Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

İş kazalarında acı tablo

İş kazalarında acı tablo

FİSA Çocuk Hakları Merkez İşçi Sağlığı Uzmanı Dr. Selçuk Atalay, “İş kazalarında Türkiye, Avrupa’da birinci, Dünya’da ise üçüncü sırada yer almaktadır” dedi.

Ordu’da Fikir Sanat Atölyesi (FİSA) ve Olam Progıda tarafından ‘Medyada Çocuk Temsili ve Fındık Tarımında Çocuk İşçiliğinin Önlenmesi’ konulu toplantı düzenlendi. Toplantı kapsamında medyanın çocuk işçiliğine dikkati çekmek amaçlandı. Toplantıda çalıştırılan çocukların hakları ve çocukların medyada yer alma şekilleri konuşuldu.

Medyanın kamuoyunu etkileme gücüne sahip olduğu için çocukların medyada yer alma şekillerinin çok önemli olduğunu vurgulayan FİSA Çocuk Hakları Uzmanı Ezgi Koman, "Çocuklar ulusal ya da sosyal medyada pek çok habere konu olabiliyor. Çocuklar medyada hak ve özgürlük sahibi varlıklar olarak değil; korunmaya muhtaç, masum ve zayıf varlıklar olarak gösterilebiliyor. Bu algı çocukların hem toplumda hem de kamuda nasıl görüldüğünü ve onlara yönelik tutumları belirliyor. Bu bağlamda çocuğun medyada hak temelli yer alması için çalışmalarımız sürecek" dedi.

Çocukların yüzde 45’i tarım alanında çalışıyor

Koman, çocuk işçiliği ile ilgili etkili politikalar geliştirmek için mevcut durumun bilinmesi gerektiğine de dikkat çekerek, TUİK’in 2012 rakamını göre tarımda en az 400 bin çocuğun çalıştırıldığını söyledi. Koman şöyle konuştu: “Çocukların yüzde 45’i tarımda çalışırken, yüzde 31’i hizmet sektöründe ve yüzde 21’i sanayide istihdam edilmektedir. Özellikle tarımda çalışan kız çocukların oranı yüzde 58 ile genel ortalamanın da üstündedir. Tarım alanında ölen her beş çocuktan üçü mevsimlik tarım işçisi veya çobanlık yapıyorken yaşamını kaybetmiştir. Mevsimlik tarım işçiliğinde emek kaynaklarının temeli kadın ve çocuk işçiliği üzerinden kurulmaktadır” diye konuştu.

İş kazalarında Avrupa’da birinci sıradayız

FİSA Çocuk Hakları Merkez İşçi Sağlığı Uzmanı Dr. Selçuk Atalay ise, Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) sözleşmelerine göre çocuk işçi çalıştırmanın yasak olduğu halde ülkemizde buna sıklıkla rastlandığını dile getirdi. Atalay, "Halbuki Mevsimlik Tarım İşçiliği, Türkiye'nin de taraf olduğu Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) sözleşmelerine göre, çocuk işçiliğinin en kötü biçimlerinden biri ve yasak. Ancak maalesef Türkiye'de bu durum sıkça yaşanıyor. Mevsimlik Tarım İşçiliği, çocukların eğitim hakkına erişimden, yaşam hakkı ihlallerine kadar bir dizi hak ihlaline maruz bırakıyor" diye konuştu.

Dr. Atalay iş kazası mı iş cinayeti mi gibi soruları gazetecilerle tartışarak geçtiğimiz yıl iş cinayetlerinde en az 1923 kişinin yaşamını kaybettiğini söyledi. 2013 yılından 2018 Haziran ayına kadar yaşanan 319 çocuğun iş cinayetinde yaşamını kaybettiğini söyleyen Dr. Selçuk Atalay bu çocuklardan 168’inin tarım-orman işkolunda yaşamını kaybettiğini belirtti

Yılda 2,3 milyon işçinin meslek hastalığına yakalandığını kaydeden Atalay, bu rakamın günde 5500 işçi olduğunu ifade etti. Atalay, yılda 321 bin işçinin ise iş kazası geçirdiğini vurguladı. Atalay, “İş kazalarında Türkiye, Avrupa’da birinci, Dünya’da ise üçüncü sırada yer almaktadır. Bu tablo bize işin ne kadar acı boyutta olduğunu gösteriyor” dedi. ORDU OLAYEtiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?