Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

INGİLİZ ŞİRKETİ FATSA’YI ZEHİRLİYOR

INGİLİZ ŞİRKETİ FATSA’YI ZEHİRLİYOR

Fatsa’da İngiliz ortaklı şirketin siyanürlü maden arama faaliyetylerini Meclis’te gündeme getiren CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, “Bu madenin coğrafyaya zararları bilimsel olarak kanıtlanmış durumdadır. Bu madenden akan suyun Elekçi Irmağı'na boşaltıldığı yerde, Elekçi Irmağı'nın bugünkü yüzeyiyle 10 yıl önceki tabakası arasında, ağır metaller açısından, kurşun, çinko, kadmiyum açısından bakıldığı zaman, en az 10 kat fark vardır ve bu ispatlanmıştır.” dedi.

Meclis’te İngiliz firmanın Fatsa’da siyanür kullanarak altın çıkardığı madeni gündeme getiren CHP Ordu Milletvekili Adıgüzel, “Ordu coğrafyasında, Fatsa'da bir altın madeni var, çevreyi zehirlemeye devam ediyor. Burada göstermek istiyorum, âdeta bir şark çıbanı gibi coğrafyanın göbeğine bir hançer saplanmıştır.  Bir şark çıbanı gibi ve bu denizden gözükmektedir. Fatsa'nın arkasında yeni açılması planlanan diğer madenlerle beraber Fatsa denizle siyanür arasına sıkışmış durumdadır. Ve bu nasıl bu hâle gelmiştir? Neden buralarda, Fatsa'da bu iş yapılmaktadır? Sizlere bir resim göstereceğim. Bu resim, ünlü Hekimoğlu türküsündeki Hekimoğlu'nun resmidir. Cenazesi vurulduğu zaman Ordu Fatsa arası, Ünye Fatsa arası Ordu kuruldu türküsüne, Hekimoğlu türküsüne konu olan Hekimoğlu'nun resmidir. Vurulduğu zaman başındaki zabıtların ve Fatsa Kaymakamının solunda duran şahıs İtalyan Carminati'dir, 1910 yılı yazmaktadır. Bunun arkasından iki tane büyük savaş verdik bağımsızlık kazanmak için. Yine yabancı kartellere, aynı fındıkta olduğu gibi madenlerimizi de teslim ettiniz. Keza 1980'de darbe yapıldığı zaman, darbeden önce ilk harekât yine bu Fatsa'ya yapıldı çünkü bunları yapmak için yaptınız.” diye konuştu.

 

 

FATSA’YI ZEHİRLEDİĞİ ISPATLANDI

 

Adıgüzel sözlerini şöyle sürdürdü: “Burada, bu madenin coğrafyaya zararları bilimsel olarak kanıtlanmış durumdadır. Bu madenden akan suyun Elekçi Irmağı'na boşaltıldığı yerde, Elekçi Irmağı'nın bugünkü yüzeyiyle 10 yıl önceki tabakası arasında, ağır metaller açısından, kurşun, çinko, kadmiyum açısından bakıldığı zaman, en az 10 kat fark vardır ve bu ispatlanmıştır.”

 

 

HALİMİZ 100 YIL ÖNCEKİ GİBİ

 

“Hem fındıkta hem madenlerde aslında 100 yıl önceki durumdan farklı değiliz.” diyen Adığüzel, sözlerini şöyle tamamladı: “Atatürk 1927'de Nutuk'unun son bölümünde, Gençliğe Hitabe'de "Bütün bu şeraitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler. Hatta bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasî emelleriyle tevhit edebilirler." demişti, tablo o günden farklı değildir. Ama biz, tarımda da madencilikte de yeni bir kurtuluş savaşıyla bu bölgemizi tekrar kurtarmaya hazırız. Birileri Karadeniz'de İtalyan tarantella oyunu oynamaya, halk oyunu oynamaya kalkabilir ama Karadenizli, onları Giresun ve Ordu karşılamasıyla karşılayıp, Trabzon kolbastısıyla uğurlayıp, Samsun sallamasıyla sallayıp Sakarya çiftetellisiyle uğurladıktan sonra hep beraber arkalarından horon tepeceğiz. Bunu buradan belirtmek istiyorum.” ORDU OLAY

 Etiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?