Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

İkazlara uymayan 56 kişiye idari cez

İkazlara uymayan 56 kişiye idari cez

Ordu Valisi Seddar Yavuz, sokağa çıkma yasağını ihlal eden 65 yaş üstü ile kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşlardan 2 bin 755’inin ikaz edilerek evine gönderildiğini, ancak tüm uyarı ve ikazlara aldırmayan 56 vatandaşa da idari işlem yapıldığı açıkladı.

Tüm dünyayı tehdit eden boyuta gelen ve Türkiye’de de yaygınlaşan korona virüs salgınından Türkiye’yi ve vatandaşları korumak ve salgının yayılmasını engellemek amacıyla devlet tarafından alınan tedbirler ve kararlar, Ordu’da sıkı bir şekilde uygulanıyor. Kentte yürütülen çalışma ve hizmetlerle ilgili açıklamada bulunan Vali Seddar Yavuz, korona virüs Bilim Kurulu’nun önerileri doğrultusunda başta Cumhurbaşkanlığı, Sağlık Bakanlığı ve diğer ilgili Bakanlıklar tarafından alınan ulusal tedbirler, Hıfzıssıhha Meclisi Kararlarına dönüştürülerek, tavizsiz bir şekilde uygulandığını söyledi.  

"Önemli tedbir kararları aldık"

Korona virüs Bilim Kurulu’nun önerileri doğrultusunda, 27 Mart 2020 tarihinde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan 7 yeni tedbirle birlikte korona virüs salgınının yayılmasını engellemek amacıyla ülke genelinde farklı bir safhaya geçildiğini ifade eden Vali Yavuz, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından 27 Mart 2020 tarihinde açıklanan 7 yeni ilave tedbirler birlikte Korona virüs salgını ile mücadelede ülke olarak farklı bir evreye geçtik. Alınan tedbirlerin ilimizde eksiksiz ve tavizsiz bir şekilde uygulanmasını temin etmek için 28 Mart 2020 Cumartesi günü İl İdare Şube Başkanları Toplantısı, İl Hıfzıssıhha Meclisi Toplantısını gerçekleştirdik. Akabinde, İl Pandemi Kurulu’nu oluşturarak ilk toplantımızı gerçekleştirdik. İl Hıfzıssıhha Meclisi Toplantısında, ilimizde alacağımız tedbirler ve yapacağımız uygulamaları kararlaştırdık. Süratle de aldığımız kararları uygulamaya koyduk” diye konuştu.

"Vatandaşlar evde kalmaları için uyarıldı"

Korona virüs salgınının yayılmasının önlenmesi için en önemli gerekliliğin evde kalarak, kişisel izolasyonun sağlanması olduğuna dikkat çeken Vali Yavuz, “Vatandaşlarımız zaruri durumlar dışında evlerinde kalmaları ve sokağa çıkmamaları konusunda sık sık uyarıyoruz. Bu uyarılarımızı daha çok dikkat çekmek ve vatandaşlarımızı sokağa çıkmamaları konusunda bilinçlendirmek için her platformu kullanıyoruz. İlimizde bulunan trafik lambalarına, “Evde Kal”, “Evde Hayat”, “Eve Git” gibi yazmak suretiyle sürücülerin ve yolcuların dikkatini çekiyoruz. Ayrıca, billboard, raket, megalight, led ekran gibi, açık hava reklam alanlarında yayınladığımız görseller, VTR’ler aracılığıyla vatandaşlarımızı bilinçlendiriyoruz. Diğer taraftan, sahillere, parklara, meydanlara, piknik alanlarına uyarıcı levhalar asmak suretiyle buraların kullanılmasına müsaade etmiyoruz. Ordulu hemşerilerimizin almış bu tedbirlere büyük çoğunlukla uyduğunu memnuniyetle görüyoruz. Nitekim, 27 Mart 2020 Cuma günü 8.753 kişinin, 28 Mart 2020 Cumartesi günü 5 bin 627 kişinin,29 Mart 2020 Pazar günü 2.662 kişinin, toplu taşıma araçlarını kullandığı tespit edilmiştir. Bu sayılar, daha önceki günlere vatandaşlarımızın evde kalarak, daha az sayıda sokağa çıktığını göstermektedir” şeklinde konuştu.
“Sınırlama getirilen sosyal aktivitelerin denetimleri yapılıyor”
 

Vatandaşların piknik yamak, balık tutmak, spor ve yürüyüş yapmak gibi faaliyetler nedeniyle çok yakın mesafede bir arada bulunabilecekleri, bu durumun da hem kendi sağlıkları, hem de toplum sağlığı açısından risk oluşturacağı gerekçesiyle yasaklandığına işaret eden Vali Yavuz, “İlimizde aldığımız önlemlerle sahil bantlarında, mesire ve piknik alanlarında, park ve bahçelerde çok sıkı kontrol ve denetim yapıyoruz. Vatandaşlarımızın evde kama duygusunu zaafa uğratacak bu tür faaliyetlerden, aktivitelerden uzak durmalarını özellikle istiyoruz. Bu konudaki yasakları da tavizsiz bir şekilde uygulayacağız” ifadelerinde bulundu.

"Vefa Sosyal Destek Grupları Hizmetlerini Sürdürüyor"

Korona virüs tedbirler kapsamında, sokağa çıkma yasağı getirilen 65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşların her türlü ihtiyaçlarının karşılandığını belirten Vali Yavuz, şöyle konuştu: “22 Mart 2020 tarihinde oluşturduğumuz Vefa Sosyal Destek Gruplarımız, bir haftalık süre içerisinde 6.054 vatandaşımızın isteğini, ihtiyacını yerine getirerek, hizmetinde bulundu. Vefa Sosyal Destek Gruplarımızda görev alan kamu çalışanlarımız, vatandaşlarımızın sağlık hizmetleri, ilaç ihtiyaçları, temel gıda maddelerinin karşılanması, evlerinin temizliği, kişisel bakımları, emekli maaşlarının bankadan çekilmesi gibi hizmetleri yerine getirilmektedir.”

“Yasağa uymayanlara ağır para cezası uygulanıyor”

Vali Yavuz, korona virüs salgınının yayılmasını önlemek amacıyla alınan tedbirlere uymayanlara, 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu ve 5326 sayılı Kabahatler Kanunu çerçevesinde idari para cezası uygulandığını söyledi. Vali Yavuz, sokağa çıkma yasağını ihlal eden 65 yaş üstü ile kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşlardan 2 bin 755’inin ikaz edilerek evine gönderildiğini, ancak tüm uyarı ve ikazlara aldırmayan 56 vatandaşa da idari işlem yapıldığı kaydetti. ORDU OLAYEtiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?