaki konuların da aydınlığa kavuşturulmasını istiyoruz. Bununla ilgili Cumhuriyet Savcılığına dilekçe vereceğiz. İnşallah bundan sonraki süreçte bu olayın tamamen aydınlatılmasını sağlayacağız” dedi.

MÜEBBET İLE AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET ARASINDAKİ FARK NEDİR?

Ceren Özdemir davasında çıkan kararın ardından Ordulular müebbet ve ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası arasındaki farkı da merak etmeye başladı. Baro Başkanı Poyraz, bu konuya da açıklık getirerek, “2002 yılında Türk Ceza Kanunu’nda değişiklik yapılarak idam cezası kaldırıldı. Daha önceki ceza kanununda hem müebbet cezası, hem idam cezası vardı. Kanun değişikliği ile müebbet hapis yerini korudu ama idam cezasının yerine ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası getirildi. Şimdi cezalar infaz edilirken müebbet hapisler iyi halle geçirmek şartıyla 24 yıl sonra şartla tahliye hükmü uygulanabiliyor. Ancak ağırlaştırılmış müebbette bu süre 30 yıl. Yani 30 yıl cezaevinde kalacak ki iyi halle cezası infaz edilirse eğer, 30 yıl sonra tahliye edilme imkânı var” diye konuştu.

‘ŞARTLI TAHLİYESİ MÜMKÜN OLMAYACAK’

Poyraz, “Ceren dosyasında ağırlaştırılmış müebbettin daha da ağır bir durum var. Çünkü kişi daha önce birkaç kez suç işlediği için cezasının infazında tekrar tekrar suç işleyen kişilere özgü rejimle cezası infaz edilecek. Bu ne demek? Daha önce bir suç işlemiş ve ikinci suçu işlemişse kişi 30 yılda tahliye olacak ama bizim dosyamıza Özgür Arduç birden fazla suç işlediği için hiçbir şekilde şartlı tahliyesi mümkün olmayacak” ifadelerinde bulundu.

‘AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBETTE HAKLAR KISITLI’

Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının diğer hapis cezaları ile arasında temel farklıların bulunduğunu kaydeden Poyraz, şöyle konuştu: “Bunlardan birincisi cezası ağırlaştırılmış müebbetten ceza alanların cezası tek bir şekilde, tek kişilik hücrede diğer mahkûmlardan soyutlanmış bir şekilde infaz ediliyor. Bu mahkûmların diğer mahkûmlara göre kültür sanat etkinliklerine katılma hakkı daha kısıtlıdır. Yine aileleri ile konuşma hakkı diğer mahkûmlara göre daha kısıtlı. Örneğin diğer hapis cezası alan kişiler üçünü dereceye kadar kan hısımlarıyla görüşme hakkına sahipken, ağırlaştırılmış müebbette sadece birinci derecede anne, baba ya da çocuklarla görüştürülüyor. Telefonla konuşma hakkına dair kısıtlamalar da var. Haftada mahkûmların haftada bir telefon görüşme hakkı varken, bu ağırlaştırılmış müebbette iki haftada bir olarak yapılıyor.” MUSTAFA KIRLAK-ÖZEL HABEREtiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?