Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

İLKÜVEZ DİLEKÇELERİ ÇEVRE MÜDÜRLÜĞÜ’NDE 

İLKÜVEZ DİLEKÇELERİ ÇEVRE MÜDÜRLÜĞÜ’NDE 

Çaybaşı’nın İlçesi İlküvez Mahallesi’nde Ordu Büyükşehir Belediyesi (OBB) tarafından yapılan katı atık tesisinde Çevre Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporuna uyulmadığı için Çevre Şehircilik İl Müdürlüğüne suç duyurusu yapıldı.

‘Zehirleniyoruz, Çöp Tesisi ÇED’e Uygun Değil’

İlküvez’de toplanan 366 imzalı dilekçe teslim edilmeden müdürlük önünde çöp alanının kapatılması gerektiği bir kez daha vurgulandı. Dilekçe vermeye daha fazla gelmek isteyenlerin olduğunu ancak virüs salgını nedeniyle bir araçla gelmeyi uygun bulduklarını belirten Ordu Çevre Derneği (ORÇEV) Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül, “Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Çaybaşı İlçesi Göksu Mahallesi, Yoğunluk – Akpınar yol ayrımında bulunan Çaybaşı katı atık bertaraf tesisinde yaşanan ve çevreye zarar veren gelişmeler sonucunda, ÇED Raporunu inceledik, raporda yazılı olmasına rağmen uyulmayan kurallar ile yapılmamış hususları tespit ettik.” dedi.

 

KURALSIZ ÇALIŞILIYOR

         

ORÇEV Başkanı Gönül, açıklamasını sürdürerek, ”Öncelikle belirtelim ki; yapım süresi öncesince ÇED gerekli değildir kararına ilişkin açılan davadaki Bilirkişi Heyetinin uyarılarına dikkat edilmemiş. Raporda şunlar yazıyor: Alt yapı eksikliğinin giderilmediği, tesisin OBB’ye devri sonrası Fatsa ve Ünye gibi büyük ilçelere diğer ilçelerinde ilavesi ile kapasitenin artacağı, uzaklığın girdileri karşılanamayacak ölçüde artıracağı, tepe üzeri çöp depolamanın uygun olmadığı, orman ve çevreye telafisi olanaksız zararlar vereceği, çöp sızıntı sularının arıtma tesisine verilmesi gerektiği, tesisin kullanılmayan taş ocakları, taş zeminli araziler ve çukur alanlar seçilerek kullanmanın gerekli olduğu uyarıları yer almaktadır.”

 

KURALLAR BAŞKA UYGULAMA BAŞKA

 

ÇED raporundaki kurallar ile alandaki uygulama karşılaştırıldığında da çelişkili durumlar bulunduğunu aktaran Gönül, sözlerini şöyle sürdürdü: “Çaybaşı’nda planlanan düzenli depolama tesislerinde Ünye, İkizce, Çaybaşı ve Akkuş İlçelerinin dışında Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin tamamının atıkları (Ünye mekanik ayırma tesisinde ayrılan düzenli depolama depolanacak bakiye atıklar ile biyo-kurutmaya gidecek organik atıklar) gelecektir” denilmesine rağmen, Ünye mekanik ayırma tesisine gitmeden, toplanan çöpler buraya getirilmiştir. Fatsa ve Perşembe çöp alanları iptal edilmiş ve çöpleri doğrudan bu alana getirilmiştir. Kirli sular kaynak sularımızı ve ormanı etkilemiştir. Tekerlek yıkama atık suları dengeleme tankına gönderilecektir.” denmesine rağmen, bu kural hiç uygulanmamıştır. “Atıkların Çaybaşı’na transferinde sıkıştırmalı ve sızdırmazlık özelliğine sahip 55 metreküp kapasiteli trayler kullanılacaktır.” denmesine rağmen, bu kurala da uyulmamaktadır. Çöpler normal kamyonlar ile taşınmaktadır. Bunun gibi diğer usulsüzlükler dilekçemizde bulunuyor.”

 

 

‘KARARLIYIZ ÇÖP İSTEMİYORUZ’

 

Gönül sözlerini şöyle tamamladı: “ÇED dosyasında yazılıp olmayan-uygulanmayanları belirledik, suç duyurusu dilekçemizi Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne getirildi. Oradaki insanlar sularının, topraklarının, havalarının kirlenmesini istemiyorlar. Buradan bir kez daha vurguluyoruz. İnsanız, çöp üretiyoruz. Çöp tesisi olmalı ancak halk sağlığını tehdit etmeyen, suları, doğayı kirletmeyen bir özellikte olmalı. İlküvez’deki tesisin yeri uygun değil. Buyurun gelin, konuğumuz olun; kendi gözlerinizle görün. Köylüler, hem kendileri hem hayvan ve doğaları için uğraşıyorlar. Ordu için bir tek çöp alanı olmaz. Tartışılsın bir çözüm bulunur. Ben yaptım oldu anlayışıyla yapılan işler böyle sıkıntılı oluyor. Bundan sonra da hem hukuksal yolla hak aranacak hem de çadır nöbeti devam edecek.” ORDU OLAY

 

 Etiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?