Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

‘İNTİKAM İÇİN YAPTIM’

‘İNTİKAM İÇİN YAPTIM’

Ordu’da, 3 Aralık tarihinde üniversite öğrencisi Ceren Özdemir’i, doğum gününe 3 gün kala bıçaklayarak ölümüne neden olan Özgür Arduç, 20 gün sonra SEGBİS sistemi ile hakim karşısına çıktı. Cinayeti işlediği anları soğukkanlılıkla anlatan Arduç, iki kez tecavüze uğradığını belirterek, “Bütün kötülükleri insanlardan intikam almak için yaptım” dedi.

Ceren’in katili hakim karşısına çıktı

Ordu’da, 3 Aralık tarihinde üniversite öğrencisi Ceren Özdemir’i (20), doğum gününe 3 gün kala çaldığı bıçakla öldürdükten sonra yakalanıp tutuklanan Özgür Arduç’un (35), yargılanmasına dün başlanıldı. Ordu 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya Aile ve Çalışma Bakanlığı, müdahil 3 avukatla katıldı. CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer ve Ceren Özdemir'in annesi Gülfer, babası Yılmaz ve ablası Gizem Özdemir de duruşmada hazır bulundu. Yoklama alınmasıyla başlayan duruşmada, dava dosyası kapsamında 6 tanık ve avukatlar dinlendi. Hakkında 3 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenen ve ceza indirimi uygulanmaması talep edilen katil zanlısı Özgür Arduç ise tutuklu bulunduğu cezaevinden, Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı.

‘İKİ KEZ TECAVÜZE UĞRADIM’

Van'daki yüksek güvenlikli cezaevindeki özel hücrede tutulan Arduç'un, ilk ifadesi alındı. Saat 10.48 itibariyle ifadesi alınan katil Arduç, geçmişte iki kez tecavüze uğradığını kaydederek, “Daha önce bir ilde tecavüze uğradım. Bunu kimseye söyleyemediğim için İstanbul'a gittim. Orada 3 kişi bana yatacak yerimin olmadığından yardım edeceklerini söyledi ve onlar da tecavüz etti. Sonrasında insanlara karşı kin ve nefret duydum. Bütün kötülükleri insanlardan intikam almak için yaptım. Tecavüz hariç bütün suçları işlemek istedim. Kedileri ve köpekleri trenin önüne atarak öldürdüm. 2005 yılında Dinçer Akçevre'yi sebepsiz yere bıçakladım ve öldürmek istedim. Hırsızlık yapıp başkalarının üzerine attım. İnsanlara kötülük yapmak için her şeyi düşündüm" ifadelerine yer verdi.

Arduç’un ifadesinden satır başları şöyle;

‘KARŞIMA İLK ÇIKANI ÖLDÜRMEK İSTEDİM’

Benim akli dengem yerinde olsa 6 yaşındaki çocuğu öldürmek ister miyim? Olay günü çaldığım bıçakla karşıma ilk çıkanı öldürmek istedim. Ceren'i ben seçmedim, tanımıyorum. Ondan önce başkasını takip ettim, öldüremedim. Sahilde de birisini öldürmek istedim. Sonra Fidangör Caddesi'nde Ceren'i gördüm, takip ettim ve evinin girişinde 'Metin' diye birisini soracağım esnada öldürdüm" dedi.

‘BENİM AKLİ DENGEM YERİNDE DEĞİL’

Benim akli dengem yerinde değil. Kendime laf geçiremiyorum. Ceren ansızın karşıma çıktı. Takip ettim, Ceren zile bastı, o benden önce girdi. Arkasından girip, 2 defa bıçakladım. Sonra sahil tarafına doğru kaçtım. 1 gün sonra çorba içmek istedim, iş yerindeki bana patronun olmadığını söyledi. O sırada farklı birisi gelerek çorbacıya beni sordu ve takip edip yakalattı. Halk bana saldırdığı için polis üstümü aramadı. Polisin boğazına bıçak sapladım. 2 polisi de öldürmek istedim.

‘PSİKOLOGA KAÇACAĞIMI SÖYLEDİM’

Ben çift kişiliğe sahibim. Bunun nedeni insanlara karşı olan kıskançlık. Öldürme arzusu benim elimde değil. Pişman değilim ama vicdanım sızlıyor. Kendimi öldürmemek için gece yatarken bıçağı saklıyordum. Ben, 'Allah'tan ve Peygamber'den korkmuyorum' ifadesini kullandım. Akli dengem yerinde olsa bunu demem. Açığa çıkmak için görüştüğüm psikologa kaçacağımı söyledim. Sırf açığa çıkabilmek için her şeye sabrettim.

‘BIRAKIRSANIZ YİNE YİNE SUÇ İŞLEYECEĞİM’

Beni tedavi ettirin. Bırakırsanız yine yine suç işleyeceğim. O yüzden tedavi ettirin.

‘EN AĞIR CEZAYI ALMASINI İSTİYORUM’

Baba Yılmaz Özdemir de mahkemede verdiği ifadede, "Sanığın aklı dengesi yerinde olduğu belli. En ağır cezayı almasını istiyorum" ifadelerini kullanırken anne Güfer Özdemir ise "Benim kızımdı, şimdi tüm Türkiye’nin kızı oldu. Şikayetçiyim, en ağır cezayı almasını istiyorum" diye konuştu.

‘DİKKATLİ BAKILDIĞINDA AKLİ ZEKASI YERİNDE’

Anne Güfer Özdemir ise, “Sanığa gayet dikkatli şekilde bakıldığında akli zekasının yerinde olduğu kanıtlanıyor’ diyerek, katil Arduç’un ifadelerini yalanladı.

SON SÖZÜ ‘BIÇAKLANDIM ABLA’ OLDU

Abla Gizem Özdemir de ifade verdi. Kardeşi Ceren'in son sözünün ‘Abla bıçaklandım’ şeklinde olduğunu belirten abla; “Olay akşamı kardeşim beni aradı. Genelde kapıyı açmak için arardı. Otomatik kapı tutukluk yaptı. 'Ceren' diye seslenip anahtarı attım. Eli cebindeydi, kapıyı anahtarla açtı. Ceren'in arkasından hızla yöneldi, bende merdivenlerden bağırarak indim. Ceren duvara yaslanmıştı. Şuuru yerindeydi son sözü 'Bıçaklandım abla' oldu. Bıçaklandığını sonra anladım. Sanığın en ağır cezayı almasını talep ediyorum” dedi.

DURUŞMADA TANIKLAR DA DİNLENDİ

Tanık S. B.: Olaydan sonra kendisini duvardan atlarken gördüm. Bize doğru baktı. Merdivenlerden aşağı kaçtı. Etrafta kimse gelmeyince gittik, polis ekiplerini gördüm anlattım. Sonradan öğrendik ki cinayeti işlemiş. 

Tanık R.F.: Av bayisine geldi. Zıpkın baktı, daha sonra alacağını söyledi. Çıkarken de kartımı aldı.

Tanık U.Ö.: Eter istedi. Sığır ve köpeği için. Hayvanı bayıltmak için. Onun sosyal medyadan fotoğraflarını gördüm, sonradan.

Tanık M.A.: Olaydan önce veteriner kliniğine geldi. Eter istedi hayvanlarına. Vermedim.

Tanık E.D.: Beni telefonla aradı. Benden silah istedi. Eşim telefonu aldı, ‘kapıdan gitmiyor’ dedi. Kendisini tanımıyorum.

ARA KARAR AÇIKLANDI, DURUŞMA ERTELENDİ

Yaklaşık üç saat süren duruşma sonrasında Özgür Arduç için Ordu 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi ara kararını açıkladı. Mahkeme heyeti, Aile ve Çalışma Bakanlığı avukatlarının davaya müdahil olmasını kabul ederken, çeşitli illerden gelen boraların avukatlarının müdahil talebini ise reddetti. Mahkeme, katil zanlısını Arduç'un akli dengesinin yerinde olup olmadığının tespiti amacıyla Adli Tıp Kurumu’ndan rapor talep edilmesine karar verip, duruşmayı 20 Ocak 2020’ye erteledi.

CHP’Lİ VEKİLDEN TEPKİ

Duruşma sonrası adliye önünde basın açıklamasında bulunan CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşçıer, "Sabah Ankara'dan Ordu’ya Ceren Özdemir'in davasını takip etmeye gelirken 2 kadın cinayetinin haberini öğrenerek geldik. Her geçen gün artan ve artık sayılarını sayamadığımız kadın cinayetleri ile karşı karşıyayız. Bütün mahkemelere de gördüğümüz sanıkların sözleşmiş gibi aynı ifade kullanıyor olması. Bu davada da sanık, bu davadan ne kadar az ceza alabilmenin yollarını kendince aramıştı ve akli sağlığının yerinde olmadığını ifade etti. Ceren Özdemir cinayeti sadece kadın cinayeti olma ötesinde kadınların sosyal hayatta var olması için yapılmış bir darbedir. Ceren Özdemir hiç tanımadığı bir erkek tarafından öldürüldü. Dolayısıyla bütün kadınlar sokakta dolaşabilme özgürlüğünden bu cinayetle mahrum edildi. Biz bu davanın da takipçisi olacağız" dedi.

MAHKEME SONUNDA BARO’DAN AÇIKLAMA

Ordu Baro Başkanı ve Özdemir ailesinin avukatı Haluk Murat Poyraz ise Özgür Arduç’un ilk ifadelerini reddettiğini söyledi. Poyraz, “Van özel güvenlikli cezaevinden duruşmaya SEGBİS ile katıldı. Sanık savunmasında emniyet ve savcılık aşamasında vermiş olduğu ifadeleri baskı altında verdiğini ve içeriğini kabul etmediğini beyan etti. Akıl rahatsızlığı olduğunu, bu suçları elinde olmadan işlediğini ve tedavi görmek istediğini söyledi. Bu konuda kendisinin de talebi oldu. Ceza Mahkemesi Kanunu (CMK) anlamında görevlendirdiğimiz sanık müdafisi meslektaşımız sanığın bu talebini mahkemeye arz etti ve takdir ve değerlendirmeyi de mahkemeye bıraktı” diye konuştu.

Sanık Arduç’un, cezai ehliyetinin olup-olmadığı noktasında Van Adli Tıp Kurumuna sevk edileceğini aktaran Baro Başkanı Poyraz, “Mahkeme sanığın 2005 yılında işlemiş olduğu eylem nedeniyle bir adli tıp raporu mevcut ve bu raporunda da cezai ehliyetinin bulunduğuna ilişkin kanaat var ise de aradan geçen yıllar içerisinde sanığın durumunun değişme ihtimali ve olası bir mahkumiyet halinde, istinaf, Yargıtay aşamalarında bu durumun bir eksiklik olarak değerlendirilmemesi amacıyla sanığın, Türk Ceza Kanunu’nun 32. maddesinde belirtilen şekilde ‘cezai ehliyetinin olup-olmadığı’ noktasında Van Adli Tıp Kurumu’na sevki ile rapor aldırılmasına karar verdi” ifadelerinde bulundu.

ADLİYE ÇEVRESİNDE GENİŞ GÜVENLİK ÖNLEMİ

Ceren Özdemir cinayeti davasının görüldüğü Ordu Adliyesi çevresinde geniş güvenlik önlemleri alındı. Adliyeye girenler üzerleri ve çantaları arandı. Jandarma ekiplerinin dedektör köpeği ile yaptığı aramanın ardından katılımcılar, adliyeye alındı. 

 

KADIN PLATFORMLARI DA DURUŞMAYA KATILDI

Duruşma öncesi sabah saatlerinde Ordu Adliyesi önünde toplanan Kadın Savunma Ağı, Ordu ve Giresun Kadın Platformu üyesi çok sayıda kadın ellerinde dövizler taşıyarak, yaşanan olaya tepki gösterip, kadına yönelik cinayetleri kınadı. Ceren Özdemir'in fotoğrafı ve 'Ölmek değil yaşamak istiyoruz' yazlı pankartı açan grup, ortak açıklamada bulundu. Kadın platformu temsilcileri, kadına yönelik şiddet olaylarına dikkat çekerek, Ceren cinayetindeki duruşmaların yakın takipçisi olacaklarını söyledi.

 Etiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?